Radio Opole » Kraj i świat
2022-06-22, 12:40 Autor: PAP

Prezydent podpisał ustawę o Akademii Kopernikańskiej

Zwiększenia konkurencyjności i poziomu rozpoznawalności polskiej nauki w świecie – to cele ustawy o Akademii Kopernikańskiej, którą podpisał prezydent – poinformowano w środę na stronie internetowej głowy państwa.

Mowa o prezydenckiej ustawie o Akademii Kopernikańskiej. Andrzej Duda podpisał ustawę we wtorek.


Autorzy regulacji podnoszą, że jej celem jest zwiększenie konkurencyjności i rozpoznawalności polskiej nauki w świecie. Akademia będzie realizować program obejmujący m.in. finansowanie badań naukowych, w tym przyznawanie stypendiów kopernikańskich, grantów Mikołaja Kopernika, wspieranie Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika, przyznawanie nagród kopernikańskich czy powoływanie ambasadorów Akademii Kopernikańskiej.


Zgodnie z ustawą Akademię będzie tworzyło sześć izb: Izba Astronomii i Nauk Matematyczno-Przyrodniczych, Izba Nauk Medycznych, Izba Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, Izba Filozofii i Teologii, Izba Nauk Prawnych i Izba Laureatów Nagrody Kopernikańskiej.


Regulacja przewiduje również utworzenie powiązanej strukturalnie z Akademią uczelni publicznej – Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika. Choć jej siedzibą będzie Warszawa instytucja zintegruje jednostki funkcjonujące w kraju: Kolegium Astronomii i Nauk Przyrodniczych w Toruniu, Kolegium Nauk Medycznych w Olsztynie, Kolegium Nauk Ekonomicznych i Zarządzania w Warszawie, Kolegium Filozofii i Teologii w Krakowie, a także Kolegium Nauk Prawnych w Lublinie – napisano w uzasadnieniu.


Zgodnie z ustawą raz na pięć lat organizowany będzie Światowy Kongres Kopernikański. Jego organizatorem będzie Akademia. W związku z przypadającą w 2023 r. rocznicą 550-lecia urodzin Mikołaja Kopernika pierwszy kongres zostanie zorganizowany w tymże roku w Toruniu. Jego inauguracja nastąpi w dniu urodzin astronoma, tj. 19 lutego. Na Kongres zaproszeni zostaną badacze zajmujący się tematyką kopernikańską z całego świata.


Akademia Kopernikańska przyznawać będzie w drodze konkursu Nagrody Kopernikańskie w formie indywidualnej nagrody pieniężnej w wysokości 500 tys. zł za wybitne osiągnięcia naukowe o przełomowym znaczeniu oraz zasięgu międzynarodowym. Planowane jest przyznanie jednej nagrody rocznie, kolejno w jednej z kategorii: astronomia, ekonomia, medycyna, filozofia lub teologia albo prawo.


Łączne wydatki dla budżetu państwa, związane z obowiązywaniem ustawy w zakresie kosztów organizacji i funkcjonowania, można szacunkowo określić na 25 mln zł rocznie – wskazano w uzasadnieniu ustawy.


Instytucje środowiska akademickiego, m.in. Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Polska Akademia Nauk opowiedziały się w czasie prac w parlamencie przeciwko ustawie i apelowały o wstrzymanie nad nią prac. Negatywnie na jej temat wypowiedziała się też opozycja. Wskazywano, że niejasne jest źródło finansowania akademii. Podnoszono, że będzie ona dublować zadania już istniejących instytucji. Posłowie zwrócili też uwagę na to, że instytucja ta będzie upolityczniona, a część zapisów zawartych w ustawie – niekonstytucyjna.


Ustawa wejdzie w życie 1 września 2022 r., z wyjątkiem przepisów dotyczących Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika, które wejdą w życie 1 marca 2023 r.(PAP)


Autor: Szymon Zdziebłowski


szz/ joz/


Kraj i świat

2024-06-02, godz. 12:30 Mraz: Ziobro i Romanowski znali zwycięzców przed ogłoszeniem konkursów FS Roman Giertych (KO) opublikował nagranie, na którym b. dyrektor departamentu w Ministerstwie Sprawiedliwości Tomasz Mraz mówi, że byli szefowie resortu sprawiedliwości… » więcej 2024-06-02, godz. 12:20 Włochy/ W Rzymie parada wojskowa z okazji Święta Republiki Parada wojskowa z okazji Święta Republiki odbyła się w niedzielę w Rzymie. Święto to upamiętnia referendum w 1946 roku we Włoszech, w którym większość… » więcej 2024-06-02, godz. 12:20 Premie Donald Tusk ponownie zaprasza na wiec 4 czerwca w Warszawie 4 czerwca na Placu Zamkowym w Warszawie i 9 czerwca przy urnach w całej Polsce pokażmy, że nam wciąż bardzo zależy - napisał w niedzielę premier Donald… » więcej 2024-06-02, godz. 12:10 Zełenski: przez porażkę dyplomacji wybuchła wojna, ale szczyt pokojowy może ją zakończyć (aktl.) 'Seria porażek dyplomatycznych' doprowadziła do wybuchu wojny na Ukrainie, ale dyplomacja w formie szczytu pokojowego może tę wojnę zakończyć - oświadczył… » więcej 2024-06-02, godz. 12:00 French Open - błyskawiczny awans Świątek do ćwierćfinału (krótka) Iga Świątek wygrała z Rosjanką Anastazją Potapową 6:0, 6:0 i awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego turnieju French Open. Prowadząca w światowym… » więcej 2024-06-02, godz. 11:50 Gruzja/ Lider partii opozycyjnej: władza zastrasza, bo przed wyborami sama się boi Rządząca partia Gruzińskie Marzenie prowadzi kampanię zastraszania, bo wie, że nie ma poparcia większości przed wyborami parlamentarnymi w październiku… » więcej 2024-06-02, godz. 11:40 Studenci AGH zwyciężyli zawody łazików marsjańskich w USA Zespół AGH Space Systems wygrał międzynarodowe zawody łazików marsjańskich - University Rover Challenge, które zakończyły się w nocy polskiego czasu… » więcej 2024-06-02, godz. 11:40 Politycy o sytuacji na granicy: poważny, zorganizowany atak wschodnich służb Mamy do czynienia z poważnym, zorganizowanym atakiem wschodnich służb na polską granicę; nie widzimy kryzysu uchodźców, tylko elementy wojny hybrydowej… » więcej 2024-06-02, godz. 11:30 Poseł Michał Szczerba: na poniedziałek Daniel Obajtek został wezwany do prokuratury Daniel Obajtek został wezwany na poniedziałek, 3 czerwca do prokuratury - poinformował w niedzielę w Polsat News poseł KO Michał Szczerba. Zrobimy wszystko… » więcej 2024-06-02, godz. 11:30 Piłkarska LM - londyńska policja: 53 osoby zatrzymane Londyńska policja poinformowała w niedzielę, że w związku ze złamaniem prawa przy okazji sobotniego finału Ligi Mistrzów na Wembley między Realem Madryt… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »