Radio Opole » Kraj i świat
2022-01-05, 18:30 Autor: PAP

Prezes NRL: dzisiejsze wysłuchanie publiczne posłużyło za miejsce głoszenia teorii antyszczepionkowych

Wysłuchanie publiczne ws. projektu ustawy o weryfikacji covidowej posłużyło za miejsce głoszenia teorii antyszczepionkowych - uważa prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja.

W środę na sejmowej Komisji Zdrowia odbyło się wysłuchanie publiczne w sprawie poselskiego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19. Projekt zakłada m.in., że pracodawca będzie mógł żądać od pracownika okazania informacji o szczepieniu przeciw COVID-19 i o negatywnym wyniku testu lub informacji o przebytej infekcji.


Do sprawy odniósł się prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja, który - jak napisano w komunikacie przesłanym PAP - zamierzał wziąć udział w posiedzeniu, ale postanowił ograniczyć swoje wystąpienie do formy pisemnej.


"Zostało ono przekazane Przewodniczącemu Komisji Zdrowia Sejmu RP Tomaszowi Latosowi. Decyzję tę podjęto m.in. na znak solidarności z przedstawicielami pozostałych zawodów medycznych, których zgłoszenia do udziału w wysłuchaniu nie zostały przyjęte ze względu na limit uczestników. W czasie posiedzenia zabrakło głosów przedstawicieli Rady Medycznej, środowisk medycznych oraz eksperckich. Zdaniem Prezesa NRL ich udział został uniemożliwiony przez zmasowany sposób zajęcia miejsc przez osoby głoszące tezy niezgodne z aktualną wiedzą medyczną i osiągnięciami medycyny. Tym samym, wysłuchanie publiczne posłużyło za miejsce głoszenia teorii antyszczepionkowych i spiskowych” - napisano.


"Występujący opowiadali się za odrzuceniem projektu ustawy. Podkreślali m.in. jej niekonstytucyjność, a ich argumenty były oparte o opinie antyszczepionkowych +ekspertów+ oraz o nieoficjalne i wątpliwego pochodzenia dane. Kwestionowano m.in. fakt istnienia epidemii, a szczepionki przeciw COVID-19 określano jako preparaty eksperymentalne, które nie zwiększają odporności (wręcz ją obniżają) i nie przyczyniają się do zmniejszania liczby zachorowań" - czytamy w komunikacie.


W ocenie prezesa NRL opinie dotyczące kwestii medycznych miały wątpliwą wartość merytoryczną i trudno jest w jakikolwiek sposób z nimi polemizować. "Stwierdzenia negujące osiągnięcia współczesnej medycyny i porównujące je do zbrodniczych eksperymentów na ludziach nie zasługują na poważne traktowanie w sytuacji, kiedy dane statystyczne dotyczące zgonów i zakażonych pacjentów korzystających z pomocy aparatów podtrzymujących oddychanie, wskazują, że wśród najciężej chorych osoby zaszczepione stanowią zaledwie ok 20 proc." - napisano w komunikacie.


Zdaniem prof. Matyi treść i forma wypowiedzi, pełnych obraźliwych tez m.in. wobec autorów projektu ustawy, medyków i pacjentów, świadczy o tym, że jakakolwiek dyskusja merytoryczna z osobami w ten sposób wypowiadającymi się o sprawach bezpieczeństwa zdrowotnego jest niemożliwa. "Skala ignorancji i lekceważenia rzetelnej wiedzy naukowej oraz osób ją głoszących, musi budzić kategoryczny sprzeciw" - uważa prezes NRL.


Prezes NRL wyraził nadzieję, że dalsze prace nad projektem ustawy doprowadzą do rozsądnych zapisów, wpływających na ograniczenie pandemii, zmniejszenie liczby zgonów i zakażeń z powodu COVID-19, a także umożliwią zwiększenie dostępności do leczenia wszystkich pacjentów oraz nieprzerwane funkcjonowanie polskiej gospodarki.


Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19 złożył w Sejmie grupa posłów PiS. Jego pierwsze czytanie odbyło się w połowie grudnia. Członkowie Komisji Zdrowia zdecydowali wówczas o przeprowadzeniu wysłuchania publicznego w sprawie zaproponowanych rozwiązań.


Dalsze prace nad projektem ustawy o weryfikacji covidowej mają odbyć się na wtorkowym posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia. (PAP)


Autorka: Agata Zbieg


agz/ mir/


Kraj i świat

2024-07-04, godz. 11:10 A. Wyrobiec: po przyjęciu ustawy o prawie autorskim będziemy gotowi do rozmów ze środowiskiem prasy (wywiad) Będziemy tuż po przyjęciu obecnie procedowanej ustawy o prawie autorskim gotowi do rozmów ze środowiskiem prasy o narzędziach wsparcia prasy przez państwo… » więcej 2024-07-04, godz. 11:10 Wiceszef MKiDN: będziemy gotowi do rozmów z wydawcami; musimy wziąć pod uwagę doświadczenia innych państw Będziemy gotowi do rozmów ze środowiskiem wydawców prasy o narzędziach wsparcia prasy przez państwo - powiedział PAP podsekretarz stanu w resorcie kultury… » więcej 2024-07-04, godz. 11:10 Dorożała: Lasy Państwowe mają mocniej wesprzeć finansowo ochronę przyrody w Polsce Lasy Państwowe będą wnosić opłatę na rzecz parków narodowych i regionalnych dyrekcji ochrony środowiska - zapowiedział wiceminister klimatu i środowiska… » więcej 2024-07-04, godz. 11:00 Lublin/ Przegląd drzew w ogrodzie Saskim po upadku konaru na nastolatki Ponowny przegląd drzew zapowiedział lubelski ratusz po tym, jak konar spadł w środę na dwie nastolatki w ogrodzie Saskim. Jedna z nich nadal przebywa w szpitalu… » więcej 2024-07-04, godz. 10:50 Ukraina/ Kara dożywocia dla agentki rosyjskiej FSB, która namierzała ważne obiekty wojskowe Na karę dożywotniego więzienia została skazana agentka rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), która namierzała ważne obiekty wojskowe w obwodzie… » więcej 2024-07-04, godz. 10:50 Zabrze/ Stand-up o śląskiej historii, której nie uczy się w szkołach Zamierzamy opowiedzieć śląską historię, której nie uczy się w szkołach - zapowiedzieli Łukasz Zimnoch oraz Józef Krzyk. Obaj wystąpią w sobotę (6… » więcej 2024-07-04, godz. 10:50 MON: informacje o cięciach w wydatkach na obronność są całkowicie bezpodstawne MON stanowczo zaprzecza informacjom podanym przez TV Republika, jakoby planowane były cięcia wydatków na obronność w wysokości 57 miliardów zł w latach… » więcej 2024-07-04, godz. 10:40 Dziedziniec Kultury po raz siódmy na dziedzińcu MKiDN Po raz siódmy na dziedzińcu MKiDN odbędzie się cykl koncertów 'Dziedziniec Kultury'. Od 5 lipca do 30 sierpnia zagrają tam m.in. L.U. C i Rebel Babel Ensemble… » więcej 2024-07-04, godz. 10:40 Japonia/ Amerykanie rozmieszczą myśliwce F-35 w bazie Misawa Resort obrony USA poinformował, że rozmieści 48 myśliwców F-35A w bazie lotniczej Misawa w prefekturze Aomori w północno-wschodniej Japonii, co będzie… » więcej 2024-07-04, godz. 10:40 Australia przeniesie ściśle tajne dane wywiadowcze do chmury w ramach umowy z Amazonem Australia przeniesie swoje ściśle tajne dane wywiadowcze do chmury w ramach umowy ze spółką zależną koncernu Amazon - poinformował w czwartek minister… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »