2024-04-28, 19:00 Autor: PAP

Ekstraklasa piłkarzy ręcznych - Orlen Wisła z Industrią w finale

Piłkarze ręczni Orlen Wisły po raz drugi pokonali Górnika Zabrze, tym razem we własnej hali 34:19 (17:12), i awansowali do finału ekstraklasy. Rywalem wicemistrza Polski z poprzedniego sezonu będzie broniąca tytułu Industria Kielce.

W pierwszym spotkaniu obu drużyn Orlen Wisła wygrała na wyjeździe 31:30. Zapowiadało się na niespodziankę, bo Górnik nie tylko prowadził do przerwy 17:16, ale przewodzili także w drugiej połowie. Pół minuty przed końcem pojedynku, gdy na tablicy był wspomniany wynik 30:31, gospodarze oddali niecelny rzut, dając tym samym zwycięstwo podopiecznym Xavi Sabate.

Drugi mecz półfinałowy był już rozegrany pod dyktando płockiego zespołu. W 10. min na tablicy był wynik 4:2 i od tego momentu Orlen Wisła powoli, ale skutecznie powiększała przewagę.

Na przerwę płocczanie schodzili z wynikiem 17:12, a w drugiej połowie dali pokaz gry w obronie, w ataku, zdobyli także kilka bramek z kontry, co ostatnio rzadko im się zdarzało. Górnik w drugiej połowie dopisał do swojego konta tylko siedem goli, co było dużą zasługą świetnie dysponowanego tego dnia bramkarza Wisły Mirko Alilovica.

„Dziś zagraliśmy super mecz. Obrona i Mirko Alilovic zagrali pokazowo. Jestem bardzo zadowolony nie tylko dlatego, że wygraliśmy, ale także dlatego, że mogę mieć dużo zaufania do swojej drużyny. Ostatnio nie graliśmy zbyt dobrze, ale ja wiem co robimy, kiedy i dlaczego” - powiedział po meczu trener Orlen Wisły Xavi Sabate.

Pochwalił także drużynę Górnika. „Ten zespół gra coraz lepiej. Jest duża różnica w tym, co prezentował dziewięć miesięcy temu i teraz. Trener wykonał super robotę z tymi zawodnikami”.

Trener Górnika Tomasz Strząbała był pogodzony z wysoką porażką swojego zespołu. „To było wyraźne zwycięstwo Wisły, która od początku dominowała. My myśleliśmy przede wszystkim o tym, by rozegrać dobre spotkanie u siebie i to się udało. W rewanżu zaczęliśmy nieźle, ale jak Wisła nam zaczęła uciekać, to nie potrafiliśmy jej dogonić. Próbowaliśmy różnych sposobów, także rotowaliśmy składem, ale dziś nie udało się utrzymać wyniku” - powiedział.

Płocczanie awansowali do finału, w którym spotkają się z Industrią Kielce. Pierwszy pojedynek został zaplanowany na 19 maja, a rozegrany zostanie w Orlen Arenie. (PAP)

marc/ krys/

2024-05-24, godz. 00:50 Kosowo/ Premier: Serbia rozwija współpracę z Chinami, Rosją i Iranem; zagrożenie wojną jest realne Premier Kosowa Albin Kurti ostrzegł, że Serbia intensyfikuje współpracę z Rosją, Chinami i Iranem, oceniając przy tym, że istnieje realne niebezpieczeństwo… » więcej 2024-05-24, godz. 00:40 Eksplozje na okupowanym Krymie Seria eksplozji wstrząsnęła w czwartek wieczorem kilkoma miastami na okupowanym przez Rosję Krymie - poinformował portal Ukrainska Pravda powołując się… » więcej 2024-05-24, godz. 00:10 61. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu – TVP podała szczegóły Po kilkuletniej przerwie wracają „Kabareton” i „SuperJedynki”, ponadto festiwal uświetni recital Michała Bajora w 50-lecie jego występu na deskach… » więcej 2024-05-24, godz. 00:10 Prezydent Biden obiecał pomoc dla Haiti, ale nie wyśle żołnierzy Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden powiedział w czwartek, że wyśle pomoc logistyczną do Haiti aby wesprzeć międzynarodową misję bezpieczeństwa… » więcej 2024-05-23, godz. 23:50 Macedonia Płn./ Nowa prezydent zapewniła Zełenskiego o niezmiennym wsparciu Skopje dla Kijowa Nowa prezydent Macedonii Północnej Gordana Siljanowska-Dawkowa zapewniła w czwartek prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o nieustannym wsparciu Skopje… » więcej 2024-05-23, godz. 23:30 Czarnogóra/ Symbole „Z” i gloryfikowanie Mladicia na protestach przeciw rezolucji ONZ ws. Srebrenicy W czwartek w Podgoricy, stolicy Czarnogóry, zorganizowano w czwartek demonstrację przeciw przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucji ws. ludobójstwa… » więcej 2024-05-23, godz. 23:20 MŚ w hokeju - Kanada, Szwajcaria, Czechy i Szwecja w półfinale Nick Paul strzelił dwa gole, a broniąca tytułu Kanada pokonała Słowację 6:3 i awansowała do półfinału mistrzostw świata w hokeju na lodzie Elity, które… » więcej 2024-05-23, godz. 23:20 Liga niemiecka - Duesseldorf lepszy od Bochum w pierwszym meczu barażowym Fortuna Duesseldorf wygrała na wyjeździe z VfL Bochum 3:0 (1:0) w pierwszym meczu barażowym o prawo gry w przyszłym sezonie w niemieckiej ekstraklasie piłkarskiej… » więcej 2024-05-23, godz. 23:10 MEJ w gimnastyce artystycznej - brązowy medal Oliwii Maslow w ćwiczeniu z obręczą Oliwia Maslow (UKS Irina Warszawa) zdobyła w Budapeszcie brązowy medal mistrzostw Europy w gimnastyce artystycznej juniorek w ćwiczeniu z obręczą. » więcej 2024-05-23, godz. 23:00 Liga włoska - 38. kolejka Wynik meczu 38. kolejki włoskiej ekstraklasy piłkarskiej: czwartekCagliari 2 - Alessandro Deiola 64, Kingstone Mutandwa 85Fiorentina 3 - Giacomo Bonaventura… » więcej