Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-05, 22:30 Autor: PAP

Ekspertka: niemieckie media publiczne potrzebują reform, by sprostać wyzwaniom przyszłości

Media publiczne w Niemczech potrzebują reform, aby sprostać wyzwaniom przyszłości - większej digitalizacji, wyostrzenia profili nadawców ARD i ZDF zamiast ich fuzji - powiedziała PAP prof. Annika Sehl z Katolickiego Uniwersytetu Eichstätt-Ingolstadt, ekspertka w gremium doradczym władz ds. reform niemieckich mediów publicznych.

Na początku kwietnia „Welt am Sonntag” opublikował sondaż, w którym ponad trzy czwarte Niemców oceniło podwyżkę abonamentu radiowo-telewizyjnego jako nieodpowiednią. Działalność niemieckich nadawców publicznych (ARD, ZDF i Deutschlandradio) jest finansowana z wpływów abonamentowych. Obecnie opłata ta wynosi 18,36 euro miesięcznie. Specjalna Komisja ds. Określenia Wymagań Finansowych Nadawców (KEF) wydała rekomendację dotyczącą podwyżki abonamentu od 2025 r. – do 18,94 euro.


Prof. Annika Sehl w rozmowie z PAP podkreśliła, że określeniem wymagań finansowych nadawców publicznych w Niemczech zajmuje się niezależna Komisja (KEF) – zgodnie z kryteriami efektywności ekonomicznej i oszczędności. „Rekomendacja Komisji stanowi następnie podstawę decyzji rządów i parlamentów krajów związkowych o wysokości abonamentu” – wyjaśniła.


Według prof. Sehl omawiana procedura określenia wymagań finansowych dla mediów publicznych „w ostatnich latach została jednak mocno upolityczniona, a tym samym popsuta”. „Kilka krajów związkowych ogłosiło również, że nie zgodzą się na podwyższenie abonamentu. Akceptacja społeczna z pewnością również odgrywa tutaj rolę. Ale opłata abonamentowa musi opierać się na wymaganiach finansowych, których nadawcy publiczni potrzebują do wypełniania swojej misji” – powiedziała.


Zdaniem profesorki „media publiczne w Niemczech to historia sukcesu”. „Jednak obecnie media znajdują się w fazie, w której ich akceptacja jest zagrożona. Aby ją nadal zapewnić, media publiczne należy kompleksowo zreformować” – zaznaczyła. Dopytywana o to, jakich reform potrzebują niemieckie media publiczne, wskazała na rekomendacje Rady Przyszłości (Zukunftsrat), której jest członkiem.


Prof. Sehl podkreśliła, że media publiczne „muszą stać się bardziej wydajne i zdigitalizowane, aby sprostać wyzwaniom przyszłości”. Jej zdaniem potrzeba reorganizacji systemu. „Oznacza to wyostrzenie misji mediów publicznych i nowoczesne kolegialne zarządzanie zamiast modelu dyrekcji” – wymieniła. Rada zaproponowała też wspólną platformę techniczną dla ARD, ZDF i Deutschlandradio.


Profesorka została zapytana przez PAP, co sądzi o propozycji połączenia nadawców ARD i ZDF, za którym w sondażu „Welt am Sonntag” opowiedziała się ponad połowa respondentów. „Rada celowo nie zaproponowała fuzji ARD i ZDF. Uważamy, że ARD i ZDF, jako dwaj nadawcy publiczni, którzy konkurują ze sobą pod względem dziennikarstwa, są odpowiedni dla kraju tak dużego jak Niemcy – biorąc pod uwagę różnorodność” – podkreśliła. Prof. Sehl zaznaczyła przy tym, że należy wyostrzyć profile ARD i ZDF, „aby można je było wyraźniej od siebie odróżnić”.


Dopytywana o ocenę kondycji mediów publicznych w Polsce, profesorka powiedziała, że „głównym warunkiem funkcjonowania mediów publicznych jest ich niezależność, którą muszą gwarantować odpowiednie struktury - począwszy od kadry zarządzającej, a skończywszy na finansowaniu i nadzorze”. „Jeśli tak nie jest, nie ma podstawowych warunków wstępnych dla niezależnego dziennikarstwa” – dodała prof. Sehl.


Annika Sehl jest kierowniczką katedry struktur medialnych i społeczeństwa na Katolickim Uniwersytecie Eichstätt-Ingolstadt, członkinią Rady Przyszłości (Zukunftsrat), która jest organem doradczym ds. polityki medialnej w zakresie reform mediów publicznych w Niemczech. Pracowała na Uniwersytecie Bundeswehry w Monachium i Uniwersytecie Oxfordzkim. W swoich badaniach koncentruje się w szczególności na mediach publicznych i cyfrowej transformacji mediów.


Z Monachium Iwona Pałczyńska (PAP)


ipa/ mms/


Kraj i świat

2024-07-01, godz. 07:00 GW: Tajny list Kaczyńskiego Przed wyborami w 2019 r. prezes PiS Jarosław Kaczyński zwrócił się do Zbigniewa Ziobry 'o natychmiastowe zakazanie kandydatom Solidarnej Polski korzystania… » więcej 2024-07-01, godz. 07:00 Neneman: przedsiębiorca stosujący kasowy PIT będzie w ten sam sposób obliczał składkę zdrowotną Przedsiębiorca, który oblicza dochód dla celów PIT metodą kasową, tak samo będzie ustalał dochód dla celów składki zdrowotnej - powiedział PAP wiceminister… » więcej 2024-07-01, godz. 07:00 Paryż - Rudisha obawia się o... swój rekord Słynny Kenijczyk David Rudisha, dwukrotny mistrz olimpijski w biegu na 800 metrów i rekordzista globu (1.40,91) uważa, że jego rodak, 19-letni Emmanuel Wanyonyi… » więcej 2024-07-01, godz. 06:50 DGP: Moda pozbawia leku cukrzyka Zdobycie ozempicu graniczy z cudem. To nie tylko winduje cenę jego nierefundowanej wersji do prawie 5 tys. zł. Stanowi też zachętę dla fałszerzy - podaje… » więcej 2024-07-01, godz. 06:50 Zaczyna obowiązywać nowa lista leków refundowanych 1 lipca wejdzie w życie zaktualizowana lista leków refundowanych. Do wykazu dodano 31 nowych terapii. Wśród nich 8 terapii onkologicznych i 23 terapie nieonkologiczne… » więcej 2024-07-01, godz. 06:50 Prezes Krajowej Rady Notarialnej w "Rz": notariusze są gotowi do odciążenia sądów Notariusze mogą odegrać istotną rolę w odciążaniu wymiaru sprawiedliwości. Powierzenie nam niespornych spraw, dotychczas rozpatrywanych przez sądy, może… » więcej 2024-07-01, godz. 06:50 Od 1 lipca zarządzanie projektem CPK przechodzi do Ministerstwa Infrastruktury W związku z nowelizacją tzw. ustawy o działach administracji rządowej, dotychczasowe kompetencje ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego w zakresie… » więcej 2024-07-01, godz. 06:40 Neneman: ustawa o wymianie informacji podatkowej wywołała ruch, zwłaszcza u wynajmujących mieszkania Nadchodzący moment wejścia w życie przepisów nakazujących platformom elektronicznym raportować o transakcjach sprzedawców, wywołał pewien ruch, zwłaszcza… » więcej 2024-07-01, godz. 06:20 U neandertalczyków też występował zespół Downa Neandertalczycy opiekowali się dziećmi z zespołem Downa. Pierwszy udokumentowany przypadek zespołu Downa wśród naszych wymarłych krewniaków - opisują… » więcej 2024-07-01, godz. 06:20 W poniedziałek ruszył nabór wniosków o wyprawkę szkolną Dobry Start Od 1 lipca rodzice mogą składać wnioski o wypłatę świadczenia z programu Dobry Start na wyprawkę szkolną dla dzieci. Dodatek w wysokości 300 zł przysługuje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »