Radio Opole » Kraj i świat
2024-07-06, 20:20 Autor: PAP

Wimbledon - Iga Świątek odpadła w trzeciej rundzie (opis)

Iga Świątek odpadła w trzeciej rundzie wielkoszlemowego Wimbledonu. Liderka światowego rankingu tenisistek przegrała w sobotę w Londynie z reprezentującą Kazachstan Julią Putincewą 6:3, 1:6, 2:6. Spotkanie trwało godzinę i 59 minut.

Putincewa w światowym rankingu zajmuje 35. miejsce. Już awans do trzeciej rundy był jej najlepszym wynikiem w Wimbledonie, a teraz zrobiła kolejny krok.

W dwóch wcześniejszych meczach w Londynie Świątek odniosła pewne zwycięstwa. Najpierw pokonała Amerykankę Sofię Kenin 6:3, 6:4, a potem Chorwatkę Petrę Martic 6:4, 6:3. Początek spotkania z Putincewą również nie zwiastował kłopotów.

Podopieczna trenera Tomasza Wiktorowskiego grała bardzo dobrze. Już w drugim gemie miała cztery okazje na przełamanie, ale wówczas urodzona w Moskwie 29-latka wyszła z kłopotów. Świątek celu dopięła w gemie szóstym.

Pierwsze kłopoty pięciokrotnej mistrzyni turniejów wielkoszlemowych pojawiły się, gdy serwowała na zwycięstwo w secie. Obroniła wówczas trzy break pointy i zamknęła partię.

Dwie kolejne były jednak popisem Putincewej, która od stanu 1:1 w drugim secie całkowicie przejęła kontrolę, wygrywając aż dziewięć gemów z rzędu. W efekcie najpierw wygrała 6:1, a w decydującym secie prowadziła już 4:0.

Jak bardzo Putincewa poprawiła swoją grę, dobrze pokazuje statystyka niewymuszonych błędów. W pierwszym secie popełniła ich 11, w drugim zaledwie jeden, a w trzecim trzy.

Po przegranym drugim secie Świątek udała się na przerwę toaletową, co w takich sytuacjach ma w zwyczaju. Polka poprawić się jednak nie zdołała. Grała nerwowo i czasami psuła nawet proste piłki.

Tylko w pierwszym secie miała więcej zagrań wygrywających niż niewymuszonych błędów (19-12). W drugim liczba "winnerów" spadła do ośmiu (niewymuszonych błędów było 11), a w trzecim zanotowała ich tylko siedem, wobec 15 niewymuszonych błędów.

Zryw w końcówce nie miał szans powodzenia. Świątek co prawda obroniła dwie piłki meczowe, ale przy trzeciej, odbierając drugi serwis Putincewej, popełniła ostatni w turnieju niewymuszony błąd - z bekhendu trafiła w siatkę.

To było piąte spotkanie tych zawodniczek i pierwsza porażka 23-letniej Polki.

W sobotę zakończyła się też imponująca seria zwycięstw Świątek, która wygrała 21 poprzednich meczów. W jej trakcie triumfowała w rozgrywanych na kortach ziemnych turniejach w Madrycie, Rzymie i wielkoszlemowym French Open w Paryżu.

Dwa lata temu w trzeciej rundzie Wimbledonu zakończyła się jej 37-meczowa seria zwycięstw.

"Wspaniałe uczucie, nie wiem, jak to zrobiłam. Byłam skupiona, grałam szybko, nie chciałam jej dawać czasu. Już raz pokonałam liderkę światowego rankingu na trawie, więc wierzyłam, że znów mogę" - powiedziała Putincewa w rozmowie na korcie.

W 2019 roku w Birmingham pokonała Japonkę Naomi Osakę.

Jej kolejną rywalką w Londynie będzie rozstawiona z numerem 13. Łotyszka Jelena Ostapenko.

Najlepszym wynikiem Świątek na trawiastych kortach Wimbledonu pozostaje ubiegłoroczny ćwierćfinał.

Polka zapewne rozpocznie teraz przygotowania do rozpoczynających się za trzy tygodnie olimpijskich zmagań. W Paryżu powinna się czuć doskonale, bo na kortach im. Rolanda Garrosa odniosła już cztery wielkoszlemowe trumfy.

Wynik meczu 3. rundy:

Julia Putincewa (Kazachstan) - Iga Świątek (Polska, 1) 3:6, 6:1, 6:2.

Z Londynu - Wojciech Kruk-Pielesiak. (PAP)

wkp/ bia/

Kraj i świat

2024-07-07, godz. 01:10 BiH/ Prezydent RS: ludobójstwo w Srebrenicy to stek kłamstw; Bośniacy genetycznie nienawidzą Serbów Tzw. ludobójstwo w Srebrenicy to stek kłamstw, a zamieszkujący Bośnię i Hercegowinę muzułmanie po prostu genetycznie nienawidzą Serbów - powiedział w… » więcej 2024-07-07, godz. 01:00 ME 2024 - Holandia - Turcja 2:1 (opinie) Po meczu 1/4 finału Holandia - Turcja (2:1) powiedzieli: Ronald Koeman (trener reprezentacji Holandii): 'Dla całego kraju to coś wyjątkowego. Jesteśmy… » więcej 2024-07-07, godz. 00:20 ME 2024 - starcia holenderskich i tureckich fanów w berlińskiej Strefie Kibica Do starć między holenderskimi i tureckimi fanami doszło w berlińskiej Strefie Kibica, gdzie kilkanaście tysięcy ludzi śledziło rozgrywany na stołecznym… » więcej 2024-07-07, godz. 00:10 Rumunia/ Zastrzelono niedźwiedzicę, która w zoo zabiła trzy jelenie i emu Niedźwiedzica, która regularnie przychodziła w nocy do zoo w miejscowości Targu Mures w Rumunii, a minionej nocy zabiła trzy jelenie i emu, została zastrzelona… » więcej 2024-07-06, godz. 23:50 Paryż - trener Renkiel wybrał skład reprezentacji koszykarzy 3x3 Adrian Bogucki, Filip Matczak, Michał Sokołowski i Przemysław Zamojski, czyli koszykarze, którzy w maju w Debreczynie wywalczyli olimpijski awans, zostali… » więcej 2024-07-06, godz. 23:40 ME 2024 - Holandia - Turcja 2:1 (opis) Ćwierćfinał: Holandia - Turcja 2:1 (0:1). Bramki: 0:1 Samet Akaydin (35-głową), 1:1 Stefan de Vrij (70-głową), 2:1 Mert Muldur (76-samobójcza). Żółta… » więcej 2024-07-06, godz. 23:30 Liga Letnia NBA - syn LeBrona Jamesa zadebiutował w Lakers Bronny James, niedawno wybrany w drafcie NBA przez ekipę Los Angeles Lakers, w której występuje jego ojciec LeBron, w sobotę zadebiutował w barwach tego zespołu… » więcej 2024-07-06, godz. 23:20 ME 2024 - kartki Czerwone i żółte kartki po 48 z 51 meczów: czerwone (3): Szkocja (1): Ryan Porteous Turcja (1): Bertug Yildirim (poza boiskiem) Czechy (1): Tomas… » więcej 2024-07-06, godz. 23:20 ME 2024 - strzelcy Klasyfikacja strzelców - po 48 z 51 meczów (109 bramek): 3 - Cody Gakpo (Holandia) Georges Mikautadze (Gruzja) Jamal Musiala (Niemcy) Ivan Schranz (Słowacja)2… » więcej 2024-07-06, godz. 23:20 ME 2024 - Anglia i Holandia w drugiej parze półfinałowej Hiszpania z Francją oraz Anglia z Holandią - to pary półfinałowe piłkarskich mistrzostw Europy w Niemczech. W sobotę awans wywalczyli Anglicy, pokonując… » więcej