Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-05-21, 17:00 Autor: Dorota Kłonowska

Głębinów: czczą św. Ritę – patronkę spraw beznadziejnych

Modlitwy przed relikwiami św.Rity [Fot.Dorota Kłonowska]
Modlitwy przed relikwiami św.Rity [Fot.Dorota Kłonowska]
Ołtarz nad Jeziorem Nyskim [Fot.Dorota Kłonowska]
Ołtarz nad Jeziorem Nyskim [Fot.Dorota Kłonowska]
Udekorowane domy w Głębinowie [Fot.Dorota Kłonowska]
Udekorowane domy w Głębinowie [Fot.Dorota Kłonowska]
[Fot.Dorota Kłonowska]
[Fot.Dorota Kłonowska]
W Głębinowie nad Jeziorem Nyskim rozpoczynają się dwudniowe uroczystości odpustowe ku czci świętej Rity – patronki spraw trudnych i beznadziejnych. To miejsce pątnicze, słynące cudami, gdzie przyjeżdżają osoby z całej Polski, a nawet zza granicy.
- Mamy tu w naszym kościele relikwie św. Rity. To skrawek tuniki, w której święta została złożona do trumny. Są też liczne vota, które są dowodem tego, że modlitwy wiernych zostały wysłuchane. Dlaczego Głębinów? Śledząc rozwój kultu św. Rity zauważam, że wybiera sobie na miejsca właśnie takie małe, choć malownicze miejscowości – mówi proboszcz ks. Przemysław Seń.

Rokrocznie w Głębinowie odbywają się uroczystości odpustowe w intencji patronki kościoła, a dodatkowym walorem jest krajobraz: usytuowanie ołtarza na brzegu Jeziora Nyskiego, zieleń, kwitnące krzewy i udekorowane domy.

Dzisiaj (21.05) odbędzie się msza święta odprawiana przez księdza Adriana Galbasa – przełożonego prowincjonalnego poznańskiej prowincji pallotynów. Zaplanowano również koncert orkiestry dętej Ochotniczej Straży Pożarnej z Łowkowic.

- Święta Rita pomogła wielu z nas. Mnie wyciągnęła z choroby po poważnej operacji, kiedy już lekarze mówili, że nie ma dla mnie ratunku. A my modliliśmy się w intencji umierającego ojca i żyje do dziś – mówią mieszkanki Głębinowa.

Uroczystości zakończą się jutro (22.05) wieczorem.
Przemysław Seń, mieszkanki Głębinowa

Wiadomości z regionu

2022-11-26, godz. 13:30 Opolskie: coraz więcej śmiertelnych wypadków. Apel policji i WORD do kierowców Kierowcy, noga z gazu - mocny apel policji i Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Opolu. W listopadzie doszło już do kilku wypadków śmiertelnych, gdzie… » więcej 2022-11-26, godz. 13:15 14 osób w szpitalach, większość to dzieci. Masowe zatrucie w ośrodku, gdzie przebywają uchodźcy z Ukrainy Do masowego zatrucia doszło w ośrodku Banderoza w Głuchołazach - dowiedziało się nieoficjalnie Radio Opole. » więcej 2022-11-26, godz. 12:15 Tym razem "Kataru" nie będzie! Narkotyki ukryte w dekoderze telewizyjnym [FILM] Dekoder telewizyjny z narkotykowym wkładem chciano przemycić na teren Zakładu Karnego w Brzegu. Służący tam pies tropiący nie dał się jednak oszukać… » więcej 2022-11-26, godz. 11:54 Zatrzymana za kradzież i handel "złotem głupców" Kradzież i oszustwo - za te dwa przestępstwa odpowie przed sądem 40-letnia kobieta. Jest podejrzana o kradzież złotych kolczyków oraz handel tzw. złotem… » więcej 2022-11-26, godz. 11:45 Kilka sal z eksponatami. Małe Centrum Nauki SOWA w Nysie otwarte W Bastionie św. Jadwigi w Nysie działalność rozpoczęła Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, czyli SOWA. To kilka sal wypełnionych eksponatami, m.in… » więcej 2022-11-26, godz. 10:26 Kolizja busa z samochodem ciężarowym w Pisarzowicach Jedna osoba została niegroźnie poszkodowana po zderzeniu samochodu ciężarowego z busem w Pisarzowicach. Na miejscu pracowały trzy zastępy straży pożarnej… » więcej 2022-11-26, godz. 09:15 Najważniejszymi partnerami są nauczycie WF. Minister Kamil Bortniczuk o "Sportowych Talentach' - W tym programie wzorujemy się trochę na rozwiązaniach słoweńskich - przyznał w Porannej Rozmowie Radia Opole minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk… » więcej 2022-11-26, godz. 08:13 "Uczciwa Polska" to nowy pomysł PSL. Rusza zbiórka podpisów Praca, która się opłaca, dziedziczenie emerytury oraz program własny kąt - to główne założenia obywatelskiego projektu ustawy PSL. Opolscy działacze… » więcej 2022-11-25, godz. 20:30 Opolscy diabetycy spotkali się w ramach obchodów Światowego Dnia Cukrzycy Na co dzień wspierają się w walce z cukrzycą i przekonują, że z tą chorobą można żyć. Członkowie oddziału wojewódzkiego Polskiego Stowarzyszenia… » więcej 2022-11-25, godz. 20:15 Opolskie czworaczki opuściły szpital. Antoś, Janek, Oluś i Stasiu jadą do domu Po blisko dwóch miesiącach pobytu na oddziale neonatologii szpitala ginekologicznego w Opolu czworaczki zostały wypisane do domu. Przypomnijmy, Antoś, Janek… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »