Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-11-10, 22:00 Autor: Witold Wośtak

Współpraca na różnych szczeblach zapewni rehabilitację niepełnosprawnym z gminy Niemodlin

Konferencja prasowa w sprawie rehabilitacji dla niepełnosprawnych [fot. Witold Wośtak]
Konferencja prasowa w sprawie rehabilitacji dla niepełnosprawnych [fot. Witold Wośtak]
Niepełnosprawni z gminy Niemodlin nie muszą obawiać się o możliwość rehabilitacji. Współpraca włodarzy gminy, urzędu wojewódzkiego i opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia doprowadziła do konkretnego rozwiązania.
Przez 5 lat rehabilitację będzie świadczyć Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Reha-Centrum, który wygrał konkurs ogłoszony przez NFZ. Kontrakt gwarantuje placówce 72 tysiące złotych miesięcznie, w porównaniu do 39 tysięcy złotych przed zmianą umowy.

Wicewojewoda Violetta Porowska uważa, że rozwiązanie może okazać się modelowe dla podobnych problemów w innych samorządach.

- Mamy małą społeczność i kilka stron, a jeżeli wszyscy współpracują oraz mają dobrą wolę, rozwiązanie sytuacji okazuje się możliwe - mówi Porowska. - Jako przedstawiciel rządu jestem naprawdę zadowolona i mam wielką satysfakcję z wypracowania kompromisu udanego dla wszystkich stron.

Porowska spotykała się wielokrotnie z burmistrz Dorotą Koncewicz, rozmawiając między innymi także z osobami niesprawnymi.

Reha-Centrum sięgnęło po dofinansowania z dwóch konkursów unijnych, wpisujących się w potrzeby niepełnosprawnych, na łączną kwotę około 700 tysięcy złotych.

- Oba projekty potrwają dwa lata, a pierwszy z nich, służący głównie osobom starszym, dotyczy rehabilitacji domowej - mówi Agnieszka Ryniak, szefowa NZOZ-u. - To będzie wyspecjalizowana rehabilitacja z metodami neurofizjologicznymi, doskonałym sprzętem i platformą biofeedback. Oczywiście mamy też transport dla niepełnosprawnych – nasi terapeuci mogą dojeżdżać do pacjentów lub przywozić ich do naszej placówki.

Drugi projekt dotyczy osób w wieku produkcyjnym, potrzebujących rehabilitacji po urazach neurologicznych, między innymi udarach.

Z kolei Robert Bryk, dyrektor opolskiego oddziału NFZ, podkreśla, że jego instytucja działa w ścisłych ramach prawnych, a placówki medyczne często nie dbają o jakość ofert. - Są dwa podstawowe kryteria - zaznacza. - Kryterium ceny jest podstawą. Na kryterium pozacenowe składa się ocena jakości, dostępności, ciągłości i kompleksowości. Z tego powodu wielu oferentów wypada gorzej od tych solidnie przygotowanych i niestety nie możemy zawrzeć umowy.
Violetta Porowska
Agnieszka Ryniak
Robert Bryk

Wiadomości z regionu

2021-09-27, godz. 21:30 82 lata temu zawiązano pierwsze struktury Polskiego Państwa Podziemnego. W Opolu upamiętniono te wydarzenia [ZDJĘC… Msza święta, salwa honorowa, apel pamięci, złożenie kwiatów i odczytanie listu od premiera Mateusza Morawieckiego. Tak wyglądały dzisiejsze (27.09) uroczystości… » więcej 2021-09-27, godz. 20:45 Raport dnia. Ponad 400 nowych infekcji w całej Polsce, nie zanotowano żadnego zgonu. Są nowe zakażenia COVID-19 wśród… 4 kolejne osoby zaraziły się koronawirusem na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj (27.09) o 421 nowych zakażeniach w całej Polsce. » więcej 2021-09-27, godz. 19:55 Dwa pozytywne wyniki testu na COVID-19 w PSP 1 w Opolu. Jest kwarantanna Kolejne przypadki koronawirusa wśród opolskich uczniów. Jak informuje opolski ratusz COVID-19 stwierdzono u dwóch uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr… » więcej 2021-09-27, godz. 18:30 W Opolu powstanie nowy POZ. Będzie działać w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. Czy będzie kto miał leczyć potr… Nowa przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej dla dzieci i dorosłych powstanie w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Placówka ma służyć przede wszystkim… » więcej 2021-09-27, godz. 18:04 To zostało z przystanku w Jasionie. Policja zna już sprawcę zniszczenia Wczoraj (26.09) około południa policjanci otrzymali zgłoszenie o zniszczeniu wiaty na trasie Prudnik-Dytmarów. » więcej 2021-09-27, godz. 17:15 W Głubczycach stanęła społeczna lodówka. "Żeby nieść pomoc tym, którzy sami nie zawsze są w stanie sobie por… Przed urzędem gminy w Głubczycach stanęła 'lodówka społeczna'. Każdy, kto chce pomóc potrzebującym, może tam zostawić niewykorzystane przez siebie produkty… » więcej 2021-09-27, godz. 17:04 Sebastian Świderski wybrany na prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej! "Zrobię wszystko, żeby pracować i żeby… Sebastian Świderski został wybrany na prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Wcześniej przy okazji Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo-Wyborczego Delegatów… » więcej 2021-09-27, godz. 17:04 Podanie strzykawką leku do oka - startuje nowatorski program leczenia cukrzyków. Będzie prowadzony w dwóch szpitalach… Dwa szpitale w województwie- placówki w Kędzierzynie-Koźlu i Nysie - będą prowadzić nowatorski program leczenia pacjentów cierpiących na cukrzycowy obrzęk… » więcej 2021-09-27, godz. 15:25 Duże zaskoczenie i wielka niewiadoma. Komentarze po wyborach w Niemczech [AKTUALIZACJA] - Mamy do czynienia z historyczną porażką CDU/CSU - tak wczorajsze (26.09) wybory w Niemczech ocenia Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-09-27, godz. 15:05 Groźny pożar mieszkania w Brzegu. Z ogniem walczyło 9 zastępów straży pożarnej Ogień pojawił się dziś (27.09) około godz. 12:50 w jednym z lokali budynku wielorodzinnego przy ul. Garbarskiej. Ewakuowano z niego 7 osób. Dwie z nich oraz… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »