Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Niemodlin: 'Co to za Rynek? Proszę o interwencję…
2024-04-10, 15:10 Autor: Dawid Rajwa, Anna Kurc / oprac. Agnieszka Lubczańska

Niemodlin: "Co to za Rynek? Proszę o interwencję szybką" [INTERWENCJA]

Rynek w Niemodlinie [fot. Anna Kurc]
Rynek w Niemodlinie [fot. Anna Kurc]
"Kiedy przyjedziecie do Niemodlina zobaczyć ten Rynek, jak tu wygląda? Samochody stoją na chodnikach, ani przejścia dobrego nie ma, parking jest z tyłu Rynku, ale większość parkuje na chodnikach. Co to za Rynek? Ludziom to utrudnia życie. Proszę o interwencję szybką" - taka prośba wpłynęła do Radia Opole.

Tematem zajęliśmy się w magazynie interwencyjnym. Rozmawialiśmy z mieszkańcami Niemodlina, a także z burmistrz Dorotą Koncewicz, komendantem niemodlińskiej Straży Miejskiej oraz z burmistrzem elektem Bartłomiejem Kostrzewą.
Zgłoszenie słuchacza z Niemodlina
Co o samochodach na niemodlińskim Rynku sądzą mieszkańcy, sprawdziła nasza reporterka Anna Kurc, która pojawiła się na miejscu.

- Niekiedy jest źle, że tak daleko wjeżdżają na chodnik, ciężko przejść wtedy chodnikiem, jeśli się idzie z wózkiem, z dzieckiem - zauważą jedna z mieszkanek.

- Samochody parkują na chodniku, nie ma dobrego przejścia, Jest parking duży przed tartakiem i tam nie parkują, a dla swojej wygody całymi dniami samochody parkują w Rynku i nie ma dobrego przejścia. Rynek jest zaniedbany, budynki są w opłakanym stanie - mówi naszej reporterce mieszkaniec Aleksander.

- Mieszkam od 45 lat w Niemodlinie i od tego czasu nie zmieniło się na Rynku nic. Przechodząc przez chodnik trzeba slalomem iść, bo jest ciężko. Panie z wózkami to po prostu jest masakra jakaś, bo auta mamy trzy razy dłuższe niż maluszki kiedyś były... Rynek powinien być rynkiem, a nie parkingiem dla dużych samochodów - mówi z kolei pani Lucyna.
Sonda z mieszkańcami Niemodlina (1)
- Zaniedbane i niebezpieczne, jeżdżą, jak chcą, to powinno być zmienione. Powinien być ładnie utrzymany Rynek, żeby Niemodlin był ładny, a nie wstyd przynosił całej gminie - mówi jeden z mieszkańców.

Jeden z mieszkańców zaproponował też rozwiązanie w postaci przesunięcia trawnika.
Sonda z mieszkańcami Niemodlina (2)
O komentarz poprosiliśmy burmistrz Niemodlina Dorotę Koncewicz.

- W Rynku w Niemodlinie parkowanie samochodów odbywa się nieodpłatnie, z tego względu, że uchwała podjęta jeszcze przez moich poprzedników musiała zostać zniesiona ze względu na to, że żaden podmiot nie zgłosił się do wykonywania tej usługi. Wszystkie firmy, które się zajmują tego typu usługami uznały, że jest to nieopłacalne - mówi burmistrz Dorota Koncewicz.

- Z pewnością przy rewitalizacji trzeba będzie pomyśleć i myśmy te kwestie już, że tak powiem, dyskutowali, jakie rozwiązania zastosować, żeby rzeczywiście część tych samochodów wyprowadzić z Rynku, bo tutaj akurat się zgadzam z mieszkańcami, że te samochody parkują byle jak, tarasują chodniki, ale póki jest taka organizacja ruchu, to nie możemy mieć zastrzeżeń do kierowców, ale żeby zmienić organizację, trzeba znaleźć nowe miejsce do parkowania. Oczywiście mamy wybudowany parking na ulicy Lwowskiej, ale to jest kawałek, więc nie wszyscy chcą tak daleko chodzić - zauważa burmistrz.

Dorota Koncewicz
Komendanta Straży Miejskiej w Niemodlinie Filipa Sozańskiego zapytaliśmy, czy straż często otrzymuje zgłoszenia, że pojazdy są nieprawidłowo zaparkowane.
Z Filipem Sozańskim rozmawia Dawid Rajwa
Na koniec audycji połączyliśmy się z burmistrzem elektem Bartłomiejem Kostrzewą. Jaka jest jego wizja tego miejsca, czy zdarza mu się parkować na niemodlińskim Rynku i czy w Niemodlinie łatwo jest znaleźć miejsce do parkowania czy niekoniecznie?
12

Zobacz także

2024-05-21, godz. 14:10 Czworonogi są wśród nas, a w upały też potrzebują wody [INTERWENCJA[ Upał, słońce, wszystko dookoła nas rozgrzane – to szczególny czas, by pomyśleć o naszych czworonożnych. Stąd akcja „Micha zwierz usycha” - ogólnopolska… » więcej 2024-05-17, godz. 15:05 Obecność mętnej wody lub jej całkowity brak w Chróścinie i fala zameldowań w gminie Skoroszyce [INTERWENCJA] Mieszkańcy gminy Skoroszyce skarżą się, że co pewien czas mają w kranie brudną wodę, a czasami przez kilka godzin są jej wręcz całkowicie pozbawieni… » więcej 2024-05-16, godz. 16:14 Gdzie się dzieci mają bawić na tym nyskim podwórku? [INTERWENCJA] Tym razem o problemie mieszkańców Nysy, którzy bardzo chcieliby mieć na swoim podwórku plac zabaw i nawet poczynili pewne kroki w tym kierunku. Chodzi o podwórko… » więcej 2024-05-15, godz. 14:59 Fatalny stan zabytkowego pałacyku w Kluczborku [INTERWENCJA] Powracamy do Kluczborka, które to miasto niedawno było bohaterem naszego programu za sprawą budynku przy ul. Ściegiennego. Chodziło o niebezpieczeństwo… » więcej 2024-05-14, godz. 13:44 Szczęśliwy finał - to lubimy, zajmując się sprawami, które Państwo do nas zgłaszają prosząc o interwencję [… Dziś postanowiliśmy przypomnieć kilka takich spraw, które po audycji - albo jeszcze przed emisją magazynu, jak szukaliśmy sposobu, by dany problem rozwiązać… » więcej 2024-05-13, godz. 14:00 Gołębie uciążliwe dla mieszkańców spółdzielczego bloku w Brzegu [INTERWENCJA] Gołębie – jedni je dokarmiają, inni przeganiają. Nie brakuje ostrzeżeń przed zagrożeniami, które mają nieść same ptaki, jak też ich odchody. Pojawiają… » więcej 2024-05-10, godz. 15:05 Sporna opłata za uprzątnięcie strychu. Sprawa z ulicy Licealnej w Opolu [INTERWENCJA] Sprawa, którą zajęliśmy się w piątkowym magazynie interwencyjnym, została zgłoszona przez jednego z mieszkańców ulicy Licealnej w Opolu. Pan Zygmunt… » więcej 2024-05-09, godz. 12:51 Problem porzucanych śmieci na Kąpielisku Bolko [INTERWENCJA] Kąpielisko Bolko położone nad malowniczym brzegiem jeziora, przyciąga licznych wypoczywających, pragnących wytchnienia od miejskiego zgiełku. Jednak ostatnimi… » więcej 2024-05-08, godz. 14:04 Niezabezpieczone okno piwniczne w Kluczborku - zagrożeniem dla pieszych? [INTERWENCJA] W centrum Kluczborka, przy ul. Ściegiennego rośnie zaniepokojenie mieszkańców. Niezabezpieczone okno piwniczne przy jednym z budynków budzi obawy pieszych… » więcej 2024-05-06, godz. 17:17 Czy wolno firmie pobierać opłaty za telewizję w szpitalach i co zrobić, jak jest awaria? [INTERWENCJA] „Leżę w szpitalu w Opolu. Wrzuciłam pieniążki, żeby obejrzeć telewizor, ale niestety skrzynka jest pełna pod telewizorem, a firma, czyli serwis nie odpowiada… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »