Bramki: 1:0 Luka Modric (55), 1:1 Mattia Zaccagni (90+8).

Żółta kartka - Chorwacja: Luka Sucic, Luka Modric, Luka Ivanusec, Marin Pongracic, Josip Stanisic, Marcelo Brozovic. Włochy: Riccardo Calafiori, Nicolo Fagioli.

Sędzia: Danny Makkelie (Holandia). Widzów 38 322.

Chorwacja: Dominik Livakovic - Josip Stanisic, Josip Sutalo, Marin Pongracic, Josko Gvardiol - Luka Modric (80. Lovro Majer), Marcelo Brozovic, Mateo Kovacic (70. Luka Ivanusec) - Luka Sucic (70. Ivan Perisic), Andrej Kramaric (90. Josip Juranovic), Mario Pasalic (46. Ante Budimir).

Włochy: Gianluigi Donnarumma - Giovanni Di Lorenzo, Alessandro Bastoni, Riccardo Calafiori, Matteo Darmian (81. Mattia Zaccagni) - Nicolo Barella, Jorginho (81. Nicolo Fagioli), Federico Dimarco (57. Federico Chiesa), Lorenzo Pellegrini (46. Davide Frattesi), Giacomo Raspadori (75. Gianluca Scamacca) - Mateo Retegui.

Broniący tytułu mistrzów Europy piłkarze Włoch zremisowali w Lipsku z Chorwacją 1:1 i awansowali do fazy pucharowej Euro 2024. W 1/8 finału ich rywalami będą Szwajcarzy.

Włosi do meczu przystępowali ze świadomością, że nie mają już szans na pierwsze miejsce w grupie, a drugie, także premiowane awansem gwarantował im remis. Chorwaci natomiast potrzebowali zwycięstwa, jeśli nie chcieli liczyć na serię korzystnych dla nich wyników w innych spotkaniach.

W pierwszej połowie warte odnotowania były dwie sytuacje. Już w 5. minucie Chorwat Luka Sucic potężnie uderzył z dystansu, ale Gianluigi Donnarumma odbił piłkę na rzut rożny.

Natomiast w 27. minucie jeszcze większym bramkarskim kunsztem wykazał się Dominik Livakovic, który z wielkim trudem obronił główkę Alessandro Bastoniego z sześciu metrów.

Znacznie ciekawsza okazała się druga połowa. W 54. minucie sędzia podyktował rzut karny dla Chorwacji po zagraniu ręką Davide Frattesiego. Do wykonania "jedenastki" podszedł Luka Modric, ale strzelił lekko i Donnarumma obronił.

Kapitan Chorwatów zrehabilitował się jednak już minutę później. Po wrzuceniu piłki przed włoską bramkę uderzenie Ante Budimira zatrzymał Donnarumma, ale wobec dobitki Modrica był bezradny.

Modric mając 38 lat 268 dni został najstarszym strzelcem gola w historii mistrzostw Europy.

Przez kolejne 20 minut Włosi praktycznie nie schodzili z chorwackiej połowy boiska, ale z ich ataków nic nie wynikało.

Kiedy wydawało się, że mecz zakończy się wygraną Chorwacji, Włosi, w ósmej i ostatniej doliczonej przez sędziego minucie przeprowadzili wreszcie skuteczną akcję. Riccardo Calafiori wyłożył piłkę, a Mattia Zaccagni bez przyjęcia uderzył precyzyjnie z narożnika pola karnego.

W drugim meczu grupy B Hiszpania pokonała Albanię 1:0. To oznacza, że Chorwacja z dwoma punktami uplasowała się na trzeciej pozycji. Do 1/8 finału awansują cztery najlepsze z sześciu drużyn, które zajmą trzecie miejsca. Chorwaci potrzebują niemal cudu, aby dwie z tych ekip okazały się gorsze od nich. (PAP)

wkp/ sab/

2024-06-30, godz. 22:40 Grecja/ Straż pożarna: niedziela była "najtrudniejszym dniem w tym roku" Rzecznik greckiej straży pożarnej Wasilis Watrakojanis oświadczył wieczorem, że niedziela była w tym roku „najtrudniejszym dniem dla strażaków'. Eksperci… » więcej 2024-06-30, godz. 22:40 ME 2024 - Hiszpania - Gruzja 3:1 (bramka) 1/8 finału: Hiszpania - Gruzja 3:1 w 75. min. Bramki: 0:1 Robin Le Normand (18-samobójcza), 1:1 Rodri (39), 2:1 Fabian Ruiz (51-głową), 3:1 Nico Williams… » więcej 2024-06-30, godz. 22:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (30-06-2024) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2024-06-30 o godz. 22:00W zakładach Mini Lotto wylosowano1… » więcej 2024-06-30, godz. 22:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (30-06-2024) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2024-06-30 o godz. 22:00Ekstra… » więcej 2024-06-30, godz. 22:40 LN siatkarzy - Francuzi po raz drugi najlepsi (opis) Francuscy siatkarze po raz drugi wywalczyli złoto Ligi Narodów. W niedzielnym finale w Łodzi pokonali Japończyków 3:1 (25:23, 18:25, 25:23, 25:23). Na najniższym… » więcej 2024-06-30, godz. 22:20 ME 2024 - Hiszpania - Gruzja 2:1 (bramka) 1/8 finału: Hiszpania - Gruzja 2:1 w 51. min. Bramki: 0:1 Robin Le Normand (18-samobójcza), 1:1 Rodri (39), 2:1 Fabian Ruiz (51-głową). Żółta kartka… » więcej 2024-06-30, godz. 22:20 Wydarzenia sportowe w skrócie, niedziela 30 czerwca, 22.15 Przekazujemy skrót wydarzeń sportowych: Polscy siatkarze pokonali Słowenię 3:0 (26:24, 25:16, 25:17) w meczu o trzecie miejsce Ligi Narodów w Łodzi. To… » więcej 2024-06-30, godz. 22:10 LN siatkarzy - Francuzi po raz drugi najlepsi (krótka) Francuscy siatkarze po raz drugi wywalczyli złoto Ligi Narodów. W niedzielnym finale w Łodzi pokonali Japończyków 3:1 (25:23, 18:25, 25:23, 25:23). Na najniższym… » więcej 2024-06-30, godz. 22:10 Małopolskie/ Śledztwo w sprawie wypadku, w którym zginęła rowerzystka Wielicka policja pod nadzorem prokuratury będzie prowadzić śledztwo w sprawie tragicznego wypadku w niedzielę na drodze powiatowej w Bilczycach (pow. wielicki)… » więcej 2024-06-30, godz. 21:50 Pomorskie/ Ponad 250 interwencji straży pożarnej związanych z pogodą W związku z burzami przechodzącymi nad Pomorzem strażacy interweniowali 255 razy - podała w niedzielę wieczorem straż pożarna. Większość interwencji… » więcej