Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-17, 14:30 Autor: PAP

Gowin: bez innowacji i innowatorów nie ma mowy o rozwoju

Bez innowacji i bez innowatorów nie ma mowy o rozwoju – mówił w czasie uroczystości z okazji drugiej rocznicy powstania Sieci Badawczej Łukasiewicz wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Dodał, że w XXI w. przełomowe technologie powstają we współpracy wielu zespołów.

W poniedziałek odbyła się uroczystość z okazji dwulecia powstania Sieci Badawczej Łukasiewicz, w której wzięli udział wicepremier, szef MRPiT Jarosław Gowin, wiceminister edukacji i nauki Wojciech Murdzek iz prezes Centrum Łukasiewicz Piotr Dardziński.


"Bez innowacji i bez innowatorów nie ma mowy o rozwoju. Bez innowacji i innowatorów zostaniemy daleko w tyle globalnego wyścigu – wyścigu gospodarczego i technologicznego" – mówił wicepremier Gowin.


"W XXI w. przełomowe odkrycia i technologie są w coraz mniejszym stopniu dziełem genialnych jednostek i samotnych geniuszy. To z reguły efekt wysiłku większych zespołów – często współpracy wręcz kilkuset czy kilku, kilkunastu instytucji krajowych i międzynarodowych, czy też interdyscyplinarnych badań zakrojonych na szeroką skalę" – zaznaczył. Dlatego powołanie do życia przed dwoma laty Sieci Badawczej Łukasiewicz ocenił jako jedną z ważniejszych instytucji dla przyszłości Polski. Gowin powiedział, że patronuje jej z pełnym przekonaniem i zaangażowaniem.


W jego ocenie połączenie w jedną strukturę blisko 40 instytutów, które wchodzą w skład sieci, zatrudniających 1,5 tys. wykwalifikowanych ekspertów "to był strzał w dziesiątkę". Dodał, że nie odebrano swobody działań poszczególnych jednostek, a jednocześnie udało się uzyskać efekt synergii. Podkreślił, że wokół sieci pączkują nowe inicjatywy – np. Wirtualny Instytut badawczy.


Gowin powiedział, że po roku pandemii należy wrócić na ścieżkę trwałego i dynamicznego wzrostu. Zapowiedział, że MRPiT wkrótce zaprezentuje strategię produktywności do roku 2030, która powstaje we współpracy z ekspertami ze świata nauki, przemysłu i biznesu.


Wiceminister edukacji i nauki Wojciech Murdzek ocenił, że sieć Badawcza Łukasiewicz w czasie pandemii poddana została próbie ognia.


"Trzeba powiedzieć, że zdała ten trudny egzamin, który jeszcze się nie kończy, ale mamy nadzieję, że lada moment, właśnie poprzez konkretne zaangażowanie – czy w kwestie respiratorów, czy w kwestię szczepionek, czy w kwestię testów wykrywających koronawirusa" – wyliczał. Wyraził zadowolenie, że instytuty i badania będą miały swoje odzwierciedlenie m.in. w krajowym planie odbudowy. "I to są wysokości liczone w miliardach złotych" – podkreślił.


Z kolei prezes Centrum Łukasiewicz Piotr Dardziński mówił, że przed powstaniem sieci potencjał instytutów, które obecnie go tworzą, nie mógł być w pełni wykorzystany.


"Z perspektywy przedsiębiorców nie było łatwo nawiązywać współpracę z 40 różnymi podmiotami. Z perspektywy naukowców nie było łatwo koordynować pracę (...) między instytutami. Patrząc z lotu ptaka, nie było łatwo wprowadzać standardy ochrony własności intelektualnej czy komercjalizacji badań" – wyliczał Dardziński. Według niego usieciowienie w sposób radykalny zmieniło tę sytuację.


"Udało się nam wspólnie zbudować mocną drużynę ponad 7 tys. pracowników, z czego 4,5 tys. jest zaangażowane w piony badawcze i 1,5 tys. wybitnych ekspertów" – zaznaczył. Podkreślił, że najważniejsze jest to, że udało się uruchomić elementy skutecznej współpracy z przedsiębiorcami.


W czasie uroczystości wręczono również nagrody Sieci Badawczej Łukasiewicz w kategorii Partner Biznesowy (dla firmy Dawtona i Steico), Gospodarz Wyzwania Łukasiewicza (dla dr hab. Anny Szerling i dr. inż. Andrzeja Noskowiaka) oraz nagrodę specjalną (dla zespołów badawczych z trzech instytutów wchodzących w skład sieci).


Sieć Badawcza Łukasiewicz składa się z Centrum Łukasiewicz i z blisko 40 instytutów badawczych. Powstała 1 kwietnia 2019 r. i jest trzecią największą siecią badawczą w Europie. Głównym jej celem jest prowadzenie prac badawczych kluczowych z punktu widzenia polityki kraju, a także komercjalizacja wyników tych prac. Łukasiewicz wspiera też politykę gospodarczą państwa, przygotowując prognozy trendów i skutków zmian technologicznych, które mogą wpływać na społeczeństwo i jego rozwój.(PAP)


Autor: Szymon Zdziebłowski


szz/ joz/


Kraj i świat

2024-07-01, godz. 11:10 Pełczyńska - Nałęcz: wyższe rachunki nie są w 100 proc. winą PiS-u Wyższe rachunki nie są w 100 proc. winą PiS-u - powiedziała w Super Expressie minister funduszy i polityki regionalnej, Katarzyna Pełczyńska - Nałęcz… » więcej 2024-07-01, godz. 11:10 USA/ Media: nowy francuski parlament może zakłócać politykę UE Wyniki pierwszej tury wyborów parlamentarnych we Francji, w których wygrała skrajna prawica, to znak poważnego kryzysu władzy prezydenta Emmanuela Macrona… » więcej 2024-07-01, godz. 11:10 Podkarpackie/ W Rzeszowie spotkanie premiera z przedstawicielami ABW W Rzeszowie trwa spotkanie premiera Donald Tuska z przedstawicielami ABW - przekazała przed godz. 11 w mediach społecznościowych jego kancelaria. Po spotkaniu… » więcej 2024-07-01, godz. 11:10 Francja/ Minister finansów niechętny wycofaniu kandydatów na rzecz skrajnej lewicy Minister finansów Francji Bruno Le Maire powiedział w poniedziałek, że skrajnie lewicowa partia Francja Nieujarzmiona (LFI) jest 'zagrożeniem dla narodu'… » więcej 2024-07-01, godz. 11:10 Nowy termin przesłuchania Ziobry przez komisję śledczą; prawdopodobnie 10 lipca (krótka 3) Przewodnicząca komisji śledczej ds. Pegasusa zaproponowała na poniedziałkowym posiedzeniu nowy termin przesłuchania b. szefa MS Zbigniewa Ziobry na 10 li… » więcej 2024-07-01, godz. 11:10 WHO: co trzecia osoba dorosła zagrożona chorobami z powodu braku ruchu Różnymi chorobami z powodu braku ruchu zagrożona jest prawie co trzecia osoba dorosła - alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Zaznacza, że odsetek… » więcej 2024-07-01, godz. 11:00 Podlaskie/ W 16 szkołach będą zmodernizowane kuchnie i stołówki W 16 szkołach w woj. podlaskim będą zmodernizowane i doposażone kuchnie, stołówki i szkolne jadalnie. Łącznie 7 samorządów dostanie na ten cel ponad… » więcej 2024-07-01, godz. 11:00 Prawie 2 tys. kibiców piłki nożnej skorzystało ze specjalnej oferty PKP Intercity Niemal 2 tys. fanów piłki nożnej skorzystało ze specjalnej oferty PKP Intercity 'Bilet Kibica' podczas turnieju UEFA Euro 2024 - poinformowało w poniedziałek… » więcej 2024-07-01, godz. 11:00 Osobiste przedmioty należące do Taylor Swift na wystawie w londyńskim Muzeum Wiktorii i Alberta „Taylor Swift: Songbook Trail” - to tytuł czasowej wystawy, którą od 27 lipca do 8 września będzie można podziwiać we wnętrzach Muzeum Wiktorii i Alberta… » więcej 2024-07-01, godz. 11:00 Komisja śledcza ds. Pegasusa przedstawiła zawiadomienie do prokuratury wobec Wosia (krótka2) Komisja śledcza ds. Pegasusa przedstawiła zawiadomienie do prokuratury wobec b. wiceszefa MS Michała Wosia. Jak wyjaśnił w poniedziałek członek komisji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »