Radio Opole » Gospodarka
2023-03-21, 17:30 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Nie dać się rutynie i zmęczeniu. BHP w pracy rolnika

Rolnictwo na Opolszczyźnie [fot. Maciej Marciński]
Rolnictwo na Opolszczyźnie [fot. Maciej Marciński]
W ubiegłym roku Opolszczyzna straciła pierwsze miejsce w kraju pod względem bezpieczeństwa w gospodarstwach rolnych. Aby to zmienić, opolscy rolnicy wzięli udział w specjalnym szkoleniu w Izbie Rolniczej w Opolu. Okazuje się, że wielu z niebezpiecznych zdarzeń na roli można było uniknąć.
- Uważa się, że rolnik nie podlega BHP, bo nie podlega pod Państwową Inspekcję Pracy, natomiast podlega on bezpośrednio pod Kodeks karny i Kodeks cywilny - mówi Józef Rzeźnik, prowadzący szkolenie z zakresu przepisów BHP. - Często rolnicy o tym zapominają, że w przypadku wypadku, od razu prowadzi sprawę organ nadzoru zewnętrznego, czyli policja lub prokuratura. Najczęściej dochodzi do wypadków przy maszynach lub ze zwierzętami.

- Rutyna nas gubi, im człowiek starszy, tym powolniejszy. Gro wypadków, jakie się zdarzają, to upadki z wysokości lub poślizgnięcia - dodaje Marek Froelich, prezes Izby Rolniczej w Opolu.

- Zdrowie rolników jest najważniejsze, a o wypadki nie trudno - mówi Piotr Gogolin, rolnik ze Starego Koźla. - Myślenie, co się może wydarzyć, to jest najważniejsze. Zmęczenie swoje też robi. Z tego, co zauważyłem, w każdej nowej maszynie producenci tworzą zabezpieczenia. Jak zejdziemy z ciągnika, to zaczynają się niektóre elementy wyłączać z automatu.

- Trzeba zwracać uwagę na to, żeby dzieci nie były przy pracach, osłony żeby były zawsze zamontowane tam, gdzie mają być, a maszyny, żeby były posmarowane, przejrzane - mówi Marek Dambiec ze Zdzieszowic.

Według danych KRUS w Opolu, każdego roku na Opolszczyźnie dochodzi do 150-160 wypadków w rolnictwie.
Józef Rzeźnik, Marek Froelich
rolnicy

Gospodarka

2024-11-02, godz. 19:27 Brzeska ciepłownia stawia na "elektryki". Do ich ładowania będzie wykorzystywany prąd z własnej instalacji Brzeska ciepłownia inwestuje w 'elektryki'. Zarządzająca nią spółka zapoczątkowała wymianę samochodów na zeroemisyjne i jak zapowiada, na tym nie ko… » więcej 2024-11-01, godz. 09:00 Stacja uzdatniania wody w Sieroniowicach po gruntownym remoncie. Gmina Ujazd skanalizowana w 99 procentach Gmina Ujazd zakończyła generalny remont stacji uzdatniania wody w Sieroniowicach. Tam wymieniony został m.in. stary azbestowy wodociąg i pompy. To ważna inwestycja… » więcej 2024-10-31, godz. 20:00 Reforma finansów samorządowych wywołuje wątpliwości dotyczące nakładów na oświatę 1 stycznia wejdzie w życie reforma finansów samorządowych, na którą czekano także w gminach i powiatach Opolszczyzny. Ustawa zmienia sposób naliczania dochodów… » więcej 2024-10-31, godz. 11:22 Brzeg chce wyremontować ulicę Starobrzeską. Na razie jednak nie ma na to zadanie pieniędzy Brzeski magistrat planuje modernizację ulicy Starobrzeskiej. To jedna z najdłuższych, a zarazem najbardziej zniszczonych dróg w mieście. » więcej 2024-10-30, godz. 15:40 Pod Skarbimierzem mogą stanąć wiatraki. Gmina zapowiada darmowy prąd dla mieszkańców W gminie Skarbimierz może stanąć do 50 turbin wiatrowych. Zanim zapadną w tej sprawie decyzje, władze gminy będą przeprowadzać konsultacje z mieszkańcami… » więcej 2024-10-29, godz. 17:00 Głuchołazy: powodzianie muszą mieć rachunki wydatków Doraźną pomoc do 8 tysięcy zł otrzymało już około 1200 powodzian z gminy Głuchołazy. W sumie tysiące mieszkańców z tego rejonu korzysta z różnych… » więcej 2024-10-29, godz. 09:00 Wakacje składkowe w ZUS - wnioski od listopada Od listopada mikroprzedsiębiorcy wpisani do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej  a także komornicy sądowi będą mogli składać… » więcej 2024-10-28, godz. 16:30 "Oby takich inwestycji było jak najwięcej". Powiat głubczycki zakończył remont drogi w gminie Baborów Zakończyła się największa drogowa inwestycja w tym roku w gminie Baborów. Głubczyckie starostwo przeprowadziło kompleksowy remont nawierzchni blisko 4 kilometrów… » więcej 2024-10-28, godz. 13:30 "Na nasadzenia, witaminy, działania edukacyjne". Będzie więcej pieniędzy dla opolskich pszczelarzy W ramach programu „Opolska Pszczoła Miodna” urząd marszałkowski zapisał na ten cel 250 tysięcy złotych na przyszły rok. To o 50 tys. złotych więcej… » więcej 2024-10-28, godz. 09:44 Uczniowie szkoły rolniczej w Bogdańczowicach będą mieć dostęp do najnowszego sprzętu Umowę o szerokiej współpracy podpisał dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bogdańczowicach z przedstawicielem firmy Wanicki Agro. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »