Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Zabytek może zatonąć, remont w stoczni jest niezbędny…
2024-04-02, 20:30 Autor: Dawid Rajwa, Krzysztof Dobrowolski / oprac. Agnieszka Lubczańska

Zabytek może zatonąć, remont w stoczni jest niezbędny. Co dalej z "Barką"? [INTERWENCJA]

Monika Ożóg, druhna Maria Markuszewska podczas audycji "Interwencja Radia Opole" [fot. Sławomir Mielnik]
Monika Ożóg, druhna Maria Markuszewska podczas audycji "Interwencja Radia Opole" [fot. Sławomir Mielnik]
Monika Ożóg, druhna Maria Markuszewska podczas audycji "Interwencja Radia Opole" [fot. Sławomir Mielnik]
Monika Ożóg, druhna Maria Markuszewska podczas audycji "Interwencja Radia Opole" [fot. Sławomir Mielnik]
"Barka" może zatonąć, remont w stoczni jest niezbędny" - pisaliśmy 13 września 2023 roku. W audycji interwencyjnej harcmistrz Maria Markuszewska, założycielka i drużynowa 41. Harcerskiej Drużyny Żeglarskiej z Opola, apelowała wówczas: symbol drużyny, słynna „Barka”, która stoi na przystani przy ulicy Wrocławskiej w Opolu wymaga remontu.

Co się wydarzyło od tego czasu? Czy jest szansa na pieniądze na ten cel? Tym tematem zajęliśmy się dziś
(02.04) w paśmie interwencyjnym. Studio odwiedziły harcmistrz Maria Markuszewska oraz Monika Ożóg, nowa opolska wojewódzka konserwator zabytków.
Druhna Maria Markuszewska
- Ponad 44 lata utrzymywałam ją z harcerzami, szlifowałam, czyściłam. Do linii wodnej możemy wszystko zrobić, ale poniżej, kiedy kadłub ma już ponad 70 lat i jest zabytkiem, jedynym w Polsce - to bardzo bym prosiła o pomoc. Ja nie tracę nadziei, mam wiarę, że statek będzie dalej nam służył, gdzie się tysiące harcerzy, adeptów żeglarstwa uczy i szkoli na tej jednostce - mówi Radiu Opole druhna Maria Markuszewska.
'Barka' [źródło zdjęcia: https://www.41hdz.opole.pl/druzyna/historia/historia-barki.html]- Kiedy 44 lata temu brałam ten holownik, bo to jest holownik parowy Radgost, jako statek, a będę miała taką harcówkę, to ten statek już od 1949 pływał po dolnej Odrze z węglem, bo to był holownik, który ciągnął barki i kiedy poszedł już, że tak powiem, w odstawkę, bo przyszły barki motorowe, to powiedzieli: "Weź sobie Marysia ten kadłub, zrób sobie harcówkę". To druhna wzięła, bez szyb, nic tam nie było, bo było to zdewastowane i postanowiłam, bo tam jest ponad 30 pomieszczeń. Świetlica, modelarnia była, radiowęzeł... Postanowiliśmy zrobić sobie wspaniałą harcówkę, gdzie od wczesnej wiosny do późnej jesieni są tam zbiórki, bo jak jest 60 harcerzy, to trzeba mieć troszkę miejsca, a oprócz tego jeszcze 30 żaglówek obok tej przystani pływa i żegluje. I w Turawie też. No i fajnie jest, ale minęło już ponad 70 lat, statek od 14 lat jest wpisany w rejestr zabytków i powiem, że do linii wodnej już parę razy był piaskowany, czyszczony przez moich harcerzy, przez moich przyjaciół, którzy mi pomagali i fachowców, bo nie można powiedzieć, że druhna wszystko potrafi, ale dzisiaj musimy popłynąć do Kędzierzyna-Koźla, musimy zrobić zmianę poszycia, żeby dalej mogło to służyć - opowiada druhna Markuszewska.
Druhna Maria Markuszewska (1)
O historii powstania tego holownika oraz o tym, w jakim jest on teraz stanie, opowiedziała Monika Ożóg, opolska konserwator zabytków.
Monika Ożóg (1)
Jaki jest koszt przeprowadzenia remontu?

- Mamy szczegółowy kosztorys. Ponieważ druhna starała się o dofinansowanie jesienią, to jest 2 miliony 700 złotych. Taki jest koszt. Nie możemy tego też rozbić na etapy, ponieważ jeżeli już ten obiekt przetransportujemy do portu, nie ma możliwości, zby teraz zrobić trochę, potem później - mówi Monika Ożóg.

- Mój budżet na zabytki na całe województwo w ciągu roku, to jest 500 tysięcy. Z tych pieniędzy przez 2 i pół roku byśmy musieli dotować tylko barkę - zauważa opolska konserwator zabytków.
Monika Ożóg (2)
Jak rozwiązać cały ten problem? Jakie są pomysły?

- Już jesienią towarzystwo starało się o sfinansowanie tych kosztów, jako organizacja pożytku publicznego. Poszło pismo do wojewody, ówczesnego wojewody, bo to był wrzesień 2023 roku - opowiada Ożóg.

- Skończyło się na tym, że to były tylko jakieś czcze obietnice. Miały być to środki z rezerwy premiera, natomiast wojewoda nie wystąpił o te środki. I tutaj mamy ten problem, który jest obecnie, ponieważ z tym pismem nic się nie zadziało. Pan wojewoda ówczesny miał zwrócić się do właściwego ministra o wsparcie finansowe - mówi Monika Ożóg.

- Wracając do naszego spotkania z panią wojewodą Moniką Jurek, były podjęte już pierwsze rozmowy, żeby część kosztów dałoby się rozłożyć na kilka instytucji. środki wojewody to jest jedno. Wiemy też, że urząd marszałkowski również dysponuje pewnymi kwotami i byż może prościej by było pozyskać środki z kilku źródeł, ale to jesteśmy dopiero w środku tych wszystkich rozmów - podkreśla oposlka konserwator zabytków.
Z Moniką Ożóg rozmawia Krzysztof Dobrowolski
Co można zrobić, żeby coś ruszyło?

- Ja będę się starała, żeby te informacje od nas do Warszawy wyszły i żeby już zaczął się ten proces debatowania nad tym samym wnioskiem, który został złożony w ubiegłym roku - zapewnia Monika Ożóg.
12

Zobacz także

2024-04-16, godz. 14:33 Wyjąca "czujka" - jak się zachować w takiej sytuacji? [INTERWENCJA] Co zrobić w sytuacji, gdy u sąsiadów w bloku od dłuższego czasu „wyje” czujka i nikt nie reaguje? Powinniśmy interweniować? Czy możemy się niepokoić… » więcej 2024-04-15, godz. 20:30 Mieszkanka Niemodlina w walce o swoje dobro [INTERWENCJA] - posłuchaj audycji Mieszkanka Niemodlina od ponad 7 lat walczy z wymiarem sprawiedliwości. W 2017 r. otrzymała pismo o wszczęciu egzekucji komorniczej na kwotę niespełna 2 tys… » więcej 2024-04-12, godz. 15:55 Gdzie w Opolu są schrony? [INTERWENCJA] Czy w wypadku zagrożenia wiemy, gdzie się schronić, gdzie jest najbliższy schron? A jeśli nie, to gdzie można się tego dowiedzieć? To pytanie, które zadaje… » więcej 2024-04-12, godz. 13:40 "Czujemy się oszukani" – Tomasz Wyszkowski o braku realizacji inwestycji z Budżetu Obywatelskiego Opola [INTERWENC… Wymyślili, jak zmienić swoje najbliższe otoczenie, zbierali podpisy w ramach Budżetu Obywatelskiego Opola, wygrali głosowanie i… czekają od 3 lat na realizację… » więcej 2024-04-11, godz. 12:33 Dziewiętlice: "Stan mostku jest krytyczny. Jak pogotowie przyjeżdża, to sanitariusz musi wysiąść z karetki i powiedzieli… Z interwencją do Radia Opole zgłosił się Krzysztof Zimkowski, który skarży się na stan przeprawy prowadzącej do domu jego matki w Dziewiętlicach. Nasz… » więcej 2024-04-10, godz. 15:10 Niemodlin: "Co to za Rynek? Proszę o interwencję szybką" [INTERWENCJA] "Kiedy przyjedziecie do Niemodlina zobaczyć ten Rynek, jak tu wygląda? Samochody stoją na chodnikach, ani przejścia dobrego nie ma, parking jest z tyłu Rynku… » więcej 2024-04-09, godz. 12:15 "Wyminięcie np. straży, karetki, śmieciarki, bywa czasem niemożliwe" - pisze do nas mieszkaniec Dzielnicy Grudzice… Tym razem temat do audycji zgłosił nam mieszkańców dzielnicy Grudzice w Opolu, a sprawa dotyczy problemów z dojazdem do osiedla przy ul. Joanny Chmielewskiej… » więcej 2024-04-04, godz. 19:30 "Ja ten wodomierz wyrzucę, nie oddam im za darmo, tylko wyrzucę. No, to chyba coś jest nie tak?" - pyta nasz słuchacz… Wodomierze – ich dotyczył piątkowy (05.04) magazyn interwencyjny, a to za sprawą telefonu od naszego słuchacza, który zwrócił się do nas z pytaniem dotyczącym… » więcej 2024-04-04, godz. 21:53 "My się do szkoły spóźniamy notorycznie" - mówi słuchacz zgłaszający problemy na trasie kolejowej Nysa - Kędzierzyn-Koźle… Dojeżdżający do Kędzierzyna-Koźla z Głogówka uczeń poprosił Radio Opole o pomoc w imieniu nie tylko swoim, ale wszystkich pasażerów POLREGIO na trasie… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »