Radio Opole » Kraj i świat
2022-05-08, 10:00 Autor: PAP

Jarosław/Wielka Izba - najpiękniejsze wnętrze Kamienicy Orsettich odzyskuje blask

Wielka Izba - najbardziej reprezentacyjne i najpiękniejsze wnętrze Kamienicy Orsettich w Jarosławiu, odzyskuje dawny blask. Odnawiane jest jej wyposażenie, m.in. renesansowe skrzynie, misternie zdobione sepety, czyli mebelki na biżuterię czy solniczka z XVII wieku. Prace mają potrwać do końca roku.

Dyrektor Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich Łukasz Zagrobelny w rozmowie z PAP zwrócił uwagę, że jednym z najważniejszych zadań każdego muzeum jest troska o zachowanie dla przyszłych pokoleń artefaktów zebranych w kolekcji muzealnej.


"Jako pamiątki z przeszłości, związane z konkretnymi wydarzeniami i osobami, są obiektami naładowanymi emocjami, które stanowią część dziedzictwa narodowego, a w aspekcie regionalnym budują poczucie tożsamości. Ochrona ta objawia się m.in. poprzez poddawanie tych obiektów konserwacji" – podkreślił Zagrobelny.


Dodał, że w tym roku jarosławskie muzeum, przygotowujące się do setnej rocznicy istnienia, skupiło się na najpiękniejszym i najbardziej reprezentacyjnym wnętrzu Kamienicy Orsettich, czyli Wielkiej Izbie, będącej dumą placówki, najważniejszą salą i najcenniejszą ekspozycją.


W pomieszczeniu tym zachowała się oryginalna ceglana posadzka, fragmenty polichromii oraz belkowy strop z modrzewia.


We wnętrzu tym, które – jak zauważył dyrektor – jest reprezentacyjne dla tej mieszczańskiej kamienicy i w związku z tym wymaga odpowiedniej oprawy, prezentowane są najcenniejsze obiekty z kolekcji muzeum: meble, w tym renesansowe skrzynie, szafka gdańska i elbląska szafa sienna, misternie zdobione sepety, czyli przenośne mebelki z szufladkami, służące do przechowywania biżuterii i cennych drobiazgów. Są tam też obrazy artystów włoskich i flamandzkich oraz rzeźby, "wśród których bez wątpienia największe wrażenie robi gotycka, monumentalna rzeźba Madonny z Dzieciątkiem" – zaznaczył Zagrobelny.


Ekspozycję uzupełniają tkaniny, np. orientalny kilim na stole czy drobniejsze przedmioty, prezentowane we wnękach ściennych.


"Całość przenosi zwiedzających w czasy największej świetności Jarosławia, miasta wielokulturowego, miasta wielkich jarmarków i handlu" – zaznaczył dyrektor.


Oprócz mebli w Wielkiej Izbie zgromadzono też mnóstwo wysokiej klasy rzemiosła artystycznego, "a wśród rzeźb, zegarów, szkła i ceramiki wyróżnia się ręcznie malowana solniczka wykonana z majoliki" – ocenił dyrektor. (Majolika - ceramika pokryta nieprzezroczystą polewą ołowiowo-cynową o bogatej kolorystyce; rodzaj fajansu produkowanego we Włoszech od XIV w. do XVII w. - PAP).


"Niezwykły artefakt jest pokryty kolorową polewą, ma formę niewielkiej miseczki, usadowionej na stopce. Modelowane plastycznie uchwyty w postaci dwóch kobiet stanowią element najbardziej dekoracyjny i przyciągający wzrok. Solniczka jest przykładem włoskiej ceramiki z XVII stulecia i pochodzi prawdopodobnie z wytwórni Deruta, leżącej w regionie Umbria" – wyjawił Zagrobelny.


Obecnie całe wyposażenie Wielkiej Izby oraz trzy skrzynie cechowe, które po zakończeniu konserwacji wzbogacą stałą ekspozycję w muzeum, jest odnawiane, poddawane konserwacji, na co Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich otrzymało dofinansowanie od ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości prawie 100 tys. zł.


Ponadto Kamienica Orsettich nawiązała współpracę z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie, która w ramach zadania badawczego podjęła się konserwacji zabytkowej solniczki.


"Kompleksowe badania obiektu przy użyciu nowoczesnych metod pozwolą rozwikłać szereg zagadek z nim związanych, a pełna konserwacja zabezpieczy go przed zniszczeniem i przywróci pierwotne walory estetyczne" – wyraził przekonanie Zagrobelny.


Współpraca z warszawską ASP to kolejna tego typu inicjatywa podjęta przez muzeum w Jarosławiu. Tego rodzaju zadanie konserwatorskie realizowane jest też z Akademią Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, gdzie trafił XIX-wieczny, politurowany na czarno stolik, zdobiony masą perłową i złoceniami. Cała powierzchnia jego płyty wierzchniej zdobiona jest stylizowanym chińskim pejzażem architektonicznym ze sztafażem, z palmami i wodą.


Efekty realizacji projektów konserwatorskich będzie można podziwiać już wkrótce na wystawach stałych muzeum.


Ponadto przez ostatnie cztery lata Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich realizowała projekty dofinansowane przez resort kultury, w ramach których konserwacji poddano zestaw XIX-wiecznych mebli w stylu Makarta, inkrustowanych masą perłową oraz kilkadziesiąt obiektów z pierwotnego wyposażenia pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu.


Poza działaniami projektowymi konserwowano także dodatkowe obiekty: meble, grafiki, świeczniki, które wzbogaciły ekspozycje w Jarosławiu i w Zarzeczu.


Kamienica Orsettich jest jedną z najpiękniejszych późnorenesansowych kamienic mieszczańskich w Polsce. Wybudowana w XVI w., przeszła gruntowną przebudowę po jej zakupie ok. 1630 r. przez Wilhelma Orsettiego, Włocha pochodzącego z Lukki, który działał już w Polsce, m.in. w Krakowie, jako kupiec i bankier.


Do kamienicy dobudowano wówczas piętro i charakterystyczne podcienia, dach zwieńczono attyką. Stała się najpiękniejszą kamienicą w mieście, jego wizytówką i rolę taką pełni do dziś.


Działalność Orsettiego w Jarosławiu wiąże się ze złotym okresem w historii miasta, które w XVI i XVII w. było prężnie działającym ośrodkiem handlowym, oddziałującym także na okoliczne miejscowości. Położone na styku kilku ważnych szlaków handlowych oraz nad spławną rzeką San, przyciągało na odbywające się kilka razy w roku jarmarki kupców z całej Europy i ze Wschodu. (PAP)


autor: Agnieszka Pipała


api/ ann/


Kraj i świat

2024-07-04, godz. 00:40 Bałkany/ Media: wątpliwe, aby Kaja Kallas na czele unijnej dyplomacji sprzyjała Belgradowi Kaja Kallas, stając na czele unijnej dyplomacji, zmierzy się z trudnymi wyzwaniami m. in. w kwestii rozwiązania problemu Kosowa. Nie należy przy tym sądzić… » więcej 2024-07-04, godz. 00:20 Brazylia/Płonie Pantanal - największe bagna świata Brazylijska policja federalna rozpoczęła zakrojone na dużą skalę dochodzenia w związku z plagą pożarów na obszarze Pantanalu - bagien pokrytych tropikalną… » więcej 2024-07-04, godz. 00:00 Chorwacja/ Do Splitu przybyła grupa zagranicznych policjantów, w tym z Polski W związku z rozpoczynającym się sezonem turystycznym do położonego nad chorwackim wybrzeżem Splitu przybyła w środę grupa zagranicznych policjantów… » więcej 2024-07-03, godz. 23:50 USA/ Nowe sondaże pokazują rekordową przewagę Trumpa nad Bidenem Dwa opublikowane w środę badania 'New York Timesa' i 'Wall Street Journal' pokazują największą dotąd przewagę Donalda Trumpa nad Joe Bidenem, od 6 do 8… » więcej 2024-07-03, godz. 23:40 Wimbledon - wyniki turnieju mężczyzn (aktl.) Wyniki środowych meczów turnieju mężczyzn w wielkoszlemowym Wimbledonie: 1. rundaKaren Chaczanow (Rosja, 21) - Asłan Karacew (Rosja) 6:3, 6:7 (4-7), 7:6… » więcej 2024-07-03, godz. 23:40 Wimbledon - Sinner w 3. rundzie Włoch Jannik Sinner awansował do trzeciej rundy wielkoszlemowego Wimbledonu w Londynie. Lider rankingu tenisistów pokonał w środę rodaka Matteo Berrettiniego… » więcej 2024-07-03, godz. 23:20 Paryż - Hiszpania i Bahamy pewne występu w półfinałach Koszykarze Bahamów i Hiszpanii już w drugim dniu kwalifikacyjnego turnieju do igrzysk olimpijskich w Paryżu zapewnili sobie awans do półfinałów z pierwszych… » więcej 2024-07-03, godz. 23:10 RPA/ Pretoria nie wyśle swojej fregaty na paradę do Petersburga, ale zaprasza prezydenta Bidena Republika Południowej Afryki odwołała rejs swojej fregaty Amatola na paradę do Petersburga, tłumacząc się niespodziewanymi naprawami. Odmawiając Rosji… » więcej 2024-07-03, godz. 23:00 Komunikat Totalizatora Sportowego (03-07-2024) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2024-07-03 o godz. 22:00Ekstra… » więcej 2024-07-03, godz. 23:00 Dolnośląskie/ Policjant postrzelony w głowę; sprawca popełnił samobójstwo (aktl.) Mężczyzna ranił w głowę interweniującego w mieszkaniu w Bolesławcu policjanta. Następnie sprawca sam się zastrzelił. Policjanta najpierw przewieziono… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »