Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-01, 17:50 Autor: PAP

Łambinowice/ Kwiaty i znicze pod pomnikiem Powstańców Warszawskich

W Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach (Opolskie), pod Pomnikiem Powstańców Warszawskich - Jeńców Stalagu 344 Lamsdorf, uczczono w niedzielę uczestników Powstania Warszawskiego. W 1944 r. do podopolskiego stalagu Niemcy deportowali ok. 6 tys. powstańców.

O godzinie 17 na terenie Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach (CMJW) rozpoczęły się uroczystości upamiętniające uczestników Powstania Warszawskiego. Właśnie do Łambinowic, gdzie w czasie wojny działał niemiecki obóz jeniecki Stalag 344 Lamsdorf, w październiku 1944 roku deportowano ok. 6 tysięcy uczestników powstańców, w tym kobiety i kilkuset młodocianych. Najmłodszy z nich - Jerzy Szulc ps. "Tygrys", miał dziesięć lat.


Jak powiedziała Renata Kobylarz, zastępca dyrektora CMJW, do stalagu przywieziono niemal jedną trzecią ogółu powstańców wziętych przez Niemców do niewoli. Wśród więźniów stalagu znalazł się następca gen. Leopolda Okulickiego, płk Jan Rzepecki z Komendy Głównej AK; rotmistrz Witold Pilecki; pisarka i poetka Józefa Radzymińska; autor "Kolumbów. Rocznik 20" Roman Bratny; historycy - Aleksander Gieysztor, Witold Kula i Stanisław Płoski; a także późniejszy autor scenariuszy filmowych - m.in. "Kanału", "Krzyżaków" i "Zezowatego szczęścia" - Jerzy Stefan Stawiński.


Dla oficerów i znacznej części żołnierzy Podziemnego Państwa pobyt w Lamsdorf był punktem przejściowym, przez transportem do innych niemieckich obozów jenieckich. Szczególną grupą wśród jeńców stanowiło ponad tysiąc kobiet i kilkuset młodocianych. W jednej ze swoich publikacji CMJW przypomina, że Niemcy byli pod tak dużym wrażeniem zaangażowania i patriotyzmu polskich nastolatków, że myśleli o nakręceniu filmu zachęcającego własną młodzież do wstępowania w szeregi nazistowskich organizacji militarnych.


"Od wielu lat utrzymujemy kontakt z uczestnikami Powstania Warszawskiego i ich bliskimi, którzy pomagają nam pielęgnować pamięć o swoich bliskich, którzy uczestniczyli w tamtym wydarzeniu. Tradycyjnie już, w październiku każdego roku, wielu z nich przyjeżdża do Łambinowic, żeby tak jak dzisiaj, zapalić znicze pod pomnikiem i powspominać swoich bliskich. I chociaż z roku na rok liczba bezpośrednich uczestników powstania maleje, to m.in. dzięki ich rodzinom, pamięć o ich ofiarności i poświęceniu nadal pozostaje żywa" - powiedziała Renata Kobylarz. (PAP)


autor: Marek Szczepanik


masz/ pat/


Kraj i świat

2024-07-22, godz. 15:30 Kraków/ Teatr Słowackiego po rozmowach z urzędem marszałkowskim: rozpoczęliśmy dialog Rozpoczęliśmy konstruktywny dialog - tak aktor Mateusz Janicki podsumował poniedziałkowe rozmowy przedstawicieli Teatru Słowackiego i urzędu marszałkowskiego… » więcej 2024-07-22, godz. 15:30 Śląskie/ W niedzielę na Nikiszu w Katowicach Jarmark u Babci Anny Na zabytkowym katowickim osiedlu Nikiszowiec w niedzielę 28 lipca odbędzie się Jarmark u Babci Anny. Zaoferuje produkty 170 wystawców lokalnych i reprezentujących… » więcej 2024-07-22, godz. 15:30 Ministrowie rolnictwa i finansów rozmawiali o pomocy dla rolników Szef resortu rolnictwa Czesław Siekierski i minister finansów Andrzej Domański rozmawiali o pomocy dla rolników, którzy ponieśli największe straty w uprawach… » więcej 2024-07-22, godz. 15:30 USA/ Trump: Biden na stanowisku prezydenta to "zagrożenie dla demokracji" Były prezydent Donald Trump oskarżył prezydenta Joe Bidena o kłamstwo, stwierdzając, że nie choruje on na Covid. Jego pozostanie na stanowisku prezydenta… » więcej 2024-07-22, godz. 15:20 Rząd zajmie się m.in. propozycją zniesienia obowiązkowej konfiskaty pojazdu nietrzeźwego kierowcy Rząd rozpatrzy we wtorek propozycję zniesienia obowiązkowej konfiskaty pojazdu prowadzonego przez nietrzeźwego kierowcę. Zajmie się też projektem MSWiA… » więcej 2024-07-22, godz. 15:20 Wrocław/ Politycy KO piszą do ministra infrastruktury w sprawie Wrocławskiego Węzła Kolejowego Rozwój Wrocławskiego Węzła Kolejowego, nowe przystanki i likwidacja tzw. wąskich gardeł - to niektóre z postulatów dotyczących rozwoju kolei na Dolnym… » więcej 2024-07-22, godz. 15:20 Posłowie PiS: działania szefa MS zagrażają niezależności sądownictwa, w tym warszawskich sądów Działania szefa MS Adama Bodnara zagrażają niezawisłości sędziowskiej i niezależności sądownictwa, w tym w odniesieniu do warszawskich sądów - ocenili… » więcej 2024-07-22, godz. 15:20 Lubuskie/ Trwają zdjęcia do filmu "Chłód" (wideo) W Żaganiu realizowane są zdjęcia do krótkometrażowego filmu fabularnego pod tytułem 'Chłód'. 'To opowieść o załodze czołgu z okresu II wojny światowej… » więcej 2024-07-22, godz. 15:10 Synoptyk IMGW: we wtorek najchłodniej na wybrzeżu We wtorek najchłodniej będzie na wybrzeżu, około 20 st. C - powiedziała synoptyk IMGW Agnieszka Prasek. » więcej 2024-07-22, godz. 15:10 SKW: gen. Gromadziński bez dostępu do informacji niejawnych (krótka) Zapadła decyzja o cofnięciu gen. Jarosławowi Gromadzińskiemu poświadczeń bezpieczeństwa upoważniających go do dostępu do informacji niejawnych. Postępowanie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »