Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-04-10, 21:30 Autor: Dorota Kłonowska

"Nie da się rozdzielić tych tragedii". Nysa uczciła ofiary Katynia i katastrofy smoleńskiej [ZDJĘCIA]

Obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej, Nysa 2017 r. [Fot.Dorota Kłonowska]
Obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej, Nysa 2017 r. [Fot.Dorota Kłonowska]
Do wieczora (10.04) trwały w Nysie uroczystości upamiętniające zarówno ofiary zbrodni katyńskiej, jak i tragedię sprzed siedmiu lat, jaka miała miejsce pod Smoleńskiem. Po mszy św. w kościele Matki Bożej Bolesnej blisko 200-osobowa grupa mieszkańców i władz przeszła do parku księży werbistów, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze przed obeliskiem upamiętniającym Ofiary Zbrodni Katyńskiej.
- Nie da się rozdzielić tych tragedii. Te dwa wydarzenia są tak związane i chyba już tak na zawsze pozostaną w naszej, polskiej historii. Te dwie daty – 10 i 13 kwietnia będą obchodzone najczęściej wspólnie. Jesteśmy winni pamięć zarówno ofiarom II wojny światowej, jak i tym współczesnym – elicie naszego państwa - mówił przewodniczący Rady Miejskiej w Nysie Paweł Nakonieczny. Przewodniczący przywoływał ofiary katastrofy smoleńskiej, w której zginęli prezydenci RP, czołowi politycy, wojskowi, ludzie kultury. Nakonieczny dziękował też nysanom, którzy przyszli z kwiatami i zniczami, aby uczcić ich pamięć. Swoje poczty sztandarowe wystawiły m.in. NSZZ „Solidarność” i Maltańska Służba Medyczna. Były władze miasta, przedstawiciele powiatu, policji, kombatanci, delegacja PWSZ i Uniwersytetu III Wieku.

Głos zabrała także Janina Johnson, naoczny świadek ludobójstwa wołyńskiego, która doprowadziła w Nysie do powstania obelisku poświęconego Ofiarom Zbrodni Katyńskiej, jak i pamiątkowej tablicy na budynku magistratu. Wzruszona, recytowała wiersze swojego męża.

Prosto z uroczystości w Opolu przyjechała do Nysy posłanka PiS Katarzyna Czochara.

- Cieszy, że w tym dniu tak znamiennym dla historii narodu polskiego jednoczymy się w wielu miejscach w naszym województwie po to, ażeby upamiętnić te dwie bardzo ważne daty. Dużo jest tu osób starszych, musimy zrobić wszystko, aby w takich uroczystościach także uczestniczyła młodzież. To kwestia właściwej edukacji szkolnej – mówi posłanka.
Paweł Nakonieczny, Janina Johnson, Katarzyna Czochara

Wiadomości z regionu

2020-09-28, godz. 22:00 Prudnik: nowa koncepcja dworca autobusowego przewiduje oszczędną inwestycję. "Obiekt będzie skrojony na potrzeby naszego… Spółka z Łodzi wykona dokumentację projektową budowy dworca autobusowego w Prudniku. Oferując najkorzystniejsze warunki finansowe wygrała przetarg na to… » więcej 2020-09-28, godz. 20:30 Nagrody marszałka dla najlepszych sportowców z regionu. "Sport w województwie opolskim ma się dobrze" 27 zawodników i 7 trenerów, którzy w 2019 roku wyróżnili się szczególną aktywnością na rzecz rozwoju i promocji sportu w regionie odebrało nagrody przyznawane… » więcej 2020-09-28, godz. 20:00 Raport dnia: w regionie potwierdzono 35 zakażeń koronawirusem. 19 przypadków dotyczy powiatu oleskiego 35 nowych zakażeń koronawirusem i 3 przypadki ozdrowień potwierdzono dziś (28.09) na Opolszczyźnie. Od początku epidemii w Polsce patogen z Chin potwierdzono… » więcej 2020-09-28, godz. 18:00 Osiem placówek oświatowych w regionie pracuje hybrydowo, trzy pozostają zamknięte Osiem placówek oświatowych na Opolszczyźnie pracuje hybrydowo, a trzy pozostają całkowicie zamknięte - poinformowało opolskie kuratorium oświaty. Przedszkole… » więcej 2020-09-28, godz. 17:15 Opole: są już szczepionki dla seniorów powyżej 65. roku życia Mieszkańcy Opola powyżej 65. roku życia od jutra (29.09) mogą korzystać z darmowych szczepionek przeciwko grypie » więcej 2020-09-28, godz. 17:00 Stabilna sytuacja epidemiczna w powiecie głubczyckim. "Ogniska zakażeń są w fazie wygaszania" Nie ma większych problemów z przestrzeganiem dodatkowych obostrzeń w powiecie głubczyckim. Od soboty (26.09) ta część regionu znajduje się w tak zwanej… » więcej 2020-09-28, godz. 16:15 COVID-19 w ZOZ w Oleśnie. Zakażenie koronawirusem potwierdzono u 25 pracowników i 4 pacjentów Nowe ognisko COVID-19 w powiecie oleskim. Jak potwierdziła Małgorzata Gudełajtis, specjalista ds. kontaktu z mediami w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej… » więcej 2020-09-28, godz. 16:14 Wypadek w Krasiejowie. DW 463 zablokowana [AKTUALIZACJA] Trzy pojazdy zderzyły się między Krasiejowem a Zawadzkiem. » więcej 2020-09-28, godz. 15:30 "Objawy są podobne do COVID-19". Zbliża się fala zachorowań na grypę. Jest problem ze szczepionkami Gorączka, kaszel, zmęczenie czy ból mięśni - to tylko niektóre z objawów, jakie pojawiają się nie tylko w zakażeniu koronawirusem, ale także przy grypie… » więcej 2020-09-28, godz. 15:00 Szarpanina na dyskotece mogła skończyć się śmiercią. Ruszył proces 24-letni Krzysztof J. w trakcie szarpaniny na dyskotece Pietnia pod Krapkowicami w czerwcu ubiegłego roku, rzucił kuflem w nieznajomego i uszkodził tętnicę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***