Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » 'Barka' może zatonąć, remont w stoczni jest niezbędny…
2023-09-13, 14:20 Autor: Krzysztof Dobrowolski, oprac. Agnieszka Lubczańska

"Barka" może zatonąć, remont w stoczni jest niezbędny [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji [ZDJĘCIA]

Maria Markuszewska, studio [fot. Sławomir Mielnik]
Maria Markuszewska, studio [fot. Sławomir Mielnik]
- Najważniejsze na świecie dobro pochodzi od nas i jest w nas samych - tak podsumowuje sens swojej ponad 50-letniej pracy z młodzieżą harcmistrz Maria Markuszewska, założycielka i drużynowa 41. Harcerskiej Drużyny Żeglarskiej z Opola. Dzisiaj apeluje: symbol drużyny, słynna „Barka”, która stoi na przystani przy ulicy Wrocławskiej w Opolu może zatonąć. Niezbędny remont w stoczni może kosztować nawet 3 miliony złotych.

Tematem tym zajęliśmy się dziś w naszym paśmie interwencyjnym. Studio odwiedziły harcmistrz Maria Markuszewska oraz Elżbieta Molak, opolski wojewódzki konserwator zabytków.

„Barka” powstała w 1947 r. Pierwotnie to jeden z dziewięciu powojennych parowych holowników pracujących na Odrze. Aktualnie, po licznych przejściach, baza-przystań należąca do Towarzystwa Przyjaciół 41. Harcerskiej Drużyny Żeglarskiej. Przez minione lata na pokładzie stworzonej rękami harcerzy przystani i w szeregach drużyny stawiały swoje pierwsze żeglarskie kroki setki dzieci i młodych ludzi z Opola i całego województwa.
- Do linii wodnej trzeba będzie poszycie w tym roku wymieniać. To jest około 43 ton blachy. Koszt wymiany w stoczni to jest około 2,5 do 3 milionów złotych. Moja harcówka na wodzie jest wpisana w "Rejestr zabytków" i służy młodzieży w wychowaniu - mówi harcmistrz Maria Markuszewska.
Maria Markuszewska
Kamieniem milowym w drodze do uratowania "Barki" jest informacja o tym, że "Barka" zostanie zaholowana przez specjalne pchacze z Opola do Kędzierzyna i po remoncie i z powrotem. To ogromne koszty, ale to już załatwione.
Maria Markuszewska
Harcówka na wodzie od 2011 roku wpisana została w "Rejestr zabytków", co - jak potwierdziła nam opolska wojewódzka konserwator zabytków - może zdecydowanie ułatwić staranie się o środki na remont obiektu.

- Dzieło ratowania holownika rozpoczęliśmy z druhną Markuszewską kilkanaście lat temu. wtedy z inicjatywy pani Marysi wpisaliśmy go na Rejestr zabytków w 2011 roku. Chodziło nam głównie o to, żeby holownik nie został zezłomowany i "pocięty na żyletki", jak to się mówi. Aktualnie obiekt jest objęty ochroną prawną i żadnych działań bez zgody Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków przy nim robić nie można - mówi Elżbieta Molak, opolski wojewódzki konserwator zabytków.
Elżbieta Molak
Wpis do rejestru może bardzo pomóc i ułatwić pozyskanie dotacji z Budżetu Państwa. Właściciel ma prawo do złożenia wniosku do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Środki mogą też wpłynąć z innych źródeł...
Elżbieta Molak
Tematem zajął się Krzysztof Dobrowolski. Cała audycja jest do posłuchania poniżej.
12

Zobacz także

2023-09-27, godz. 16:45 „Weekend seniora z kulturą” - co się będzie działo? Propozycji mnóstwo, nie tylko dla seniorów [INTERWENCJA] W najbliższy weekend (29.09-01.10) po raz dziesiąty w całej Polsce odbędzie się „Weekend seniora z kulturą”. To okazja, by seniorzy mogli uczestniczyć… » więcej 2023-09-26, godz. 13:22 Opole: zgasła żarówka, chętnych, by ją wymienić nie ma, spór trwa [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji 4 miesiące temu w latarni stojącej przy Jankowskiego 3 w Opolu zgasła żarówka. Chętnych, by ją wymienić nie ma. Sprawa z pozoru wydaje się błaha, ale… » więcej 2023-09-25, godz. 14:30 Co się stanie z odkryciami w opolskiej katedrze? Zasypią, zostawią? Opolanie pytają [INTERWENCJA] Mieszkańcy Opola pytają, co stanie się z odnalezionymi rzeczami w opolskiej katedrze. Za kilka dni mają zakończyć się trwające tam od ponad roku badania… » więcej 2023-09-21, godz. 15:13 Nadmiar pacjentów, deficyt lekarzy, brak opiekunek medycznych – opieka hospicyjna choć na wysokim poziomie, boryka… Słuchacze się niepokoją o opiekę paliatywną w regionie. Dziś (21.09) w paśmie interwencyjnym zajęliśmy się tym trudnym tematem. Dane są takie: w 2019… » więcej 2023-09-20, godz. 14:10 "To była masakra". Mieszkańcy Leśnicy i Poręby od lat mają problem z podtopieniami [INTERWENCJA] Burza i ulewa nawiedziły w zeszłym tygodniu (13.09) powiat strzelecki. Nie byłoby w tym niczego dziwnego, gdyby nie fakt, że chwilę po tym potok wody i błota… » więcej 2023-09-19, godz. 13:40 Była zapowiedź i co dalej? Rodzice uczniów PSP 10 w Opolu pytają o rozbudowę szkoły [INTERWENCJA] - posłuchaj całej… Obietnica padła ponad rok temu i... cisza. Rodzice uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 10 w Opolu pytają, co z obiecaną budową nowego skrzydła placówki… » więcej 2023-09-18, godz. 13:10 Samochody elektryczne płoną na potęgę - fakt czy mit? [INTERWENCJA] Czy to prawda, że samochody elektryczne płoną na potęgę? Nasz reporter Krzysztof Dobrowolski wybrał się dziś (18.09) do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej… » więcej 2023-09-15, godz. 15:00 „Nieprzemyślana lokalizacja dla uciążliwych urządzeń” – skarżą się mieszkańcy sąsiadujący z placem zabaw… Cymbały i tyrolka na placu zabaw przy ul. Mickiewicza w Paczkowie uprzykrzają życie okolicznym mieszkańcom. Plac został oddanych do użytku 1 czerwca. Dzieci… » więcej 2023-09-14, godz. 14:00 "Boimy się tu mieszkać" - alarmują lokatorzy kamienicy przy ul. Franciszka J. Buhla w Opolu [INTERWENCJA] - posłuchaj… Strach mieszkańców ul. Franciszka Józefa Buhla w Opolu pojawił się po pożarze jednego z mieszkań, do którego doszło w czerwcu. Od tamtego czasu, jak mówią… » więcej 2023-09-13, godz. 14:20 "Barka" może zatonąć, remont w stoczni jest niezbędny [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji [ZDJĘCIA] - Najważniejsze na świecie dobro pochodzi od nas i jest w nas samych - tak podsumowuje sens swojej ponad 50-letniej pracy z młodzieżą harcmistrz Maria Markuszewska… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »