2024-05-04, 21:10 Autor: PAP

Liga hiszpańska - porażka Barcelony, Real Madryt mistrzem (opis)

Piłkarze Realu Madryt zapewnili sobie mistrzostwo Hiszpanii. W spotkaniu 34. kolejki ekstraklasy wygrali u siebie z Cadiz 3:0, a dwie godziny później Barcelona przegrała na wyjeździe z Gironą 2:4 i żadna z drużyn nie jest już w stanie dogonić "Królewskich".

Jedną z bramek dla Barcelony zdobył Robert Lewandowski, wykorzystując w doliczonym czasie pierwszej połowy rzut karny.

W Madrycie Real, który grał w dość eksperymentalnym zestawieniu w związku ze środowym rewanżem z Bayernem Monachium w półfinale Ligi Mistrzów, sforsował obronę drużyny z Kadyksu dopiero po przerwie. Brahim Diaz trafił w 51. minucie, Jude Bellingham w 68., krótko po wejściu na boisko, a Joselu w doliczonym przez sędziego czasie gry.

Wielkie emocje towarzyszyły derbom Katalonii w Gironie. Po bramce Lewandowskiego goście schodzili na przerwę prowadząc 2:1, ale w drugiej połowie niesamowitego wyczynu dokonał napastnik gospodarzy Portu. Wszedł na boisko w 65. minucie i w ciągu dziewięciu minut zdobył dwie bramki, a także asystował przy trafieniu Miguela Guttiereza. Szczególnej urody był strzelony z woleja gol na 4:2, po długim podaniu Brazylijczyka Savio.

Girona po raz drugi w tym sezonie strzeliła Barcelonie cztery gole. Jesienią wygrała na wyjeździe również 4:2. Nagrodą dla drużyny trenera Michela, przez długi czas prowadzącej w rozgrywkach hiszpańskiej ekstraklasy, będzie pierwszy w historii występ w Lidze Mistrzów.

W pierwszej połowie bramkę dla Girony zdobył najlepszy strzelec rozgrywek Ukrainiec Artem Dowbyk, powiększając swój dorobek do 20 trafień. Drugie miejsce zajmuje Bellingham - 18, a na trzecie awansował najlepszy snajper poprzedniego sezonu Lewandowski - 17. Tyle samo bramek, co Polak, ma na koncie także Norweg Alexander Sorloth z Villarreal.

Na trzy kolejki przed zakończeniem sezonu Real wyprzedza Gironę o 13 punktów oraz Barcelonę o 14.

"Królewscy" odzyskali koronę mistrzowską po rocznej przerwie. W poprzednim sezonie triumfowała Barcelona.

W środę Real podejmie Bayern Monachium w rewanżowym spotkaniu półfinału Ligi Mistrzów. W Niemczech było 2:2.(PAP)

af/ pp/

2024-06-20, godz. 13:10 MKiDN: Tomasz Kolankiewicz powołany na dyrektora Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego Ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska wręczyła Tomaszowi Kolankiewiczowi powołanie na stanowisko dyrektora Filmoteki Narodowej - Instytutu… » więcej 2024-06-20, godz. 13:10 Polskie społeczeństwo jest przygotowane do wprowadzenie systemu kaucyjnego (MediaRoom) Polskie społeczeństwo jest przygotowane do wprowadzenie systemu kaucyjnego. Ludzie są zainteresowani nie tylko recyklingiem, ale także oczyszczaniem środowiska… » więcej 2024-06-20, godz. 13:10 Startuje konkurs na plakat dla Polskich Linii Lotniczych LOT. Zgłoś swoją pracę i dołącz do wyjątkowego grona twórców… - Polskie Linie Lotnicze LOT ogłaszają konkurs na plakat. Pierwszą nagrodą w konkursie jest 10 tysięcy złotych oraz voucher na bilety lotnicze o takiej… » więcej 2024-06-20, godz. 13:10 Posłowie KO chcą zakazu używania fajerwerków przez osoby fizyczne Posłowie KO skierowali do Sejmu projekt przepisów zakazujących używania przez osoby fizyczne fajerwerków o najwyższym stopniu głośności. Zgodnie z nim… » więcej 2024-06-20, godz. 13:10 Paryż - dopuszczony do igrzysk rosyjski kolarz Własow odmówił startu Kolarz Aleksandr Własow, jako jedyny z 14 rosyjskich sportowców dopuszczonych przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) do startu w igrzyskach w Paryżu… » więcej 2024-06-20, godz. 13:10 Ukraina/ Wicepremier Wereszczuk dla PAP: bez sojuszu z Polską nie będziemy w stanie wygrać wojny Polacy są naszymi najbliższymi sąsiadami, partnerami i sojusznikami; jestem przekonana, że bez sojuszu z Polską nie będziemy w stanie wygrać wojny z Rosją… » więcej 2024-06-20, godz. 13:10 Finlandia/ Rząd: najważniejszym celem uniknięcie konfliktu zbrojnego Głównym celem polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Finlandii jest „ochrona niepodległości i integralności terytorialnej kraju oraz uniknięcie zaangażowania… » więcej 2024-06-20, godz. 13:00 ME 2024 - Mbappe podsyca spekulacje przed meczem z Holandią: bez ryzyka nie ma zwycięstw Złamany nos Kyliana Mbappe to we Francji sprawa narodowa, a w piłkarskim światku temat numer jeden przed piątkowym meczem 'Trójkolorowych' z Holandią w Euro… » więcej 2024-06-20, godz. 13:00 ZUS: wniosek o 800 plus warto złożyć do końca czerwca Wniosek o świadczenie 800 plus na nowy okres świadczeniowy warto złożyć jeszcze w czerwcu. Dzięki temu wypłaty można się spodziewać najpóźniej do końca… » więcej 2024-06-20, godz. 13:00 ME 2024 - kadra Probierza odjechała opóźnionym pociągiem do Berlina Piłkarze reprezentacji Polski wraz z działaczami PZPN ruszyli w południe z Hanoweru pociągiem - opóźnionym o prawie pół godziny - do Berlina, gdzie w piątek… » więcej