Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-17, 20:50 Autor: PAP

UE/ KE zaakceptowała powołanie unijnego organu ds. etyki

Komisja Europejska zaakceptowała w środę powołanie unijnego organu ds. etyki. Ciało ma kontrolować przestrzeganie zasad dotyczących lobbyingu, chociaż jego decyzje nie będą wiążące.

Komisarze zaakceptowali w środę porozumienie, jakie 14 marca osiągnęli negocjatorzy siedmiu unijnych instytucji w kwestii uprawnień nowego organu ds. etyki i zasad jego funkcjonowania. Ma ono zapobiec skandalom takim jak Katargate, w ramach których przedstawiciele Kataru mieli oferować europosłom łapówki w zamian za promowanie sprzyjających temu krajowi rozstrzygnięć politycznych.


"Chociaż nasze role mogą się różnić ze względu na charakter naszego mandatu i nie ma uniwersalnej odpowiedzi na zagrożenia, na jakie jesteśmy narażeni, stało się jasne, że (...) konieczna jest współpraca między instytucjami" - powiedziała w środę cytowana w komunikacie wiceprzewodnicząca KE Vera Jourova. To ona w czerwcu zeszłego roku zaprezentowała propozycję utworzenia organu ds. etyki i następnie brała udział w międzyinstytucjonalnych negocjacjach nad jego ostatecznym kształtem.


Pierwotna propozycja KE spotkała się jednak z krytyką, zwłaszcza wśród europosłów progresywnych partii w Parlamencie Europejskim, którzy uważali, że organ powołany w proponowanym przez KE kształcie będzie "bezzębny". Zieloni, socjaldemokraci i liberałowie w negocjacjach zabiegali o to, by urząd nie tylko wyznaczył minimalne standardy dla wszystkich unijnych oficjeli, ale też mógł rozpatrywać indywidualne przypadki, co ostatecznie im się udało.


Teraz każdy z urzędów, które organ ds. etyki ma nadzorować, wskaże po jednym reprezentancie. Ich przedstawiciele uzgodnią wspólne minimalne standardy dotyczące takich kwestii, jak dodatkowe zatrudnienie, przyjmowanie prezentów, podejmowanie nowej pracy po opuszczeniu unijnych urzędów czy spotkania z lobbystami. Ma to nastąpić przed wyborami do PE w czerwcu br. Unijne instytucje wdrożą nowe zasady, a organ ds. etyki będzie rozpatrywać przypadki potencjalnych nadużyć przysłane przez instytucje i na podstawie przyjętych standardów wydawać swoje rekomendacje.


Początkowo organ miał kontrolować dziewięć unijnych urzędów, ale Rada Europejska wskutek braku jednomyślności stolic do niego nie dołączy; z opóźnieniem z kolei może to zrobić Rada UE (gdzie kraje członkowskie podejmują decyzje większością głosów).


Ostatecznie do nowego organu przystąpią: KE, PE, Europejski Bank Centralny, Europejski Trybunał Obrachunkowy, Komitet Regionów, Europejski Kongres Ekonomiczno-Społeczny i Trybunał Sprawiedliwości (jako obserwujący). (PAP)


mce/ mms/


Kraj i świat

2024-06-03, godz. 06:40 W poniedziałek rozpoczyna się dodatkowa sesja maturalna W poniedziałek o godz. 9.00 pisemnym egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpocznie się dodatkowa sesja egzaminów maturalnych. Przystąpią… » więcej 2024-06-03, godz. 06:30 Geofizyk: każdego miesiąca rejestrujemy w Polsce ok. 100 zjawisk sejsmicznych Co miesiąc rejestrujemy w całej Polsce ok. 100 zjawisk sejsmicznych wywoływanych przez górnictwo - powiedział w rozmowie z PAP prof. Grzegorz Lizurek z Instytutu… » więcej 2024-06-03, godz. 06:30 Platformy cyfrowe: sprzedający nie będą płacić nowych podatków Ustawa wprowadzająca do polskiego prawa dyrektywę UE nie nakłada dodatkowych zobowiązań podatkowych na sprzedających za pośrednictwem platform internetowych… » więcej 2024-06-03, godz. 06:30 USA/ Donald Trump: Amerykanom trudno będzie zaakceptować moje uwięzienie Donald Trump powiedział w niedzielę w wywiadzie telewizyjnym, że ewentualne uwięzienie lub areszt domowy nie stanowią dla niego problemu, jednak - jak podkreślił… » więcej 2024-06-03, godz. 06:20 „Garfield” liderem kolejnego słabego północnoamerykańskiego box-office’u Coś, co jeszcze niedawno wydawało się niemożliwością, powoli staje się normalnością. W północnoamerykańskich kinach upłynął kolejny słaby kasowo… » więcej 2024-06-03, godz. 06:20 Łódzkie/ Politolog: w staraniach o miejsce w PE najbardziej widoczni Belka, Joński i Buda W walce o miejsce w PE z okręgu łódzkiego liczyć się będzie czterech polityków - Witold Waszczykowski i Waldemar Buda z PiS oraz Marek Belka z Nowej Lewicy… » więcej 2024-06-03, godz. 06:20 Politolog o kampanii do PE w okręgu małopolsko-świętokrzyskim: niska frekwencja może dać przewagę prawicy Niska frekwencja w wyborach do PE w okręgu małopolsko-świętokrzyskim może dać dużą szansę na wygraną środowiskom prawicowym - powiedziała PAP politolog… » więcej 2024-06-03, godz. 06:20 Lubelskie/ Eksperci o wyborach do PE: duże szanse Kamińskiego i Wcisło; PiS z widokiem na dwa mandaty Kandydujący do Parlamentu Europejskiego z woj. lubelskiego Mariusz Kamiński (PiS) i Marta Wcisło (KO) mogą liczyć na głosy swoich elektoratów - powiedziała… » więcej 2024-06-03, godz. 06:20 Zachodniopomorskie/ Politolog o wyborach do PE: mandaty wezmą dwie główne formacje Według szczecińskiego politologa dr. hab. Bartłomieja Toszka w wyborach do PE w okręgu 13. mandaty uzyskają dwie główne formacje, pozostałe mogą liczyć… » więcej 2024-06-03, godz. 06:10 Włochy/ W Ferrarze wszyscy obchodzą Światowy Dzień Roweru Ferrara we włoskim regionie Emilia- Romania to jedno z miast w Europie, w którym rower jest najpopularniejszym środkiem lokomocji wśród mieszkańców. Zdecydowana… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »