Radio Opole » Kraj i świat
2021-11-17, 12:00 Autor: PAP

Prof. Bednarski: szansą dla Polski jest wejście na rynki poddostawcy zaawansowanych technologicznie produktów (MediaRoom)

Sytuacja na rynku pracy jest pochodną sytuacji w gospodarce, jednak pandemia to zjawisko określane w ekonomii mianem „czarnego łabędzia”, w obliczu którego trudno precyzyjnie prognozować przyszłość, a wcześniejsze prognozy tracą rację bytu – mówi prof. Marek Bednarski, ekonomista, podsumowując prelekcję na temat zmian na rynku pracy w Polsce w wyniku pandemii.

Materiał wideo do pobrania: https://pap-mediaroom.pl/biznes-i-finanse/prof-bednarski-szansa-dla-polski-jest-wejscie-na-rynki-poddostawcy-zaawansowanych



Zdaniem eksperta można w krótkim horyzoncie przewidzieć zmiany w segmentacji rynku pracy, polegające na zróżnicowaniu pozycji przedsiębiorstw oraz zróżnicowaniu pozycji pracowników wewnątrz przedsiębiorstwa.


„Ekonomia rozróżnia w przedsiębiorstwie pracowników tzw. >>rdzenia<<, od których zależy egzystencja firmy i pracowników peryferyjnych, których można zwolnić, a potem ich znaleźć na rynku, bo ich kwalifikacje są nie specyficzne, tylko uniwersalne” – tłumaczył prof. dr hab. Bednarski.


Dodał, że w dalszej perspektywie, w wyniku skracania łańcuchów kooperacyjnych, przed polskimi przedsiębiorstwami rysuje się szansa wejścia na rynki poddostawcy zaawansowanych technologii.


„Polska, podobnie jak cała Europa, uzależniła się od dostaw surowców i półfabrykatów z Dalekiego Wschodu, z Chin w szczególności. W okresie pandemii okazało się, że z różnych powodów wiąże się to z ryzykiem – towary nie dojeżdżają. Chińczycy też mają swoje kłopoty, więc pojawia się w Europie idea, żeby być bardziej samowystarczalnym, skrócić te łańcuchy kooperacyjne. I to jest szansa dla Polski, aby wejść na rynki poddostawcy – bo Polska jest bliżej” – powiedział prof. Marek Bednarski.


W opinii eksperta w nowych łańcuchach kooperacyjnych jest bardzo ważne to, aby Polska, jako poddostawca, weszła w rolę wytwórcy technologicznie zaawansowanych produktów, ponieważ wtedy pojawi się potrzeba zatrudnienia ludzi o najwyższych kwalifikacjach.


Z drugiej strony prof. Bednarski prognozuje, że w wyniku postępującej automatyzacji zacznie słabnąć zapotrzebowanie na segment środkowy, czyli ludzi, którzy wykonują bardziej złożone prace umysłowe lub manualne - ale nie najbardziej skomplikowane, bo najłatwiej ich zastąpić przez komputery czy roboty.


„Jednocześnie paradoksalnie może okazać się, że pojawi się zapotrzebowanie na prace najprostsze, ale niesłychanie trudne do zastąpienia przez automaty, np. starzejemy się – będą potrzebni ludzie do opieki nad osobami niepełnosprawnymi” – zaznaczył prof. Bednarski.


Prof. dr hab. Marek Bednarski z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych 15 listopada br. wziął udział w konferencji „Polski rynek pracy w perspektywie najbliższych lat”, zorganizowanej przez PARP we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii w ramach serii webinariów „Idea Rozwoju Twojego Biznesu”.


Szczegółowy program webinariów oraz link do transmisji online znajduje się na stronie www.parp.gov.pl/idearozwojubiznesu


Konferencje, które już się odbyły można obejrzeć na kanale YouTube Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.


Źródło informacji: PAP MediaRoom


UWAGA: Za materiał opublikowany przez redakcję PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”.


Kraj i świat

2024-07-04, godz. 05:00 USA/ Biały Dom: nie mieliśmy nic wspólnego z nieudaną próbą puczu w Boliwii USA nie były w żaden sposób zaangażowane w wydarzenia z 26 czerwca w Boliwii - oświadczyła w środę rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre, odnosząc… » więcej 2024-07-04, godz. 04:50 "Dziennik Gazeta Prawna": Matematyka dwóch prędkości Co trzeci ósmoklasista nie dostał na egzaminie z matematyki nawet 30 proc. punktów. Wyniki potwierdzają, że nauka tego przedmiotu staje się dobrem luksusowym… » więcej 2024-07-04, godz. 04:40 "Rzeczpospolita": Studencka odsłona afery wizowej Bez znajomości polskiego i weryfikacji dokumentów o wykształceniu - uczelnie masowo i bez kontroli ściągają cudzoziemców. Co drugi studiów nie kończy… » więcej 2024-07-04, godz. 04:40 Huragan Beryl zabił na Karaibach co najmniej dziewięć osób, dotarł do Jamajki Wyjątkowo silny huragan Beryl, który zabił już na Karaibach co najmniej dziewięć osób, a na jednej z wysp uszkodził prawie wszystkie budynki, dotarł w… » więcej 2024-07-04, godz. 04:30 "Puls Biznesu": Budownictwo nie rzuca się na innowacje Branża pozostaje wierna tradycji, ale to nie znaczy, że nie spogląda na nowinki. Największym zainteresowaniem cieszą się platformy do zarządzania budową… » więcej 2024-07-04, godz. 04:20 USA/Demokratyczni gubernatorzy stanowi poparli Bidena Prezydent Joe Biden uzyskał w środę poparcie grupy 24 demokratycznych gubernatorów i burmistrza stolecznego Waszyngtonu, którzy spotkali się z nim i z wiceprezydent… » więcej 2024-07-04, godz. 01:20 Stany Zjednoczone i Wenezuela wznowiły bezpośredni dialog Rządy Stanów Zjednoczonych i Wenezueli, po wielu miesiącach napięcia w stosunkach między obu krajami, wznowiły bezpośredni dialog. Nastąpiło to na 25… » więcej 2024-07-04, godz. 01:00 Dania/ Prokuratura oskarżyła 37-letniego Polaka o napaść na premier Frederiksen Duńska prokuratura oskarżyła w środę 37-letniego Polaka o napaść na początku czerwca na premier Danii Mette Frederiksen. Rozprawa odbędzie się przed… » więcej 2024-07-04, godz. 00:40 Bałkany/ Media: wątpliwe, aby Kaja Kallas na czele unijnej dyplomacji sprzyjała Belgradowi Kaja Kallas, stając na czele unijnej dyplomacji, zmierzy się z trudnymi wyzwaniami m. in. w kwestii rozwiązania problemu Kosowa. Nie należy przy tym sądzić… » więcej 2024-07-04, godz. 00:20 Brazylia/Płonie Pantanal - największe bagna świata Brazylijska policja federalna rozpoczęła zakrojone na dużą skalę dochodzenia w związku z plagą pożarów na obszarze Pantanalu - bagien pokrytych tropikalną… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »