Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-03-02, 06:00 Autor: Ewelina Laxy

Drugie życie pałacu w Kopicach? Nowy właściciel ma bardzo ambitne plany

Pałac w Kopicach
Pałac w Kopicach
Od lewej: Gunther Nell, Łukasz Karpiński i Krzysztof Spałek [fot. Barbara Więcek]
Od lewej: Gunther Nell, Łukasz Karpiński i Krzysztof Spałek [fot. Barbara Więcek]
Nowy właściciel kompleksu pałacowo-parkowego, firma Globucor Luxembourg Polska, po uzyskaniu zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków rozpoczyna wycinkę drzew w pałacowym parku. Założeniem inwestorów jest stworzenie nowoczesnego muzeum polsko-niemieckiego, a także centrum kultury.
- Zdecydowaliśmy się na uratowanie Kopic, bo jest to najpiękniejszy i największy tego typu obiekt w Europie, który można jeszcze uratować - mówi Łukasz Karpiński z Globucor Luxembourg Polska. - W tym momencie jest bardzo ciężko określić dokładną kwotę. Założyliśmy te sto milionów euro, ale może się okazać, że jest to niewystarczające. My nie ograniczamy budżetu do tej kwoty, możemy go zwiększyć. Mamy też wytyczne pani konserwator, że musimy zabezpieczyć obiekt przed dalszą degradacją. Doszliśmy do wniosku, że zbudujemy specjalną kopułę, która nakryje cały obiekt. Musi to być jednak kilka kopuł w sferze, a dolna część musi być po prostu pionowa. Dzięki temu będziemy mogli prowadzić prace remontowe przez cały rok.

Pałac w Kopicach niszczeje od lat. W 1990 roku kompleks został sprzedany prywatnemu właścicielowi i to rozpoczęło proces degradacji. Kupnem pałacu była zainteresowana między innymi wytwórnia filmowa.

Nowi inwestorzy są świadomi, że czeka ich długa droga, ale, jak zapewniają, są na to przygotowani. Planują też uruchomienie platformy, gdzie każdy będzie mógł śledzić prace remontowe, które mają potrwać około siedmiu lat. Wtedy, jak dodaje Karpiński, Kopice staną się perełką na mapie województwa.

Wiadomości z regionu

2022-12-03, godz. 18:45 Od skarpetek dla teścia, po słodkości dla najmłodszych. Jarmark Świąteczny w Opolu wystartował [ZDJĘCIA] Dla najmłodszych karuzele, dźwięk dzwoneczków i wata cukrowa, dla starszych grzaniec pod 12-metowym wiatrakiem, a potem wycieczka szlakiem straganów, uginających… » więcej 2022-12-03, godz. 18:34 Opole: potrącenie pieszego na przejściu. Kierowca był nietrzeźwy Do zdarzenia doszło po godzinie 16 na przejściu dla pieszych w rejonie skrzyżowania ulic Fabrycznej i Armii Krajowej. » więcej 2022-12-03, godz. 18:00 "By pokazać, że jest wśród nas życzliwość". Marsz Mikołajów przeszedł przez Opole Mikołaje i Mikołajowe, od przedszkolaka do seniora, przeszli w marszu przez Opole - To manifestacja dobroci i życzliwości - przekonują organizatorzy ze stowarzyszenia… » więcej 2022-12-03, godz. 17:15 Opolski WORD ma kandydata-rekordzistę. Ta osoba ponad sto razy wyjeżdżała już na egzamin "na miasto" Statystycznie prawie co trzecia osoba przystępująca do egzaminu praktycznego na prawo jazdy w WORD Opole zostaje na placu manewrowym. Podobnie statystyki wyglądają… » więcej 2022-12-03, godz. 16:30 Autobusy rozpoczynają kursy z centrum przesiadkowego Opole Główne Od przyszłego tygodnia uruchomione zostanie centrum przesiadkowe Opole Główne. - Przewoźnicy będą mogli korzystać z płyty dworca i stanowisk postojowych… » więcej 2022-12-03, godz. 15:30 Ruszyły szkolenia dla społecznych strażników rybackich. "Trzeba czuć tę misję" Działają pro bono, a więc za darmo i w czasie wolnym, ale dla dobra każdego z nas. Państwowa Straż Rybacka szuka chętnych, którzy chcą dołączyć do… » więcej 2022-12-03, godz. 13:15 Podróż "hiszpańskiego kreta" - sezon drugi. W niedzielę rano konwój powinien opuścić Opolszczyznę [FILM] Kolejny transport z elementami maszyny TBM wyruszył wczoraj (2.12) wieczorem w Portu Famet w Opolu. 5 zestawów pokona 750 kilometrów, aby pod koniec grudnia… » więcej 2022-12-03, godz. 13:05 "Lex Chełstowski" - inicjatywa posła Janusza Kowalskiego. Chodzi o posady w radach nadzorczych dla samorządowców 'Lex Chełstowski' skieruje do parlamentu poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski. Mowa o uzupełnieniu ustawy antykorupcyjnej, która zakazuje zasiadania parlamentarzystom… » więcej 2022-12-03, godz. 12:00 Garaże w stylu eko dostali na Mikołaja strażacy z Żywocic i Dąbrówki Górnej Strażacy ochotnicy jednostek w Żywocicach i Dąbrówce Górnej w gminie Krapkowice dostaną mikołajowy prezent. To nowe obiekty garażowe, gdzie w bezpiecznych… » więcej 2022-12-03, godz. 11:00 500 wniosków w Dobrodzieniu i 300 w Radłowie. Gminy czekają na dostawy węgla Gminy powiatu oleskiego są gotowe do dystrybucji węgla w preferencyjnej cenie, ale wciąż czekają na dostawę 'czarnego złota'. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »