Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Widzisz - reaguj. W czasie mrozów nie możemy być…
2024-01-19, 14:15 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel, Anna Kurs, oprac. AL

Widzisz - reaguj. W czasie mrozów nie możemy być obojętni na innych [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji

Karetka [fot. Maciej Marciński]
Karetka [fot. Maciej Marciński]
Zima nie odpuszcza. Ujemne temperatury mogą być niebezpieczne, zwłaszcza dla osób bezdomnych, samotnych. Kiedy zauważymy taką osobą, ważna jest akcja - reakcja. Łańcuch pomocy musi zadziałać błyskawicznie, ale czy wiemy na czym on polega? Czy potrafimy pomagać drugiemu człowiekowi w hipotermii? Jakie konsekwencję może nieść za sobą wychłodzenie i jak działać?

Tym tematem zajęliśmy się dziś
(19.01) w magazynie interwencyjnym Radia Opole.
W ubiegłym tygodniu obywatelską postawą wykazał się mieszkaniec Głubczyc, który uratował życie swojemu sąsiadowi. O szczegółach podkomisarz Dariusz Świątczak, rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu podkomisarz Dariusz Świątczak.

- Nieoceniona pomoc jednego z mieszkańców powiatu głubczyckiego, który wiedział, że jeden z jego sąsiadów nadużywa alkoholu, nie ma ogrzewania w swoim mieszkaniu, a nie wiedział go już od kilku dni na klatce schodowej. Tutaj prawidłowo zareagował, zadzwonił na numer alarmowy 112. Mężczyzna znajdował się już w stanie bezpośredniego zagrożenia jego życia, dlatego że temperatura ciała wynosiła 26 stopni Celsjusza - opowiada Świątczak.
Dariusz Świątczak
W czasie silnych mrozów pojawia się zagrożenie hipotermią. Czym jest hipoterapia i jak człowiekowi w takim stanie pomóc, zapytaliśmy kierownika Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii (OAiIT) - dr hab. n. med. Tomasza Czarnika.
- Każda osoba, która długotrwale przebywa na dworze, nie chroni się przed tym mrozem, czy też jest pod wpływem alkoholu lub środków odurzających jest narażona na hipotermię - mówi dr Tomasz Czarnik.

- W tym momencie wymagają udzielenia pierwszej pomocy, ogrzania organizmu, ale również udzielenia tej specjalistycznej pomocy, którą niosą Zespoły Ratownictwa Medycznego. Te przyjeżdżając do danego zgłoszenia są w stanie, dzięki termometrom do pomiaru temperatury głębokiej ciała szybko postawić diagnozę i zareagować. Zwykły termometr nie jest w stanie zmierzyć takiego spadku temperatury - mówi lekarz.
Tomasz Czarnik (1)
Uniwersytecki Szpital Kliniczny jest przygotowany i wyposażony w odpowiedni sprzęt oraz leki, aby takie osoby zabezpieczyć przed wyziębieniem. Wykorzystywane jest wtedy krążenie pozaustrojowe, czyli tak zwane ECMO. Dzięki zdiagnozowaniu i szybkiej decyzji tacy pacjenci trafiali bezpośrednio tam na leczenie.

- To metoda wykorzystywana, kiedy pacjent znajduje się w skrajnie ciężkim stanie niewydolności oddechowej, wielonarządowej lub serca - wyjaśnia Tomasz Czarnik, kierownik Kliniki Anestezjologii oraz Oddziału Intensywnej Terapii i Anestezjologii w USK w Opolu.

- Najczęściej do zatrzymania krążenia w trakcie hipotermii głębokiej dochodzi, kiedy temperatura pacjenta spada do 28 stopni Celsjusza i poniżej. Jeżeli wówczas nie otrzyma on pomocy wyspecjalizowanej służby oraz intensywnej terapii, nie ma szans na przeżycie. Kiedy w przypadku hipotermii dochodzi do zatrzymania czynności serca, zaczynamy terapię ECMO. Doprowadzamy dzięki tej aparaturze do normotermii, czyli uzyskujemy prawidłową temperaturę ciała i dajemy czas na to, aby serce podjęło swoją spontaniczną aktywność - wyjaśnia Czarnik.
Tomasz Czarnik (2)
Podczas audycji zadzwoniła do nas słuchaczka.
Telefon
Studio Radia Opole odwiedził Jarosław Kostyła, dyrektor Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego w Opolu. Nasz gość potwierdził, że przypadków hipotermii w tym roku zanotowano już siedem i nie potrzeba do tego mrozu, wystarczy wyziębienie. Jakie są kolejne etapy wyziębienia?
12

Zobacz także

2024-03-21, godz. 14:00 Czy sąd może rozdzielić rodzeństwo i zakazać kontaktu dzieci między sobą? [INTERWENCJA] Tym razem temat związany z sytuacją dzieci w domach dziecka. Jakie są procedury w przypadku rodzeństwa, które jest rozdzielone i przebywa w różnych ośrodkach… » więcej 2024-03-18, godz. 14:50 Czy włodarze mogą odmówić kontrkandydatom organizacji spotkania wyborczego w lokalnej świetlicy? [INTERWENCJA] Nowy tydzień w magazynie interwencyjnym rozpoczęliśmy od tematu związanego z wyborami samorządowymi, a właściwie od tego, co w ramach wyborów wolno, a… » więcej 2024-03-15, godz. 13:20 Czemu zamiatarki jeżdżą wieczorami, kiedy jest mniejszy dostęp do powierzchni zabrudzonych? Rzecznik Remondis Polska… Wracamy do tematu, którym już kiedyś zajmowaliśmy się, ale tym razem była okazja osobiście porozmawiać z rzecznikiem prasowym Remondis Polska - Piotrem… » więcej 2024-03-14, godz. 13:10 "Żyjemy w absurdzie administracyjnym i cierpią na tym dzieci" - mieszkańcy Czarnowąsów czekają na decyzję w sprawie… Projekt na budowę placu zabaw w Czarnowąsach zwyciężył w głosowaniu mieszkańców 2 lata temu. Na jego realizację przeznaczono pół miliona złotych z… » więcej 2024-03-13, godz. 13:07 Gdzie się podział las? Słuchacz pyta o wycinkę w Kosorowicach [INTERWENCJA] - posłuchaj audycji Z terenu byłego wysypiska śmieci w Kosorowicach, które przed laty zostało zrekultywowane, zniknęła część drzew. - To przypadek czy planowe działanie?… » więcej 2024-03-11, godz. 14:45 Fałszywi "energetycy" w powiecie brzeskim. Mieszkańcy Rogalic i Lubszy apelują do policji o pomoc [INTERWENCJA] Mieszkańcy Lubszy i Rogalic w powiecie brzeskim zmagają się z oszustami i złodziejami. Po miejscowościach kręcą się fałszywi pracownicy zakładu energetycznego… » więcej 2024-03-08, godz. 15:30 Czy jest szansa na renowację kaplicy cmentarnej? [INTERWENCJA] Tym razem w paśmie interwencyjnym podjęliśmy temat miejsca określonego na kartach jednej z powieści jako wyjątkowego, bo ludzie umierają, by... się tam… » więcej 2024-03-07, godz. 16:00 Masz pilną wizytę kontrolną u lekarza? Posłuchaj! [INTERWENCJA] Magazyn interwencyjny Radia Opole, a w nim tematy podejmowane przez reporterów, a zgłaszane nam przez naszych słuchaczy. I wczoraj (06.03) na naszą skrzynkę… » więcej 2024-03-06, godz. 16:10 Opole: Czy to jest marnotrawstwo, czy jest jakieś uzasadnienie rozświetlenia parteru budynku CUP? [INTERWENCJA] Środowe popołudnie rozpoczniemy od kolejnego magazynu interwencyjnego. Tym razem powiemy o tym, co może zastanawiać niejednego z kierowców, jadących wieczorową… » więcej 2024-03-04, godz. 14:05 "Nie umiem sobie poradzić, walczę z nimi od września i nie ma żadnych efektów". Czy po interwencji coś się zmieni?… Zwisające kable, ale też biegnące przez środek ścian korytka z okablowaniem - tak wygląda instalacja jednego z operatorów - dostawców usług przy ul. Ligonia… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »