Radio Opole » Kraj i świat
2022-10-14, 12:50 Autor: PAP

Ekspert: technologia cyfrowa nie jest wrogiem rozwoju oświaty

Przeniesienie edukacji do chmury w czasie pandemii stało się nową rzeczywistością – powiedziała Beata Galas z Google Polska podczas piątkowej konferencji "Technologie w edukacji. Nowe szanse i perspektywy". Dodała, że technologia nie jest wrogiem rozwoju oświaty i nie zastąpi ani zeszytu, ani nauczyciela.

Podczas konferencji "Technologie w edukacji. Nowe szanse i perspektywy", organizowanej w Warszawie przez Międzynarodowy Instytut Społeczeństwa Obywatelskiego(MISO), dyskutowano o roli nowoczesnych narzędzi technologicznych, jak oprogramowania i sprzęt, a także o roli metodyk pedagogicznych w celu zwiększenia skuteczności nauczania w polskich szkołach.


Obecna na konferencji dyrektor zarządzająca MISO Annemarie Vanlangendonck powiedziała, że edukacja jest jednym z największych sektorów gospodarki, wytwarzającym ponad 6 proc. globalnego PKB, a jej rozwój do 2025 r. prognozowany jest na poziomie 7,3 bln dol."Globalna wielkość sektora EdTech wzrosła o 63 mld dol. w stosunku do szacunków sprzed pandemii COVID-19. Wartość rynku technologii edukacyjnej wynosi obecnie 254 mld dol. i rośnie o 15-20 proc. rocznie" – wyjaśniła.


Zgromadzeni eksperci, m.in. z Google Polska, Microsoftu, Synerise, Grupy Uczelni Vistula czy z Edison School, byli zgodni, że przeniesienie edukacji do chmury w czasie pandemii z dnia na dzień stało się nową rzeczywistością.


Zdaniem prof. Marleny Plebańskiej z Grupy Uczelni Vistula "istotne jest, aby nauczyciel zaufał technologii w edukacji".


"Ważnym jest, aby cały czas poprawiać cyfrowe kompetencje nauczycieli i pomóc im się odnaleźć w nowej galopującej rzeczywistości" – podkreśliła. Dodała, że patrząc na zawody przyszłości, "wiemy jedno, że będą to zawody bardzo mocno związane z cyfryzacją, na przykład specjalista sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego czy specjalista transformacji cyfrowej".


"W związku z tym rozwój kompetencji cyfrowych stanowi bazę, w którą musimy wyposażyć dzieci i młodzież. Musimy też budować świadomość rodziców, którzy – jak wynika z mojego doświadczenia – nie do końca postrzegają ten kontekst" – powiedziała.


W opinii prof. Plebańskiej technologie cyfrowe nie są dodatkiem. "To bardzo istotne pole, które będzie miało wpływ na sposób życia i karier ich pociech w przyszłości. Aby współcześni uczniowie odnaleźli się w dynamicznie zmieniającym się świecie, potrzebują od najmłodszych lat rozwijać swoje kompetencje przyszłości" – podsumowała profesor.


Head od Google for Education z Google Polska Beata Galas stwierdziła, że "przeniesienie edukacji do chmury w czasie pandemii z dnia na dzień stało się nową rzeczywistością".


Dodała, że technologia bardzo szybko się zmienia i "nie jest wrogiem rozwoju oświaty".


"Jeżeli nie będziemy podnosili cały czas swoich kompetencji, to zostaniemy w tyle. Moim zdaniem należy odchodzić od mówienia, że technologia była wykorzystywana tylko podczas nauczania online w trakcie pandemii. Ona jest wykorzystywana w tradycyjnym prowadzeniu zajęć. Wiadomo, że nie zastąpi zeszytu ani nauczyciela, ale będzie wsparciem, żeby nauczanie było bardziej efektywne" – podsumowała.(PAP)


Autorka: Agnieszka Gorczyca


ag/ joz/


Kraj i świat

2024-06-03, godz. 07:10 BGK: musimy utrzymać poziom doganiania przez nasz region najbardziej rozwiniętych krajów UE (MediaRoom) Demografia, polityka przemysłowa, innowacje, przyszłość Ukrainy, a także rola krajowych banków rozwoju w utrzymaniu sukcesu związanego z akcesją do UE… » więcej 2024-06-03, godz. 07:10 Wybory/ Pozostały 4 dni, aby pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania lub zmienić miejsce głosowania Jeszcze tylko przez 4 dni - do czwartku 6 czerwca - można pobierać zaświadczenia o prawie do głosowania lub zmienić miejsce głosowania. » więcej 2024-06-03, godz. 07:10 Sondaż prezydencki dla WP: Trzaskowski - 29,2 proc., Morawiecki - 25.6 proc. Gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory prezydenckie, Rafał Trzaskowski mógłby liczyć na 29,2 proc. głosów, Mateusz Morawiecki na 25,6 proc.… » więcej 2024-06-03, godz. 07:00 DGP: Polacy najwięcej rosyjskich wpływów dostrzegają w polityce i biznesie Polacy najwięcej rosyjskich wpływów dostrzegają w polityce (40,8 proc.) i biznesie (31,5 proc.) - wynika z najnowszego sondażu United Surveys by IBRiS dla… » więcej 2024-06-03, godz. 07:00 Filipiny/ Zełenski dziękuje Marcosowi za zaangażowanie na rzecz Ukrainy Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w poniedziałek z prezydentem Filipin Ferdinandem Marcosem Jr. i podziękował mu za 'jasne stanowisko' w… » więcej 2024-06-03, godz. 07:00 Gawkowski dla "GW": Mamy już potwierdzenie, że doszło do cyberataku na PAP Mamy już potwierdzenie, że doszło do cyberataku na PAP. Wskazują na to nasze systemy - powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski w… » więcej 2024-06-03, godz. 06:50 Paryż - Demus otrzyma złoty medal pod wieżą Eiffla po 12 latach od biegu Lashinda Demus, która w marcu 2023 roku została uznana oficjalnie przez MKOl mistrzynią igrzysk w Londynie (2012) w biegu na 400 metrów przez płotki, otrzyma… » więcej 2024-06-03, godz. 06:50 Wybory do PE/ Kampania w Skandynawii okazją do krytyki rządów krajowych W Szwecji i Danii w kampanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego dominują takie kwestie, jak klimat czy bezpieczeństwo w Europie, a w mniejszym stopniu… » więcej 2024-06-03, godz. 06:50 Rozpoczyna się sesja letnia egzaminów zawodowych i potwierdzających kwalifikacje w zawodzie W poniedziałek rozpoczyna się letnia sesja egzaminów zawodowych i egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie. Egzaminy składają się z dwóch części:… » więcej 2024-06-03, godz. 06:40 W poniedziałek rozpoczyna się dodatkowa sesja maturalna W poniedziałek o godz. 9.00 pisemnym egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpocznie się dodatkowa sesja egzaminów maturalnych. Przystąpią… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »