Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-10-18, 14:40 Autor: Maciej Stępień

Miał być piękny obiekt, a nadal stoi ruina. Pałac w Kopicach niszczeje, a luksemburski inwestor zapadł się pod ziemię

Miał być piękny obiekt, a nadal stoi ruina. Pałac w Kopicach niszczeje, a luksemburski inwestor zapadł się pod ziemię [fot. Maciej Stępień]
Miał być piękny obiekt, a nadal stoi ruina. Pałac w Kopicach niszczeje, a luksemburski inwestor zapadł się pod ziemię [fot. Maciej Stępień]
Gunther Nell i Łukasz Karpiński przed pałacem w Kopicach [fot. Maciej Stępień]
Gunther Nell i Łukasz Karpiński przed pałacem w Kopicach [fot. Maciej Stępień]
W styczniu tego roku przedstawiciele spółki Globucor Luxembourg Polska szumnie zapowiadali, że wydadzą 100 milionów euro na gruntowną restaurację neogotyckiego pałacu w Kopicach. Prace remontowe miały trwać kilka lat pod specjalnie zbudowaną kopułą. Niestety inwestor zniknął, a jedyne co zrobiono, to wycięto cześć drzew z tamtejszego parku. Okazuje się, że holenderski biznesmen nigdy nie miał pieniędzy na odbudowę pałacu, a dziś nie wiadomo w czyich rękach jest zabytek.
O wielkich planach dotyczących odbudowy pałacu w Kopicach wraz z parkiem informowaliśmy w styczniu tego roku. Na spotkaniu z dziennikarzami Gunther Nell z Globucor Luxembourg Polska tak mówił o tej ogromnej inwestycji.

- Na 100 % nam się uda. To długa droga i nie zrobimy tego w sześć miesięcy. To naprawdę ogromny projekt i przedsięwzięcie. Będziemy potrzebowali wsparcia wielu ludzi, samorządowców, a także was - dziennikarzy. Naprawdę to zrobimy, to nie jest żadna bajka – mówił holenderski biznesmen.

Wtórował mu Łukasz Karpiński, polski przedstawiciel Globucoru.

- Zamierzamy zabezpieczyć cały teren. Najpierw ogrodzimy obiekt i cały teren parkowy, a później przykryjemy pałac specjalną kopułą. Za siedem lat zostanie ona zdjęta i zostaniecie zaproszeni na wielkie otwarcie. To miejsce będzie naprawdę piękne. Chcemy pozostawić coś po sobie.

Na razie jednak inwestor pozostawił po sobie wycięte w pień drzewa w tamtejszym parku, który okala neogotycki zabytek, a także pozostawił po sobie złe wrażenie. Mieszkańcy Kopic po raz kolejny są rozżaleni, że pojawił się kolejny inwestor, który nie dokończy zapowiadanego szumnie dzieła.

- Teraz to już z tym nic nie będzie, bo im dłużej to wszystko trwa, tym większe są zniszczenia w pałacu – mówi jedna z mieszkanek.

- Może pojawi się jakiś inwestor, który hotel postawi? Ja mam jeszcze nadzieję – dodaje druga z kobiet.

Władze Grodkowa już w styczniu sceptycznie podchodziły do szumnie zapowiadanej inwestycji, bo pałac w Kopicach nie miał szczęścia do inwestorów. Słowa Marka Antoniewicza okazały się prorocze.

- Od początku byłem ostrożny jeśli chodzi o firmę, czy osoby, które pojawiły się na naszym terenie – podkreśla dziś burmistrz Grodkowa.

- Jest to tym bardziej przykre, że moja deklaracja była jasna. Jak będę widział jakiś postęp w pracach, jeżeli jest to rzeczywiście poważna oferta, to gmina również się zaangażuje. Dziś już wiemy, że nic z tego nie wyszło.

Dziś problemem są nie tylko ruiny pałacu w Kopicach. Sporym wyzwaniem jest również znalezienie właściciela. Prawdopodobnie zabytek wciąż jest we władaniu chorzowskiej firmy Zarmen, która miała przekazać obiekt spółce Globucor. Do transakcji ostatecznie nie doszło. Wojewódzki konserwator zabytków Elżbieta Molak w dzisiejszej Loży Radiowej tak opisywała problemy własnościowe. Jej zdaniem do kupna doszło na początku tego roku.

- Miało do tego dojść w okolicach marca. Później zostały przedstawione szumne propozycję odbudowy pałacu, pokazano również koncepcję specjalnej kopuły, która umożliwiała prowadzenie prac konserwatorskich bez względu na warunki atmosferyczne. Miały być olbrzymie środki zewnętrzne pochodzące od luksemburskiego inwestora, a w tej chwili z tego co wiemy, to Globucor nie jest już właścicielem pałacu. Co ciekawe, nikt nawet o tym nie powiadomił konserwatora zabytków – tłumaczy Molak.

W mediach społecznościowych całą sprawę skomentował kilka dni temu Janusz Skop, pasjonat historii pałacu w Kopicach, który przez moment współpracował zarówno z Guntherem Nellem oraz z Łukaszem Karpińskim.

- To trzeba nazwać aferą, ponieważ na początku roku było strasznie głośno o tym projekcie, a teraz jest kompletna cisza, a ludzie odpowiedzialni za planowaną inwestycję po prostu zniknęli. Nie ma nawet żadnego konkretnego oświadczenia, dlaczego tak się stało. Oczekiwałbym czegoś takiego, że ktoś po prostu powie, że się nie udało, próbowaliśmy, chcieliśmy dobrze, etc. Takiego pisma do dziś nie ma, dlatego ja opublikowałem na mojej stronie w mediach społecznościowych informację jak przebiegały prace i rozmowy w ostatnich miesiącach. Trochę to trwało zanim rozgryzłem tę całą sprawę Globucoru – tłumaczy Skop.

A całość informacji można znaleźć na stronie www.kopice.org

Reasumując, kolejny inwestor nie wywiązuje się z szumnych zapowiedzi, pałac niszczeje od kilkudziesięciu lat i tak pewnie będzie przez najbliższe dekady. Dodajmy, że obiekt w Kopicach to jeden z najpiękniejszych zabytków w tej części kraju.
Gunther Nell, Łukasz Karpiński, mieszkańcy Kopic, Marek Antoniewicz, Elżbieta Molak i Janusz Skop

Wiadomości z regionu

2021-07-23, godz. 17:20 Z OSTATNIEJ CHWILI. Śmiertelny wypadek na przejeździe kolejowym w Warmątowicach. Są utrudnienia w kursowaniu poci… Jedna osoba nie żyje po tym, jak kilkanaście minut przed godziną 17.00 pociąg uderzył w samochód osobowy w Warmątowicach. Doszło do tego na niestrzeżonym… » więcej 2021-07-23, godz. 16:56 Prokuratura oskarżyła byłego wiceministra Andrzeja B. o jazdę po pijanemu Kluczborska prokuratura wysłała do sądu akt oskarżenia przeciwko byłemu wiceministrowi Andrzejowi B., któremu zarzuca jazdę pod wpływem alkoholu. Według… » więcej 2021-07-23, godz. 15:46 Czołgi, wozy bojowe i wojskowe ciężarówki zjechały do Winowa. Na poligonie ruszył X Zlot Grup Rekonstrukcyjnych … Czołgi, wozy bojowe, ciężarówki i wojskowe samochody zaparkowały na poligonie w Winowie. Tam rozpoczął się X Zlot Grup Rekonstrukcyjnych. To pierwsze takie… » więcej 2021-07-23, godz. 15:00 Mieszkaniec powiatu nyskiego sam zatrzymał pijanego kierowcę. Okazało się, że miał on ponad 3 promile alkoholu Obywatelskie zatrzymanie w Nysie. Jeden z mieszkańców na trasie zauważył, że jadący przed nim kierowca porusza się 'wężykiem'. Postanowił jechać za… » więcej 2021-07-23, godz. 14:33 Rekrutacja do szkół średnich w powiecie głubczyckim na podobnym poziomie jak w zeszłym roku Zakończyła się rekrutacja do szkół średnich w powiecie głubczyckim. Podobnie jak w latach poprzednich największym zainteresowaniem wśród uczniów cieszy… » więcej 2021-07-23, godz. 13:43 Wybrano najlepszą potrawę w województwie. KGW z Hajduków Nyskich będzie reprezentować Opolszczyznę podczas VI finału… Znamy zwycięzców pierwszego etapu VI edycji Bitwy Regionów. Najlepszą potrawą okazały się zapiekane hajduckie gołąbki z nadzieniem z surowych ziemniaków… » więcej 2021-07-23, godz. 12:47 Województwo opolskie szuka wykonawcy, który przygotuje dokumentację przedprojektową na potrzeby rewitalizacji linii… Województwo opolskie jako lider wspólnego projektu dla samorządów opolskich i śląskich ogłosiło przetarg w ramach II etapu programu Kolej Plus na wykonanie… » więcej 2021-07-23, godz. 12:15 W marcu napadł z nożem na sklep, teraz został aresztowany 28-latek, który w marcu napadł na sklep i grożąc nożem ukradł pieniądze, został zatrzymany przez policję. Najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie… » więcej 2021-07-23, godz. 11:00 Raport MZ. Bez nowych przypadków zakażeń i zgonów w naszym regionie. W kraju nieco ponad sto zachorowań [INFOGRAF… Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 108 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w kraju. Minionej doby nie wykryto żadnego przypadku na Opolszczyźnie. » więcej 2021-07-23, godz. 09:50 Groźne zderzenie rowerzystów na wyspie Bolko. Oboje trafili do szpitala Do takiego zdarzenia doszło dziś (23.07) około 9.00 na wyspie Bolko w Opolu, gdzie jednoślady zderzyły się z taką siłą, że rowerzyści odnieśli poważne… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »