Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Niemodlin: 'Co to za Rynek? Proszę o interwencję…
2024-04-10, 15:10 Autor: Dawid Rajwa, Anna Kurc / oprac. Agnieszka Lubczańska

Niemodlin: "Co to za Rynek? Proszę o interwencję szybką" [INTERWENCJA]

Rynek w Niemodlinie [fot. Anna Kurc]
Rynek w Niemodlinie [fot. Anna Kurc]
"Kiedy przyjedziecie do Niemodlina zobaczyć ten Rynek, jak tu wygląda? Samochody stoją na chodnikach, ani przejścia dobrego nie ma, parking jest z tyłu Rynku, ale większość parkuje na chodnikach. Co to za Rynek? Ludziom to utrudnia życie. Proszę o interwencję szybką" - taka prośba wpłynęła do Radia Opole.

Tematem zajęliśmy się w magazynie interwencyjnym. Rozmawialiśmy z mieszkańcami Niemodlina, a także z burmistrz Dorotą Koncewicz, komendantem niemodlińskiej Straży Miejskiej oraz z burmistrzem elektem Bartłomiejem Kostrzewą.
Zgłoszenie słuchacza z Niemodlina
Co o samochodach na niemodlińskim Rynku sądzą mieszkańcy, sprawdziła nasza reporterka Anna Kurc, która pojawiła się na miejscu.

- Niekiedy jest źle, że tak daleko wjeżdżają na chodnik, ciężko przejść wtedy chodnikiem, jeśli się idzie z wózkiem, z dzieckiem - zauważą jedna z mieszkanek.

- Samochody parkują na chodniku, nie ma dobrego przejścia, Jest parking duży przed tartakiem i tam nie parkują, a dla swojej wygody całymi dniami samochody parkują w Rynku i nie ma dobrego przejścia. Rynek jest zaniedbany, budynki są w opłakanym stanie - mówi naszej reporterce mieszkaniec Aleksander.

- Mieszkam od 45 lat w Niemodlinie i od tego czasu nie zmieniło się na Rynku nic. Przechodząc przez chodnik trzeba slalomem iść, bo jest ciężko. Panie z wózkami to po prostu jest masakra jakaś, bo auta mamy trzy razy dłuższe niż maluszki kiedyś były... Rynek powinien być rynkiem, a nie parkingiem dla dużych samochodów - mówi z kolei pani Lucyna.
Sonda z mieszkańcami Niemodlina (1)
- Zaniedbane i niebezpieczne, jeżdżą, jak chcą, to powinno być zmienione. Powinien być ładnie utrzymany Rynek, żeby Niemodlin był ładny, a nie wstyd przynosił całej gminie - mówi jeden z mieszkańców.

Jeden z mieszkańców zaproponował też rozwiązanie w postaci przesunięcia trawnika.
Sonda z mieszkańcami Niemodlina (2)
O komentarz poprosiliśmy burmistrz Niemodlina Dorotę Koncewicz.

- W Rynku w Niemodlinie parkowanie samochodów odbywa się nieodpłatnie, z tego względu, że uchwała podjęta jeszcze przez moich poprzedników musiała zostać zniesiona ze względu na to, że żaden podmiot nie zgłosił się do wykonywania tej usługi. Wszystkie firmy, które się zajmują tego typu usługami uznały, że jest to nieopłacalne - mówi burmistrz Dorota Koncewicz.

- Z pewnością przy rewitalizacji trzeba będzie pomyśleć i myśmy te kwestie już, że tak powiem, dyskutowali, jakie rozwiązania zastosować, żeby rzeczywiście część tych samochodów wyprowadzić z Rynku, bo tutaj akurat się zgadzam z mieszkańcami, że te samochody parkują byle jak, tarasują chodniki, ale póki jest taka organizacja ruchu, to nie możemy mieć zastrzeżeń do kierowców, ale żeby zmienić organizację, trzeba znaleźć nowe miejsce do parkowania. Oczywiście mamy wybudowany parking na ulicy Lwowskiej, ale to jest kawałek, więc nie wszyscy chcą tak daleko chodzić - zauważa burmistrz.

Dorota Koncewicz
Komendanta Straży Miejskiej w Niemodlinie Filipa Sozańskiego zapytaliśmy, czy straż często otrzymuje zgłoszenia, że pojazdy są nieprawidłowo zaparkowane.
Z Filipem Sozańskim rozmawia Dawid Rajwa
Na koniec audycji połączyliśmy się z burmistrzem elektem Bartłomiejem Kostrzewą. Jaka jest jego wizja tego miejsca, czy zdarza mu się parkować na niemodlińskim Rynku i czy w Niemodlinie łatwo jest znaleźć miejsce do parkowania czy niekoniecznie?
12

Zobacz także

2024-04-18, godz. 14:30 Instalacja OZE na budynkach TBS w Opolu bez poinformowania mieszkańców [INTERWENCJA] „Nie wiedział, co się dzieje. Nikt go nie uprzedzał, jak było w zwyczaju. Widział obcych ludzi kręcących się po jego budynku. Przemieszczali się z parteru… » więcej 2024-04-16, godz. 14:33 Wyjąca "czujka" - jak się zachować w takiej sytuacji? [INTERWENCJA] Co zrobić w sytuacji, gdy u sąsiadów w bloku od dłuższego czasu „wyje” czujka i nikt nie reaguje? Powinniśmy interweniować? Czy możemy się niepokoić… » więcej 2024-04-15, godz. 20:30 Mieszkanka Niemodlina w walce o swoje dobro [INTERWENCJA] - posłuchaj audycji Mieszkanka Niemodlina od ponad 7 lat walczy z wymiarem sprawiedliwości. W 2017 r. otrzymała pismo o wszczęciu egzekucji komorniczej na kwotę niespełna 2 tys… » więcej 2024-04-12, godz. 15:55 Gdzie w Opolu są schrony? [INTERWENCJA] Czy w wypadku zagrożenia wiemy, gdzie się schronić, gdzie jest najbliższy schron? A jeśli nie, to gdzie można się tego dowiedzieć? To pytanie, które zadaje… » więcej 2024-04-12, godz. 13:40 "Czujemy się oszukani" – Tomasz Wyszkowski o braku realizacji inwestycji z Budżetu Obywatelskiego Opola [INTERWENC… Wymyślili, jak zmienić swoje najbliższe otoczenie, zbierali podpisy w ramach Budżetu Obywatelskiego Opola, wygrali głosowanie i… czekają od 3 lat na realizację… » więcej 2024-04-11, godz. 12:33 Dziewiętlice: "Stan mostku jest krytyczny. Jak pogotowie przyjeżdża, to sanitariusz musi wysiąść z karetki i powiedzieli… Z interwencją do Radia Opole zgłosił się Krzysztof Zimkowski, który skarży się na stan przeprawy prowadzącej do domu jego matki w Dziewiętlicach. Nasz… » więcej 2024-04-09, godz. 12:15 "Wyminięcie np. straży, karetki, śmieciarki, bywa czasem niemożliwe" - pisze do nas mieszkaniec Dzielnicy Grudzice… Tym razem temat do audycji zgłosił nam mieszkańców dzielnicy Grudzice w Opolu, a sprawa dotyczy problemów z dojazdem do osiedla przy ul. Joanny Chmielewskiej… » więcej 2024-04-04, godz. 19:30 "Ja ten wodomierz wyrzucę, nie oddam im za darmo, tylko wyrzucę. No, to chyba coś jest nie tak?" - pyta nasz słuchacz… Wodomierze – ich dotyczył piątkowy (05.04) magazyn interwencyjny, a to za sprawą telefonu od naszego słuchacza, który zwrócił się do nas z pytaniem dotyczącym… » więcej 2024-04-04, godz. 21:53 "My się do szkoły spóźniamy notorycznie" - mówi słuchacz zgłaszający problemy na trasie kolejowej Nysa - Kędzierzyn-Koźle… Dojeżdżający do Kędzierzyna-Koźla z Głogówka uczeń poprosił Radio Opole o pomoc w imieniu nie tylko swoim, ale wszystkich pasażerów POLREGIO na trasie… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »