2024-04-28, 19:00 Autor: PAP

Ekstraklasa piłkarzy ręcznych - Orlen Wisła z Industrią w finale

Piłkarze ręczni Orlen Wisły po raz drugi pokonali Górnika Zabrze, tym razem we własnej hali 34:19 (17:12), i awansowali do finału ekstraklasy. Rywalem wicemistrza Polski z poprzedniego sezonu będzie broniąca tytułu Industria Kielce.

W pierwszym spotkaniu obu drużyn Orlen Wisła wygrała na wyjeździe 31:30. Zapowiadało się na niespodziankę, bo Górnik nie tylko prowadził do przerwy 17:16, ale przewodzili także w drugiej połowie. Pół minuty przed końcem pojedynku, gdy na tablicy był wspomniany wynik 30:31, gospodarze oddali niecelny rzut, dając tym samym zwycięstwo podopiecznym Xavi Sabate.

Drugi mecz półfinałowy był już rozegrany pod dyktando płockiego zespołu. W 10. min na tablicy był wynik 4:2 i od tego momentu Orlen Wisła powoli, ale skutecznie powiększała przewagę.

Na przerwę płocczanie schodzili z wynikiem 17:12, a w drugiej połowie dali pokaz gry w obronie, w ataku, zdobyli także kilka bramek z kontry, co ostatnio rzadko im się zdarzało. Górnik w drugiej połowie dopisał do swojego konta tylko siedem goli, co było dużą zasługą świetnie dysponowanego tego dnia bramkarza Wisły Mirko Alilovica.

„Dziś zagraliśmy super mecz. Obrona i Mirko Alilovic zagrali pokazowo. Jestem bardzo zadowolony nie tylko dlatego, że wygraliśmy, ale także dlatego, że mogę mieć dużo zaufania do swojej drużyny. Ostatnio nie graliśmy zbyt dobrze, ale ja wiem co robimy, kiedy i dlaczego” - powiedział po meczu trener Orlen Wisły Xavi Sabate.

Pochwalił także drużynę Górnika. „Ten zespół gra coraz lepiej. Jest duża różnica w tym, co prezentował dziewięć miesięcy temu i teraz. Trener wykonał super robotę z tymi zawodnikami”.

Trener Górnika Tomasz Strząbała był pogodzony z wysoką porażką swojego zespołu. „To było wyraźne zwycięstwo Wisły, która od początku dominowała. My myśleliśmy przede wszystkim o tym, by rozegrać dobre spotkanie u siebie i to się udało. W rewanżu zaczęliśmy nieźle, ale jak Wisła nam zaczęła uciekać, to nie potrafiliśmy jej dogonić. Próbowaliśmy różnych sposobów, także rotowaliśmy składem, ale dziś nie udało się utrzymać wyniku” - powiedział.

Płocczanie awansowali do finału, w którym spotkają się z Industrią Kielce. Pierwszy pojedynek został zaplanowany na 19 maja, a rozegrany zostanie w Orlen Arenie. (PAP)

marc/ krys/

2024-05-14, godz. 07:20 Kazachstan/ Były minister skazany na 24 lata więzienia za zabicie swojej żony Były minister gospodarki Kazachstanu Kuandyk Biszymbajew został w poniedziałek skazany na 24 lata pozbawienia wolności za zabójstwo swojej żony. Sprawa wywołała… » więcej 2024-05-14, godz. 07:20 Rosja/ Media: pociąg towarowy wykoleił się po ataku drona w obwodzie wołgogradzkim Pociąg towarowy wykoleił się w obwodzie wołgogradzkim na południu Rosji z powodu ataku drona - poinformował we wtorek rosyjski portal Baza. » więcej 2024-05-14, godz. 07:10 Ponad 10 milionów sprzedanych egzemplarzy książek Remigiusza Mroza (MediaRoom) Urodził się w Opolu, kształcił i doktoryzował z prawa konstytucyjnego w Warszawie, a uznanie czytelników zdobył nie tylko w całej Polsce, ale i na świecie… » więcej 2024-05-14, godz. 07:10 Komisja zajmie się wnioskiem z 2015 r. o postawienie przed TS b. prezesa NIK; chce tego on sam Nadal nie mam zakończonego postępowania ani w sądzie, ani przed komisją odpowiedzialności konstytucyjnej, chociaż sprawa trwa 9 lat - powiedział PAP b… » więcej 2024-05-14, godz. 07:00 Włochy/ Pisarz Roberto Saviano i jego nadzwyczajny hołd dla 2. Korpusu Polskiego Nadzwyczajny hołd 2. Korpusowi Polskiemu i jego dowódcy generałowi Władysławowi Andersowi oddał w 2015 roku znany włoski pisarz Roberto Saviano. Dzieje… » więcej 2024-05-14, godz. 07:00 Włochy/ Dzięki opowieściom o misiu Wojtku młode pokolenia poznają historię 2. Korpusu Polskiego Dzięki opowieściom i publikacjom o misiu Wojtku, który towarzyszył żołnierzom 2. Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa tysiące włoskich uczniów… » więcej 2024-05-14, godz. 06:50 Włochy/ Dr Radożycka-Paoletti: przyjazne nastawienie do Polaków ułatwia krzewienie wiedzy o 2. Korpusie Przyjazne nastawienie Włochów do Polaków ułatwia krzewienie wiedzy o 2. Korpusie Polskim i jego udziale w walkach o wyzwolenie Włoch - powiedziała PAP doktor… » więcej 2024-05-14, godz. 06:50 Liga rumuńska - Dinamo Bukareszt dementuje plotki o podmianie piłkarza na jego bliźniaka grającego w Polsce Władze rumuńskiego klubu Dinamo Bukareszt zdementowały w poniedziałek rewelacje rodzimych dziennikarzy, dotyczące obrońcy Edgara Ie. Zdaniem reporterów… » więcej 2024-05-14, godz. 06:40 Na maturze biologia i język rosyjski na poziomie rozszerzonym Maturzyści we wtorek rano przystąpią do pisemnego egzaminu z biologii. Po południu będą pisemne egzaminy z języka rosyjskiego na poziomie rozszerzonym i… » więcej 2024-05-14, godz. 06:40 Wstrząs w KWK Mysłowice-Wesoła; poszukiwani czterej górnicy W nocy z poniedziałku na wtorek doszło do wstrząsu w KWK Mysłowice-Wesoła. Poszukiwani są czterej górnicy - przekazała rzeczniczka Polskiej Grupy Gór… » więcej