Radio Opole » Kraj i świat
2022-06-29, 12:00 Autor: PAP

Telecki o Sterczewskim: immunitet nie powinien być wykorzystywany w takich sytuacjach, ale takich mamy posłów

Słyszałem, że zrzekł się immunitetu, mam nadzieję, że zachowa się przyzwoicie; immunitet nie powinien być wykorzystywany w takich sytuacjach - stwierdził wicemarszełek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS) pytany o zachowanie posła KO Franciszka Sterczewskiego podczas policyjnej kontroli.

"Z tego co słyszałem, to zrzekł się immunitetu. Mam nadzieję, że zachowa się przyzwoicie. Immunitet nie powinien być wykorzystywany w takich sytuacjach, no ale takich mamy posłów" - powiedział Terlecki pytany w środę przez dziennikarzy w Sejmie o zachowanie posła KO Franciszka Sterczewskiego podczas zatrzymaniu przez policję.


We wtorek media poinformowały, że Sterczewski w nocy jechał rowerem po spożyciu alkoholu, a w czasie policyjnej kontroli odmówił badania alkomatem, zasłaniając się immunitetem. Poseł na Twitterze przeprosił za swoje "zachowanie" i poinformował, że "w związku ze swoją nieprzepisową jazdą na rowerze" wysłał zgłoszenie na policję. Zadeklarował dobrowolne uchylenie immunitetu celem pociągnięcia do odpowiedzialności. Obiecał też wpłacić 5000 zł na rzecz fundacji pomagającej ofiarom wypadków drogowych.


Terlecki był też pytany, czy klub Koalicji Obywatelskiej powinien ukarać swojego posła, czy też może się okazać, że nadal obowiązuje tzw. doktryna Neumanna.


"Z całą pewnością (ta doktryna) obowiązuje, o tym wielokrotnie przy różnych okazjach się przekonujemy. Natomiast to rzeczywiście jest postępowanie skandaliczne. Ale też trudno się dziwić, że takie postępowanie ma miejsce po ekscesach, które pan poseł (Sterczewski) raczył wykonywać na przykład na granicy polsko-białoruskiej" - odpowiedział wicemarszałek Sejmu.


Dziennikarze pytali także o inne osoby, które zasłaniając się immunitetem odmawiają przyjęcia mandatu np. za jazdę samochodem z dużą prędkością i czy w takich sprawach należałoby znieść immunitet. W odpowiedzi Terlecki odniósł się tylko do ostatniego wydarzenia ze Sterczewskim. "Przypominam, że był pijany" - stwierdził.


Na uwagę, że nie wiadomo, czy był pijany, natomiast nie dmuchał w alkomat i odmówił przyjęcia mandatu, Terlecki powtórzył, że "w takich sytuacjach immunitet nie powinien obowiązywać".


Wobec posła jadącego rowerem ulicą Głogowską w Poznaniu policjanci interweniowali w nocy z poniedziałku na wtorek. Funkcjonariusze wyczuli od rowerzysty woń alkoholu i chcieli przebadać go alkomatem. Na nagraniach pokazujących przebieg interwencji widać, że rowerzystą jest poseł Sterczewski. Mundurowi wyjaśniali mu, że zatrzymują go do kontroli z powodu stanu technicznego roweru. Poseł nie włączył tylnego światła, a w przednim - jak powiedział - wyładowała mu się "bateryjka".


Po tym, jak policjanci chcieli przebadać parlamentarzystę alkomatem, powiedział: "Ja dziękuję", a następnie pokazał legitymację poselską. Po wymianie zdań z posłem jeden z policjantów zwrócił się do drugiego, aby zapisał w notatce, że od posła "jest wyczuwalna bardzo silna woń alkoholu". Sterczewski w czasie interwencji został zapytany, czy spożywał alkohol, jednak na filmie nie słychać wyraźnie jego odpowiedzi.


W środę szef PO Donald Tusk odniósł się do doniesień, że poseł KO Franciszek Sterczewski jechał rowerem po spożyciu alkoholu. "Tramwaj, pociąg, autobus. Komunikacja zbiorowa to nasza przyszłość! I tego się, Franek, trzymamy" - napisał Tusk, zwracając się we wpisie na Twitterze do Sterczewskiego.


Posłanka klubu Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała we wtorek, że po tym, jak skontaktowała się z posłem KO zadeklarował on rezygcję z prac w zespole ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. "W związku z zachowaniem Posła Franka Sterczewskiego, jako przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, zwróciłam się do Posła z oczekiwaniem rezygnacji z zasiadania w Zespole. Poseł Sterczewski zadeklarował taką rezygnację" - napisała Dziemianowicz-Bąk na Twitterze.


Zgodnie z nowym taryfikatorem za jazdę rowerem w stanie nietrzeźwości grozi mandat w wysokości 2500 złotych, a po spożyciu mniejszej ilości alkoholu (0,2-0,5 promila) - w wysokości 1000 złotych. (PAP)


Autor: Mieczysław Rudy


rud/ godl/


Kraj i świat

2024-07-25, godz. 12:10 Paryż – olimpijska strefa kibica w Sosnowcu Olimpijska Strefa Kibica zostanie uruchomiona w piątek obok sosnowieckiego Stadionu Ludowego. Zmagania sportowców w Paryżu będzie można tam oglądać na … » więcej 2024-07-25, godz. 12:10 Kołodziejczak: sadownicy i właściciele upraw winorośli otrzymają pomoc Na pokrycie strat poniesionych przez sadowników i właścicieli upraw winorośli jest 37 mln z UE, a dwa razy tyle można wydać ze środków krajowych - poinformował… » więcej 2024-07-25, godz. 12:10 Konfederacja: projekt nowelizacji dot. mowy nienawiści to cenzura Minister Bodnar próbuje wprowadzić cenzurę - mówili w czwartek podczas konferencji prasowej politycy Konfederacji Witold Tumanowicz i Grzegorz Braun, odnosząc… » więcej 2024-07-25, godz. 12:10 Joński: zasada jednomyślności jest siłą i symbolem Unii Europejskiej (wideo) Europoseł KO Dariusz Joński w czwartek w Studiu PAP powiedział, że nie należy rezygnować z prawa weta i tym samym zasady jednomyślności w Unii Europejskiej… » więcej 2024-07-25, godz. 12:10 Starachowice/ Powstanie centrum opiekuńczo-mieszkalne dla osób z niepełnosprawnościami W Starachowicach powstanie nowe centrum opiekuńczo-mieszkalne zapewniające wsparcie osobom z niepełnosprawnościami. W placówce zapewniona będzie opieka lekarza… » więcej 2024-07-25, godz. 12:00 Ministerstwo Cyfryzacji: projekt rozporządzenia ws. gniazd USB C do konsultacji Ministerstwo Cyfryzacji skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia, zgodnie z którym wskazane typy urządzeń elektronicznych mają mieć gniazda typu… » więcej 2024-07-25, godz. 12:00 Doktorant z Politechniki Wrocławskiej szuka sposobu na oczyszczenie Bałtyku z broni chemicznej Dawid Kramski z Politechniki Wrocławskiej szuka sposobu na usunięcie arsenu zalegającego na dnie Morza Bałtyckiego za pomocą polimerów stosowanych w druku… » więcej 2024-07-25, godz. 12:00 KE: państwa unijne muszą podać nazwiska kandydatów na komisarzy do 30 sierpnia (opis) Państwa członkowskie UE muszą podać nazwiska swoich kandydatów na komisarzy do 30 sierpnia; list w tej sprawie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula… » więcej 2024-07-25, godz. 11:50 Australia/ Sąd: brak dowodów na wywoływanie nowotworów przez herbicyd zawierający glifosat Australijski sąd oddalił w czwartek pozew zbiorowy przeciwko firmie Bayer, uznając, że brak wystarczających dowodów, by zawierający glifosat herbicyd Roundup… » więcej 2024-07-25, godz. 11:50 KE: państwa unijne muszą podać nazwiska kandydatów na komisarzy do 30 sierpnia (krótka) Państwa członkowskie UE muszą podać nazwiska swoich kandydatów na komisarzy do 30 sierpnia; list w tej sprawie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »