Radio Opole » Kraj i świat
2022-06-22, 12:40 Autor: PAP

Prezydent podpisał ustawę o Akademii Kopernikańskiej

Zwiększenia konkurencyjności i poziomu rozpoznawalności polskiej nauki w świecie – to cele ustawy o Akademii Kopernikańskiej, którą podpisał prezydent – poinformowano w środę na stronie internetowej głowy państwa.

Mowa o prezydenckiej ustawie o Akademii Kopernikańskiej. Andrzej Duda podpisał ustawę we wtorek.


Autorzy regulacji podnoszą, że jej celem jest zwiększenie konkurencyjności i rozpoznawalności polskiej nauki w świecie. Akademia będzie realizować program obejmujący m.in. finansowanie badań naukowych, w tym przyznawanie stypendiów kopernikańskich, grantów Mikołaja Kopernika, wspieranie Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika, przyznawanie nagród kopernikańskich czy powoływanie ambasadorów Akademii Kopernikańskiej.


Zgodnie z ustawą Akademię będzie tworzyło sześć izb: Izba Astronomii i Nauk Matematyczno-Przyrodniczych, Izba Nauk Medycznych, Izba Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, Izba Filozofii i Teologii, Izba Nauk Prawnych i Izba Laureatów Nagrody Kopernikańskiej.


Regulacja przewiduje również utworzenie powiązanej strukturalnie z Akademią uczelni publicznej – Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika. Choć jej siedzibą będzie Warszawa instytucja zintegruje jednostki funkcjonujące w kraju: Kolegium Astronomii i Nauk Przyrodniczych w Toruniu, Kolegium Nauk Medycznych w Olsztynie, Kolegium Nauk Ekonomicznych i Zarządzania w Warszawie, Kolegium Filozofii i Teologii w Krakowie, a także Kolegium Nauk Prawnych w Lublinie – napisano w uzasadnieniu.


Zgodnie z ustawą raz na pięć lat organizowany będzie Światowy Kongres Kopernikański. Jego organizatorem będzie Akademia. W związku z przypadającą w 2023 r. rocznicą 550-lecia urodzin Mikołaja Kopernika pierwszy kongres zostanie zorganizowany w tymże roku w Toruniu. Jego inauguracja nastąpi w dniu urodzin astronoma, tj. 19 lutego. Na Kongres zaproszeni zostaną badacze zajmujący się tematyką kopernikańską z całego świata.


Akademia Kopernikańska przyznawać będzie w drodze konkursu Nagrody Kopernikańskie w formie indywidualnej nagrody pieniężnej w wysokości 500 tys. zł za wybitne osiągnięcia naukowe o przełomowym znaczeniu oraz zasięgu międzynarodowym. Planowane jest przyznanie jednej nagrody rocznie, kolejno w jednej z kategorii: astronomia, ekonomia, medycyna, filozofia lub teologia albo prawo.


Łączne wydatki dla budżetu państwa, związane z obowiązywaniem ustawy w zakresie kosztów organizacji i funkcjonowania, można szacunkowo określić na 25 mln zł rocznie – wskazano w uzasadnieniu ustawy.


Instytucje środowiska akademickiego, m.in. Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Polska Akademia Nauk opowiedziały się w czasie prac w parlamencie przeciwko ustawie i apelowały o wstrzymanie nad nią prac. Negatywnie na jej temat wypowiedziała się też opozycja. Wskazywano, że niejasne jest źródło finansowania akademii. Podnoszono, że będzie ona dublować zadania już istniejących instytucji. Posłowie zwrócili też uwagę na to, że instytucja ta będzie upolityczniona, a część zapisów zawartych w ustawie – niekonstytucyjna.


Ustawa wejdzie w życie 1 września 2022 r., z wyjątkiem przepisów dotyczących Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika, które wejdą w życie 1 marca 2023 r.(PAP)


Autor: Szymon Zdziebłowski


szz/ joz/


Kraj i świat

2024-06-10, godz. 15:10 Rektor UG: budowa hali sportowej to historyczny moment dla naszej uczelni Rektor Uniwersytetu Gdańskiego podkreślił, że budowa wielofunkcyjnej hali sportowej to historyczny moment. „Posiadanie przez Campus takiej infrastruktury… » więcej 2024-06-10, godz. 15:10 Petru o wyborach do PE: gdyby był taki wynik w wyborach parlamentarnych, to PiS rządziłoby z Konfederacją Wybory do PE pokazują niestety, że gdyby był taki wynik w wyborach parlamentarnych, to PiS rządziłoby z Konfederacją. To nie jest powód do radości - powiedział… » więcej 2024-06-10, godz. 15:10 Festiwal Wschód Kultury - od 21 czerwca do 25 sierpnia w Rzeszowie, Lublinie i Białymstoku Około 100 bezpłatnych wydarzeń, w tym koncerty, wystawy, premiery literackie, pokazy filmowe i teatralne - zaplanowano w ramach festiwalu Wschód Kultury organizowanego… » więcej 2024-06-10, godz. 15:00 Śląskie/ Rusza nabór do V Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura Ruszył nabór do V Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura, którego organizatorem jest Opera Śląska w Bytomiu - poinformowało w poniedziałek… » więcej 2024-06-10, godz. 15:00 Minister finansów: Polska może przedłużyć sukces gospodarczy, gdy nie zamkniemy się w samozadowoleniu Polska może przedłużyć swój sukces gospodarczy, zapoczątkowany 35 lat temu, tylko wówczas, gdy nie zamkniemy się w samozadowoleniu i odważnie zmierzymy… » więcej 2024-06-10, godz. 15:00 Wybory do PE/ Zaktualizowane wyniki: nieznacznie stopniała liczba mandatów "wielkiej koalicji" Europejska Partia Ludowa (EPL) otrzyma 185 mandatów (26 proc.), socjaldemokraci z S&D - 137 (19 proc.), a liberałowie - 79 (11 proc.) - wynika ze zaktualizowanych… » więcej 2024-06-10, godz. 14:50 Australia/ Dekapitacja pomnika króla Jerzego V w Melbourne Nieznani sprawcy odcięli głowę posągu na pomniku króla Jerzego V w Melbourne, a na oblanym czerwoną farbą cokole napisali 'kolonia upadnie' - informuje… » więcej 2024-06-10, godz. 14:50 Kraków/ Nagroda im. Jerzmanowskich dla prawniczki dr Hanny Machińskiej Dr Hanna Machińska - prawniczka, wykładowczyni akademicka, zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich w latach 2017-22 otrzymała w poniedziałek w Krakowie Nagrodę… » więcej 2024-06-10, godz. 14:40 Białystok/ Rozpoczęło się posiedzenie rządu Program Tarcza Wschód i sytuacja na wschodniej granicy są wśród tematów rozpoczętego w poniedziałek po południu w Białymstoku wyjazdowego posiedzenia… » więcej 2024-06-10, godz. 14:40 Węgry/ Analityczka: przed Magyarem dużo pracy, Orban nie rozpisze przyspieszonych wyborów Mimo dobrego wyniku partii TISZA Petera Magyara w wyborach do Parlamentu Europejskiego czeka go jeszcze dużo pracy przed wyborami parlamentarnymi na Węgrzech… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »