Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-01, 17:50 Autor: PAP

Łambinowice/ Kwiaty i znicze pod pomnikiem Powstańców Warszawskich

W Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach (Opolskie), pod Pomnikiem Powstańców Warszawskich - Jeńców Stalagu 344 Lamsdorf, uczczono w niedzielę uczestników Powstania Warszawskiego. W 1944 r. do podopolskiego stalagu Niemcy deportowali ok. 6 tys. powstańców.

O godzinie 17 na terenie Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach (CMJW) rozpoczęły się uroczystości upamiętniające uczestników Powstania Warszawskiego. Właśnie do Łambinowic, gdzie w czasie wojny działał niemiecki obóz jeniecki Stalag 344 Lamsdorf, w październiku 1944 roku deportowano ok. 6 tysięcy uczestników powstańców, w tym kobiety i kilkuset młodocianych. Najmłodszy z nich - Jerzy Szulc ps. "Tygrys", miał dziesięć lat.


Jak powiedziała Renata Kobylarz, zastępca dyrektora CMJW, do stalagu przywieziono niemal jedną trzecią ogółu powstańców wziętych przez Niemców do niewoli. Wśród więźniów stalagu znalazł się następca gen. Leopolda Okulickiego, płk Jan Rzepecki z Komendy Głównej AK; rotmistrz Witold Pilecki; pisarka i poetka Józefa Radzymińska; autor "Kolumbów. Rocznik 20" Roman Bratny; historycy - Aleksander Gieysztor, Witold Kula i Stanisław Płoski; a także późniejszy autor scenariuszy filmowych - m.in. "Kanału", "Krzyżaków" i "Zezowatego szczęścia" - Jerzy Stefan Stawiński.


Dla oficerów i znacznej części żołnierzy Podziemnego Państwa pobyt w Lamsdorf był punktem przejściowym, przez transportem do innych niemieckich obozów jenieckich. Szczególną grupą wśród jeńców stanowiło ponad tysiąc kobiet i kilkuset młodocianych. W jednej ze swoich publikacji CMJW przypomina, że Niemcy byli pod tak dużym wrażeniem zaangażowania i patriotyzmu polskich nastolatków, że myśleli o nakręceniu filmu zachęcającego własną młodzież do wstępowania w szeregi nazistowskich organizacji militarnych.


"Od wielu lat utrzymujemy kontakt z uczestnikami Powstania Warszawskiego i ich bliskimi, którzy pomagają nam pielęgnować pamięć o swoich bliskich, którzy uczestniczyli w tamtym wydarzeniu. Tradycyjnie już, w październiku każdego roku, wielu z nich przyjeżdża do Łambinowic, żeby tak jak dzisiaj, zapalić znicze pod pomnikiem i powspominać swoich bliskich. I chociaż z roku na rok liczba bezpośrednich uczestników powstania maleje, to m.in. dzięki ich rodzinom, pamięć o ich ofiarności i poświęceniu nadal pozostaje żywa" - powiedziała Renata Kobylarz. (PAP)


autor: Marek Szczepanik


masz/ pat/


Kraj i świat

2024-05-11, godz. 02:20 Francja zaapelowała do Izraela o "bezzwłoczne" wstrzymanie operacji w Rafah Francja zaapelowała do Izraela o 'bezzwłoczne' wstrzymanie działań militarnychi w Rafah, na południu Strefy Gazy, które grożą 'katastrofą' dla ludności… » więcej 2024-05-11, godz. 01:10 Afganistan/Co najmniej 50 śmiertelnych ofiar powodzi Co najmniej 50 osób, w większości kobiet i dzieci, poniosło śmierć w rezultacie błyskawicznych powodzi wywołanych przez okresowe deszcze w prowincji Baghlan… » więcej 2024-05-11, godz. 00:30 Serbia/ Rząd podjął decyzję o wysłaniu do Strefy Gazy 900 ton pomocy humanitarnej Rząd Serbii podjął decyzję o wysłaniu do Strefy Gazy 900 ton pomocy humanitarnej; pierwszy samolot wylądował w piątek w Egipcie - poinformował dziennik… » więcej 2024-05-11, godz. 00:00 Ekstraklasa piłkarska – Śląsk – Cracovia 4:0 (opinie) Po meczu Śląsk Wrocław - Cracovia Kraków (4:0) powiedzieli: Tomasz Jasik (asystent pierwszego trenera Cracovii Kraków): „Gratulacje dla Śląska, który… » więcej 2024-05-10, godz. 23:50 Chorwacja/ Premier Plenković otrzymał od prezydenta misję utworzenia nowego rządu Prezydent Chorwacji Zoran Milanović powierzył w piątek przewodniczącemu Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej (HDZ) Andrejowi Plenkoviciowi misję utworzenia… » więcej 2024-05-10, godz. 23:30 Śląskie/ Zanieczyszczenie rzeki Brynica skutkiem pożaru składowiska w Siemianowicach Rzeka Brynica została zanieczyszczona chemikaliami po gaszeniu pożaru składowiska odpadów w Siemianowicach Śląskich - przekazał burmistrz Czeladzi Zbigniew… » więcej 2024-05-10, godz. 23:20 Premier spotka się w sobotę na Podlasiu z żołnierzami i funkcjonariuszami Straży Granicznej Premier Donald Tusk będzie przebywał w sobotę z wizytą w woj. podlaskim. Szef rządu spotka się m.in. na granicy z żołnierzami, funkcjonariuszami Straży… » więcej 2024-05-10, godz. 23:20 MŚ w hokeju – wygrane Niemców i Szwedów w "polskiej" grupie W piątkowych meczach grupy B mistrzostw świata Elity w hokeju na lodzie, w której jest też Polska, ubiegłoroczni srebrni medaliści Niemcy pokonali Słowację… » więcej 2024-05-10, godz. 23:20 MKiDN: powołaliśmy Instytut Różnorodności Językowej Rzeczypospolitej – nową instytucję kultury Instytut Różnorodności Językowej Rzeczypospolitej zajmie się popularyzowaniem wiedzy o różnorodności językowej Polski w kraju i za granicą oraz dokumentowaniem… » więcej 2024-05-10, godz. 23:10 1. liga piłkarska – Lechia spłaciła należności, co jest wymogiem do gry w ekstraklasie Lechia poinformowała, że w piątek po południu dokonała płatności wymaganych przez Polski Związek Piłki Nożnej. W czwartek gdański klub, który jest… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »