Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-07-31, 10:18 Autor: Dorota Kłonowska

Pałac w Kopicach, czyli historia „Śląskiego Kopciuszka”, wciąż czeka na szczęśliwe zakończenie [FILM]

Pałac w Kopicach o świcie [fot. Janusz Skop]
Pałac w Kopicach o świcie [fot. Janusz Skop]
Mimo zmian właścicielskich i obietnic, pałac w Kopicach wciąż nie został odrestaurowany. Tę perłę Opolszczyzny stale monitoruje Janusz Skop - fotografik, pochodzący z naszego województwa pasjonat zabytków, obecnie zamieszkały w Dortmundzie. Stworzył stronę internetową poświęconą Kopicom i jest autorem łącznie kilkuset tysięcy zdjęć prezentujących opolskie zabytki. Podczas wakacyjnej wizyty na Opolszczyźnie odwiedził Kopice.
- Pojechałem do Kopic o 4.00 rano, żeby zobaczyć pałac w pełnej krasie. Niestety, niewiele się zmieniło. Bardzo zaniedbany park i sam pałac, owszem pilnowany przez ochronę, ale bez gospodarskiej ręki. Nie zostałem zresztą wpuszczony, uznano mnie za „persona non grata" – mówi Janusz Skop.

Fotografik przed 10 laty nagłośnił sprawę zrujnowanego pałacu w Kopicach do tego stopnia, że zabytkiem zainteresowały się władze i stosowne urzędy. Mimo zmian właścicieli i składanych obietnic renowacji, do dzisiaj zabytek nie został odrestaurowany, a jest perłą Opolszczyzny.

- Robię co mogę, aby zwrócić uwagę na problem, założyłem stronę internetową poświęconą pałacowi, na moje zlecenie powstał o nim film, przypominam się wciąż z tym tematem w stosownych instytucjach. Mam też kontakt z potomkami właścicielki pałacu – Joanny Schaffkotsch. Ubolewają nad stanem tego zabytku – mówi Skop.

Dodajmy, że w XIX wieku Joanna Schaffgotsch, jako 6 - letnia dziewczynka, niespodziewanie została multimilionerką stając się dziedziczką wielkiego majątku, w tym Kopic. To wydarzenie nie miało precedensu w Europie i jest historią "Śląskiego Kopciuszka". Pałac jeszcze po II wojnie światowej prezentował się okazale. W latach 50. po pożarze, został rozgrabiony i zdewastowany.

Do tego tematu będziemy wracać w Radiu Opole.

Janusz Skop

Wiadomości z regionu

2021-06-15, godz. 11:50 Kolejni nietrzeźwi kierowcy w rękach policji. Niechlubny rekordzista miał blisko 2 promile W miniony weekend policjanci z Brzegu zatrzymali 3 nietrzeźwych kierowców. Mężczyznom grozi kara do 2 lat więzienia, sądowy zakaz prowadzenia pojazdów i… » więcej 2021-06-15, godz. 11:09 "Teraz walczymy o nowe fundusze unijne dla regionu, bo to determinuje jego rozwój". Goście Radia Opole o pracy samorządu… W Porannej Loży Radiowej pracę samorządu województwa na półmetku kadencji podsumowali wicemarszałek województwa opolskiego Zbigniew Kubalańca i radny… » więcej 2021-06-15, godz. 11:08 Kolizja na autostradzie A4. Są utrudnienia [AKTUALIZACJA] Kolizja na opolskim odcinku autostrady A4. Do tego zdarzenia doszło na jezdni w kierunku Wrocławia, między węzłami Opole Zachód a Brzeg. » więcej 2021-06-15, godz. 11:05 Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 215 nowych zakażeń. Na Opolszczyźnie nikt nie zachorował na COVID-19 [INFOGRAFI… Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 215 zakażeniach koronawirusem. W regionie nie stwierdzono nowych infekcji. Zmarło 50 chorych, z czego 42 w wyniku współistnienia… » więcej 2021-06-15, godz. 10:16 Konieczna będzie budowa nowego przedszkola w Tarnowie Opolskim. Budynek obecnego jest w złym stanie technicznym Budynek przedszkola samorządowego przy ulicy Klimasa w Tarnowie Opolskiem jest w coraz gorszym stanie technicznym. Władze gminy szukają rozwiązań, aby zastąpić… » więcej 2021-06-15, godz. 09:30 MOP-y na opolskim odcinku A4 do przebudowy, ale nie wszystkie. Ogłoszono przetarg Remont 3 Miejsc Obsługi Podróżnych na autostradzie A4 zaplanowano na przyszły i kolejny rok. Na razie GDDKiA ogłosiła przetarg na realizację zadania. » więcej 2021-06-15, godz. 08:30 W Nysie można już korzystać z rzecznej przystani łódkowej. Inicjatywa starostwa dostarczy frajdy nawet niedoświadczonym… Ponownie można korzystać z nyskiej przystani łódkowej. Tamtejszemu starostwu udało się reaktywować tę formę rekreacji po dwóch latach przerwy. » więcej 2021-06-15, godz. 07:45 Brzeg chce podświetlać swoje najcenniejsze zabytki. Na początek iluminacji doczekał się ratusz oraz magistrat Brzeski ratusz ma nową iluminację. Wczoraj (14.06) w nocy oficjalnie uruchomiono podświetlenie renesansowego obiektu, co stanowi zwieńczenie rozpoczętego… » więcej 2021-06-14, godz. 20:30 Raport dnia: Pandemia wyhamowuje? Kolejny spadek liczby zakażeń 5 osób w regionie i 140 w kraju. Tak przedstawia się statystyka minionej doby zachorowań na COVID-19. Dane przekazało Ministerstwo Zdrowia. » więcej 2021-06-14, godz. 20:30 Neurologia w kędzierzyńskim szpitalu znów przyjmuje pacjentów bez COVID-19 Jak informuje szpital na portalu społecznościowym od dziś (14.06) wraca do dyspozycji pacjentów niezakażonych wirusem SARS-CoV-2 Oddział Neurologii wraz… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »