Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » 'Barka' może zatonąć, remont w stoczni jest niezbędny…
2023-09-13, 14:20 Autor: Krzysztof Dobrowolski, oprac. Agnieszka Lubczańska

"Barka" może zatonąć, remont w stoczni jest niezbędny [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji [ZDJĘCIA]

Maria Markuszewska, studio [fot. Sławomir Mielnik]
Maria Markuszewska, studio [fot. Sławomir Mielnik]
- Najważniejsze na świecie dobro pochodzi od nas i jest w nas samych - tak podsumowuje sens swojej ponad 50-letniej pracy z młodzieżą harcmistrz Maria Markuszewska, założycielka i drużynowa 41. Harcerskiej Drużyny Żeglarskiej z Opola. Dzisiaj apeluje: symbol drużyny, słynna „Barka”, która stoi na przystani przy ulicy Wrocławskiej w Opolu może zatonąć. Niezbędny remont w stoczni może kosztować nawet 3 miliony złotych.

Tematem tym zajęliśmy się dziś w naszym paśmie interwencyjnym. Studio odwiedziły harcmistrz Maria Markuszewska oraz Elżbieta Molak, opolski wojewódzki konserwator zabytków.

„Barka” powstała w 1947 r. Pierwotnie to jeden z dziewięciu powojennych parowych holowników pracujących na Odrze. Aktualnie, po licznych przejściach, baza-przystań należąca do Towarzystwa Przyjaciół 41. Harcerskiej Drużyny Żeglarskiej. Przez minione lata na pokładzie stworzonej rękami harcerzy przystani i w szeregach drużyny stawiały swoje pierwsze żeglarskie kroki setki dzieci i młodych ludzi z Opola i całego województwa.
- Do linii wodnej trzeba będzie poszycie w tym roku wymieniać. To jest około 43 ton blachy. Koszt wymiany w stoczni to jest około 2,5 do 3 milionów złotych. Moja harcówka na wodzie jest wpisana w "Rejestr zabytków" i służy młodzieży w wychowaniu - mówi harcmistrz Maria Markuszewska.
Maria Markuszewska
Kamieniem milowym w drodze do uratowania "Barki" jest informacja o tym, że "Barka" zostanie zaholowana przez specjalne pchacze z Opola do Kędzierzyna i po remoncie i z powrotem. To ogromne koszty, ale to już załatwione.
Maria Markuszewska
Harcówka na wodzie od 2011 roku wpisana została w "Rejestr zabytków", co - jak potwierdziła nam opolska wojewódzka konserwator zabytków - może zdecydowanie ułatwić staranie się o środki na remont obiektu.

- Dzieło ratowania holownika rozpoczęliśmy z druhną Markuszewską kilkanaście lat temu. wtedy z inicjatywy pani Marysi wpisaliśmy go na Rejestr zabytków w 2011 roku. Chodziło nam głównie o to, żeby holownik nie został zezłomowany i "pocięty na żyletki", jak to się mówi. Aktualnie obiekt jest objęty ochroną prawną i żadnych działań bez zgody Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków przy nim robić nie można - mówi Elżbieta Molak, opolski wojewódzki konserwator zabytków.
Elżbieta Molak
Wpis do rejestru może bardzo pomóc i ułatwić pozyskanie dotacji z Budżetu Państwa. Właściciel ma prawo do złożenia wniosku do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Środki mogą też wpłynąć z innych źródeł...
Elżbieta Molak
Tematem zajął się Krzysztof Dobrowolski. Cała audycja jest do posłuchania poniżej.
12

Zobacz także

2024-10-31, godz. 17:00 Czy każdy może wjechać na cmentarz samochodem i dlaczego toaleta przy parkingu cmentarza jest nieczynna? [INTERWENC… Kto może samochodem wjechać na teren cmentarza? To jeden z tematów, którym zajęliśmy się dziś (31.10) w magazynie interwencyjnym. Zaczniemy jednak od sprawy… » więcej 2024-10-30, godz. 16:30 "Woda zalała nam stanicę i sprzęt" - drużyna WOPR z Brzegu pilnie potrzebuje odbudować infrastrukturę [INTERWENC… Bywają takie sytuacje, kiedy zaangażowanie sił, które niosą pomoc jest wyjątkowe. W czasie wrześniowej powodzi tak było m.in. z Wodnymi Ochotniczymi Pogotowiami… » więcej 2024-10-29, godz. 15:20 Jak sprawić, by Targi Dostępności były faktycznie... dostępne? [INTERWENCJA] O bezpieczeństwie osób z niepełnosprawnościami warto rozmawiać, nawet organizując poświęcone temu konferencje. Czy jednak podczas takich wydarzeń udaje… » więcej 2024-10-28, godz. 15:10 "Musimy jeszcze raz bardzo dokładnie przyjrzeć się dolinom rzek i temu, w jaki sposób są one zagospodarowane" - prof… Tydzień temu (21.10) gościem audycji był prof. Arkadiusz Nowak, botanik, który należał do Komitetu Zarządzania Kryzysowego po powodzi w 1997 r., który… » więcej 2024-10-25, godz. 16:40 "Jak ktoś jest chory, zapłaci każde pieniądze, byle tylko tu zaparkować, a to jest problem" [INTERWENCJA] Pacjenci i ich rodziny parkujący przy Opolskim Centrum Onkologii pytają, czemu opłata za parkowanie w tym miejscu jest droższa niż parkowanie w innych częściach… » więcej 2024-10-24, godz. 14:35 "Nasze dzieci nie mają jak dotrzeć autobusem do szkoły" - mówią rodzice jednego z osiedli w Opolu [INTERWENCJA] Dzieci rodziców z osiedla przy centrum Turawa Park w Opolu, uczęszczające do PSP nr 20, zgłaszają problem z dotarciem ich pociech do szkoły, która od domów… » więcej 2024-10-23, godz. 13:50 Powódź zabrała im wszystko, ale nie nadzieję. Rodzice 7-letniej Oli walczą o szansę na rehabilitację córki [IN… Choć znaleźli się w niezwykle trudnej sytuacji, to nie chcieli nikogo prosić o pomoc. Rodzice 7-letniej Oli z Bodzanowa, która cierpi na padaczkę lekooporną… » więcej 2024-10-22, godz. 15:07 O spotkaniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego i udziale OSP w pomoc powodzianom [INTERWENCJA] W miniony czwartek (17.10) w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Dyskusji poddano szacowanie… » więcej 2024-10-21, godz. 16:20 "Zastanówmy się, czy nam się ta kukurydza opłaca? Jestem przekonany, że nie" - prof. Arkadiusz Nowak [INTERWENCJA] Okazuje się, że nie wszystkie uprawy, które zostały zasiane w strefach zalewowych powinny się tam znaleźć. Tak jest np. z kukurydzą. Pole kukurydzy jest… » więcej 2024-10-18, godz. 15:30 Przesyłki z rachunkami przychodzą, ale po terminie płatności. Kłopoty z Pocztą Polską „Ludzie zejdźcie z drogi, bo listonosz jedzie” – tak śpiewali Skaldowie. W naszym regionie są jednak miejsca, gdzie mieszkańcy wyposażeni nawet w sokoli… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »