Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-09-10, 11:00 Autor: Maciej Stępień

Archiwa państwowe, internet, a nawet urbanistyka. Genealodzy zdradzają, jak szukają swoich przodków

Brzeżanin Maciej Róg i jego drzewo genealogiczne [fot. Maciej Stępień]
Brzeżanin Maciej Róg i jego drzewo genealogiczne [fot. Maciej Stępień]
IV. Konferencja Genealogów w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
IV. Konferencja Genealogów w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
W Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu ruszają właśnie kolejne prelekcje i warsztaty w ramach Ogólnopolskiej Konferencji Genealogów. Dwustu amatorów i poszukiwaczy rodzinnych historii od piątku debatuje nad nowymi możliwościami pozyskiwania informacji o swoich przodkach. Dziś archiwa państwowe stoją otworem dla genealogów, w poszukiwaniu historii pomagają parafie, cmentarze, a także internet.
- Niektórzy korzystają również z historycznych planów urbanistycznych miast i siedlisk – mówi Jolanta Ilnicka, szefowa Stowarzyszenia Opolscy Genealodzy.

- Urbanistyka, czy też plany rozmieszczenia wiosek to są dla nas bardzo cenne informacje. Z tego również możemy czerpać wiedzę o naszych rodzinach, czy najbliższych. A jeszcze, jak wiemy kto był sąsiadem, to ten krąg poszukiwań może się znacznie rozszerzyć – dodaje Ilnicka.

Poszukiwacze korzeni i rodzinnych koligacji mówią, że są takie grupy genealogów, którym wystarczy wyłącznie dostęp do internetu. Oni nie muszą odwiedzać archiwów, parafii czy cmentarzy – mówi Maciej Markowski z Warszawy.

- Ja w tym momencie zajmuję się głównie Mazowszem i rzeczywiście taka sytuacja ma miejsce. W Wielkopolsce jest podobnie, w zasadzie nie trzeba wychodzić z domu. Mój kolega powiedział mi, że tyle zajmuje się genealogią, a on w dwie godziny odtworzył drzewo swojej rodziny do XVIII wieku, ale miał po prostu szczęście. Jego przodkowie żyli w zasadzie w jednym miejscu – dodaje Markowski.

Przypomnijmy, że genealodzy na konferencji w Brzegu spotykają się już po raz czwarty. Dzisiejsze wykłady i prelekcje potrwają do godziny 13. Radio Opole patronuje temu wydarzeniu.
Jolanta Ilnicka i Maciej Markowski

Wiadomości z regionu

2022-10-01, godz. 15:00 Nyski "Mechanik" będzie miał wirtualną strzelnicę Powiat nyski buduje wirtualną strzelnicę. Zlokalizowana zostanie w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nysie, placówce oświatowej podlegającej… » więcej 2022-10-01, godz. 13:45 Brzeskie muzeum w ten weekend zaprasza seniorów na darmowe zwiedzanie. Nie zabraknie też dodatkowych atrakcji Do końca weekendu można brać udział w bezpłatnych warsztatach i prelekcjach w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Placówka zaprasza też na zwiedzanie swoich… » więcej 2022-10-01, godz. 13:30 Opole: dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu 1 Maja i Reymonta Do tego zdarzenia doszło przed godziną 13. Według wstępnych informacji nie ma osób poszkodowanych. » więcej 2022-10-01, godz. 12:30 Reaktywowane dyplomarium na Uniwersytecie Opolskim. Około 60 absolwentów w czarnych togach powróciło na wydział Około 60 tegorocznych absolwentów kierunków ekonomicznych Uniwersytetu Opolskiego wzięło udział w reaktywowanym po latach dyplomarium. » więcej 2022-10-01, godz. 11:15 Pandemia przyspieszyła rozwój innowacji w polskiej szkole, ale nadal jest o czym rozmawiać. Nauczyciele przyjechali… O innowacyjnej edukacji rozmawiają dzisiaj (01.10) nauczyciele i specjaliści w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym numer 1 w Opolu. Do stolicy województwa… » więcej 2022-10-01, godz. 10:30 Sobota z warsztatami ekologicznymi i pieczonym ziemniakiem w Kluczborku. Można pomóc Antosiowi z Wołczyna Na dwie ciekawe inicjatywy zaprasza Centrum Kultury w Kluczborku. Przed południem (o 11:00) rozpocznie się Eko-piknik dotowany przez urząd marszałkowski. » więcej 2022-10-01, godz. 08:00 Brzeg: remont ulicy Reymonta jednak z rządowym dofinansowaniem. Miasto chce szukać wykonawcy prac Ulica Reymonta w Brzegu zostanie wyremontowana. Miasto otrzymało dofinansowanie do tej inwestycji. » więcej 2022-10-01, godz. 07:15 Z ośmiu wariantów obwodnicy Zawady zostały trzy. "Z tymi, które otrzymały najwięcej punktów idziemy dalej" Trzy spośród ośmiu wariantów obwodnicy Zawady będzie brała pod uwagę Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu. Decyzja ma związek z zakończeniem… » więcej 2022-09-30, godz. 21:15 Czy burmistrz Brzegu porównał radnych do NKWD-owskich sądów doraźnych? "Zrozumiano mnie nieopatrznie. Przepraszam" Zaognia się konflikt między burmistrzem Brzegu a częścią radnych. Po jednej z kontroli komisji rewizyjnych, włodarz miasta nazwał jej członków 'dwojką'… » więcej 2022-09-30, godz. 20:50 Kolizja dwóch pojazdów w Opolu Przy skrzyżowaniu ulic Nysy Łużyckiej z Wrocławską zderzyła się cysterna z osobówką. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »