Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Zabytek może zatonąć, remont w stoczni jest niezbędny…
2024-04-02, 20:30 Autor: Dawid Rajwa, Krzysztof Dobrowolski / oprac. Agnieszka Lubczańska

Zabytek może zatonąć, remont w stoczni jest niezbędny. Co dalej z "Barką"? [INTERWENCJA]

Monika Ożóg, druhna Maria Markuszewska podczas audycji "Interwencja Radia Opole" [fot. Sławomir Mielnik]
Monika Ożóg, druhna Maria Markuszewska podczas audycji "Interwencja Radia Opole" [fot. Sławomir Mielnik]
Monika Ożóg, druhna Maria Markuszewska podczas audycji "Interwencja Radia Opole" [fot. Sławomir Mielnik]
Monika Ożóg, druhna Maria Markuszewska podczas audycji "Interwencja Radia Opole" [fot. Sławomir Mielnik]
"Barka" może zatonąć, remont w stoczni jest niezbędny" - pisaliśmy 13 września 2023 roku. W audycji interwencyjnej harcmistrz Maria Markuszewska, założycielka i drużynowa 41. Harcerskiej Drużyny Żeglarskiej z Opola, apelowała wówczas: symbol drużyny, słynna „Barka”, która stoi na przystani przy ulicy Wrocławskiej w Opolu wymaga remontu.

Co się wydarzyło od tego czasu? Czy jest szansa na pieniądze na ten cel? Tym tematem zajęliśmy się dziś
(02.04) w paśmie interwencyjnym. Studio odwiedziły harcmistrz Maria Markuszewska oraz Monika Ożóg, nowa opolska wojewódzka konserwator zabytków.
Druhna Maria Markuszewska
- Ponad 44 lata utrzymywałam ją z harcerzami, szlifowałam, czyściłam. Do linii wodnej możemy wszystko zrobić, ale poniżej, kiedy kadłub ma już ponad 70 lat i jest zabytkiem, jedynym w Polsce - to bardzo bym prosiła o pomoc. Ja nie tracę nadziei, mam wiarę, że statek będzie dalej nam służył, gdzie się tysiące harcerzy, adeptów żeglarstwa uczy i szkoli na tej jednostce - mówi Radiu Opole druhna Maria Markuszewska.
'Barka' [źródło zdjęcia: https://www.41hdz.opole.pl/druzyna/historia/historia-barki.html]- Kiedy 44 lata temu brałam ten holownik, bo to jest holownik parowy Radgost, jako statek, a będę miała taką harcówkę, to ten statek już od 1949 pływał po dolnej Odrze z węglem, bo to był holownik, który ciągnął barki i kiedy poszedł już, że tak powiem, w odstawkę, bo przyszły barki motorowe, to powiedzieli: "Weź sobie Marysia ten kadłub, zrób sobie harcówkę". To druhna wzięła, bez szyb, nic tam nie było, bo było to zdewastowane i postanowiłam, bo tam jest ponad 30 pomieszczeń. Świetlica, modelarnia była, radiowęzeł... Postanowiliśmy zrobić sobie wspaniałą harcówkę, gdzie od wczesnej wiosny do późnej jesieni są tam zbiórki, bo jak jest 60 harcerzy, to trzeba mieć troszkę miejsca, a oprócz tego jeszcze 30 żaglówek obok tej przystani pływa i żegluje. I w Turawie też. No i fajnie jest, ale minęło już ponad 70 lat, statek od 14 lat jest wpisany w rejestr zabytków i powiem, że do linii wodnej już parę razy był piaskowany, czyszczony przez moich harcerzy, przez moich przyjaciół, którzy mi pomagali i fachowców, bo nie można powiedzieć, że druhna wszystko potrafi, ale dzisiaj musimy popłynąć do Kędzierzyna-Koźla, musimy zrobić zmianę poszycia, żeby dalej mogło to służyć - opowiada druhna Markuszewska.
Druhna Maria Markuszewska (1)
O historii powstania tego holownika oraz o tym, w jakim jest on teraz stanie, opowiedziała Monika Ożóg, opolska konserwator zabytków.
Monika Ożóg (1)
Jaki jest koszt przeprowadzenia remontu?

- Mamy szczegółowy kosztorys. Ponieważ druhna starała się o dofinansowanie jesienią, to jest 2 miliony 700 złotych. Taki jest koszt. Nie możemy tego też rozbić na etapy, ponieważ jeżeli już ten obiekt przetransportujemy do portu, nie ma możliwości, zby teraz zrobić trochę, potem później - mówi Monika Ożóg.

- Mój budżet na zabytki na całe województwo w ciągu roku, to jest 500 tysięcy. Z tych pieniędzy przez 2 i pół roku byśmy musieli dotować tylko barkę - zauważa opolska konserwator zabytków.
Monika Ożóg (2)
Jak rozwiązać cały ten problem? Jakie są pomysły?

- Już jesienią towarzystwo starało się o sfinansowanie tych kosztów, jako organizacja pożytku publicznego. Poszło pismo do wojewody, ówczesnego wojewody, bo to był wrzesień 2023 roku - opowiada Ożóg.

- Skończyło się na tym, że to były tylko jakieś czcze obietnice. Miały być to środki z rezerwy premiera, natomiast wojewoda nie wystąpił o te środki. I tutaj mamy ten problem, który jest obecnie, ponieważ z tym pismem nic się nie zadziało. Pan wojewoda ówczesny miał zwrócić się do właściwego ministra o wsparcie finansowe - mówi Monika Ożóg.

- Wracając do naszego spotkania z panią wojewodą Moniką Jurek, były podjęte już pierwsze rozmowy, żeby część kosztów dałoby się rozłożyć na kilka instytucji. środki wojewody to jest jedno. Wiemy też, że urząd marszałkowski również dysponuje pewnymi kwotami i byż może prościej by było pozyskać środki z kilku źródeł, ale to jesteśmy dopiero w środku tych wszystkich rozmów - podkreśla oposlka konserwator zabytków.
Z Moniką Ożóg rozmawia Krzysztof Dobrowolski
Co można zrobić, żeby coś ruszyło?

- Ja będę się starała, żeby te informacje od nas do Warszawy wyszły i żeby już zaczął się ten proces debatowania nad tym samym wnioskiem, który został złożony w ubiegłym roku - zapewnia Monika Ożóg.
12

Zobacz także

2024-03-28, godz. 13:40 Mieszkańcy Krapkowic skarżą się na odpady składowane przy ul. Opolskiej [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji „Momentami tak śmierdzi, że nie można wytrzymać”. Do naszej redakcji zgłosili się mieszkańcy Krapkowic, którzy skarżą się na sterty odpadów przy… » więcej 2024-03-27, godz. 14:54 Egzamin na prawo jazdy zdać niełatwo [INTERWENCJA] Na nasz interwencyjny telefon 774 541 541 trafiło ostatnio zgłoszenie, w którym jeden z naszych słuchaczy skarży się na Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego… » więcej 2024-03-26, godz. 14:00 Kto i gdzie może rozwieszać swoje materiały wyborcze? [INTERWENCJA] Kampania wyborcza trwa, to też taki czas, kiedy z płotów, bilbordów, witryn sklepowych, przystanków, słupów ogłoszeniowych i fasad budynków uśmiecha… » więcej 2024-03-25, godz. 15:05 „Ratujmy zabytkowe odbiorniki radiowe!" - takie rzeczy tylko w Przeczy [INTERWENCJA] Skarby można znaleźć na strychach, w piwnicach, a nawet na śmietnikach, a mowa o starych lampowych odbiornikach radiowych. Nawet te niesprawne czy podniszczone… » więcej 2024-03-22, godz. 13:48 "Potrzebujesz magnezu i kawałka sznurka". Okazało się to słabą radą...[INTERWENCJA] Co zrobić, gdy coś trafi za kraty, a właściwie kratki? Mowa o kratkach kanalizacyjnych. Jeśli na ulicy, w kratkę kanalizacyjną wpadnie nam coś cennego… » więcej 2024-03-21, godz. 14:00 Czy sąd może rozdzielić rodzeństwo i zakazać kontaktu dzieci między sobą? [INTERWENCJA] Tym razem temat związany z sytuacją dzieci w domach dziecka. Jakie są procedury w przypadku rodzeństwa, które jest rozdzielone i przebywa w różnych ośrodkach… » więcej 2024-03-18, godz. 14:50 Czy włodarze mogą odmówić kontrkandydatom organizacji spotkania wyborczego w lokalnej świetlicy? [INTERWENCJA] Nowy tydzień w magazynie interwencyjnym rozpoczęliśmy od tematu związanego z wyborami samorządowymi, a właściwie od tego, co w ramach wyborów wolno, a… » więcej 2024-03-15, godz. 13:20 Czemu zamiatarki jeżdżą wieczorami, kiedy jest mniejszy dostęp do powierzchni zabrudzonych? Rzecznik Remondis Polska… Wracamy do tematu, którym już kiedyś zajmowaliśmy się, ale tym razem była okazja osobiście porozmawiać z rzecznikiem prasowym Remondis Polska - Piotrem… » więcej 2024-03-14, godz. 13:10 "Żyjemy w absurdzie administracyjnym i cierpią na tym dzieci" - mieszkańcy Czarnowąsów czekają na decyzję w sprawie… Projekt na budowę placu zabaw w Czarnowąsach zwyciężył w głosowaniu mieszkańców 2 lata temu. Na jego realizację przeznaczono pół miliona złotych z… » więcej 2024-03-13, godz. 13:07 Gdzie się podział las? Słuchacz pyta o wycinkę w Kosorowicach [INTERWENCJA] - posłuchaj audycji Z terenu byłego wysypiska śmieci w Kosorowicach, które przed laty zostało zrekultywowane, zniknęła część drzew. - To przypadek czy planowe działanie?… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »