Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-04-15, 12:00 Autor: Dorota Kłonowska

„Przebaczajmy, ale żyjmy w prawdzie”. Janina Johnson odsłoni kolejny symbol pamięci ofiar ludobójstwa

Janina Johnson
Janina Johnson
Janina Johnson czytająca wiersze męża przed obeliskiem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej [Fot.Dorota Kłonowska]
Janina Johnson czytająca wiersze męża przed obeliskiem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej [Fot.Dorota Kłonowska]
Nysanka Janina Johnson jako 9-letnia dziewczynka przeżyła rzeź na Wołyniu, z kolei jej teść zginął w Miednoje. Tragiczne doświadczenia sprawiły, że od lat nie ustaje w staraniach o przywracanie pamięci ofiar ludobójstwa. Z jej inicjatywy powstał m.in. Obelisk Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej przy ul. Rodziewiczówny, podobny na cmentarzu przy ul. Szczecińskiej, a teraz zostanie oddana symboliczna mogiła na nowym nyskim cmentarzu przy ul. Złotogłowickiej.
- Tę mogiłę na nowym cmentarzu „wydreptałam” wszędzie, gdzie tylko się da. Mój jest pomysł, projekt, treść napisu, jaka zostanie tam zamieszczona, ale główny ciężar postawienia tej mogiły wziął na siebie burmistrz Nysy, za co jestem mu bardzo wdzięczna. Będzie to miejsce poświęcone ofiarom ludobójstwa popełnionego przez Niemców, Rosjan i Ukraińców, bo ludobójstwo jest jedno. Każdy tam się pomodli, zapali znicz, złoży kwiaty – mówi Janina Johnson.

Nysanka należy do Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich, najpierw działała tam wspólnie z mężem, po jego śmierci nie ustaje w przywracaniu historycznej prawdy.

- Cała tragedia mojej rodziny stoi mi przed oczyma, jakby to było wczoraj. Ja wiem, że musimy się pojednać i żyć w pokoju. Tak też się dzieje, nie chodzi o pielęgnowanie krzywdy, ale kolejne pokolenia powinny znać historię swoich dziadków. Przebaczajmy, lecz żyjmy w prawdzie – mówi Johnson.

Mogiła upamiętniająca ofiary ludobójstwa stanie na nowym, nyskim cmentarzu w maju tego roku.
Janina Johnson

Wiadomości z regionu

2020-09-28, godz. 22:00 Prudnik: nowa koncepcja dworca autobusowego przewiduje oszczędną inwestycję. "Obiekt będzie skrojony na potrzeby naszego… Spółka z Łodzi wykona dokumentację projektową budowy dworca autobusowego w Prudniku. Oferując najkorzystniejsze warunki finansowe wygrała przetarg na to… » więcej 2020-09-28, godz. 20:30 Nagrody marszałka dla najlepszych sportowców z regionu. "Sport w województwie opolskim ma się dobrze" 27 zawodników i 7 trenerów, którzy w 2019 roku wyróżnili się szczególną aktywnością na rzecz rozwoju i promocji sportu w regionie odebrało nagrody przyznawane… » więcej 2020-09-28, godz. 20:00 Raport dnia: w regionie potwierdzono 35 zakażeń koronawirusem. 19 przypadków dotyczy powiatu oleskiego 35 nowych zakażeń koronawirusem i 3 przypadki ozdrowień potwierdzono dziś (28.09) na Opolszczyźnie. Od początku epidemii w Polsce patogen z Chin potwierdzono… » więcej 2020-09-28, godz. 18:00 Osiem placówek oświatowych w regionie pracuje hybrydowo, trzy pozostają zamknięte Osiem placówek oświatowych na Opolszczyźnie pracuje hybrydowo, a trzy pozostają całkowicie zamknięte - poinformowało opolskie kuratorium oświaty. Przedszkole… » więcej 2020-09-28, godz. 17:15 Opole: są już szczepionki dla seniorów powyżej 65. roku życia Mieszkańcy Opola powyżej 65. roku życia od jutra (29.09) mogą korzystać z darmowych szczepionek przeciwko grypie » więcej 2020-09-28, godz. 17:00 Stabilna sytuacja epidemiczna w powiecie głubczyckim. "Ogniska zakażeń są w fazie wygaszania" Nie ma większych problemów z przestrzeganiem dodatkowych obostrzeń w powiecie głubczyckim. Od soboty (26.09) ta część regionu znajduje się w tak zwanej… » więcej 2020-09-28, godz. 16:15 COVID-19 w ZOZ w Oleśnie. Zakażenie koronawirusem potwierdzono u 25 pracowników i 4 pacjentów Nowe ognisko COVID-19 w powiecie oleskim. Jak potwierdziła Małgorzata Gudełajtis, specjalista ds. kontaktu z mediami w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej… » więcej 2020-09-28, godz. 16:14 Wypadek w Krasiejowie. DW 463 zablokowana [AKTUALIZACJA] Trzy pojazdy zderzyły się między Krasiejowem a Zawadzkiem. » więcej 2020-09-28, godz. 15:30 "Objawy są podobne do COVID-19". Zbliża się fala zachorowań na grypę. Jest problem ze szczepionkami Gorączka, kaszel, zmęczenie czy ból mięśni - to tylko niektóre z objawów, jakie pojawiają się nie tylko w zakażeniu koronawirusem, ale także przy grypie… » więcej 2020-09-28, godz. 15:00 Szarpanina na dyskotece mogła skończyć się śmiercią. Ruszył proces 24-letni Krzysztof J. w trakcie szarpaniny na dyskotece Pietnia pod Krapkowicami w czerwcu ubiegłego roku, rzucił kuflem w nieznajomego i uszkodził tętnicę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***