Radio Opole » Gospodarka
2021-07-29, 07:45 Autor: Katarzyna Doros

Potrawy regionalne będą promowane na różne sposoby. Rozstrzygnięto konkurs dla organizacji, które się tym zajmą

Wręczenie umów dla 16 organizacji w ramach konkursu "Opolskie ze smakiem" [fot. Katarzyna Doros]
Wręczenie umów dla 16 organizacji w ramach konkursu "Opolskie ze smakiem" [fot. Katarzyna Doros]
Wręczenie umów dla 16 organizacji w ramach konkursu "Opolskie ze smakiem" [fot. Katarzyna Doros]
Wręczenie umów dla 16 organizacji w ramach konkursu "Opolskie ze smakiem" [fot. Katarzyna Doros]
Warsztaty kulinarne, stoiska z regionalnymi przysmakami i książki z przepisami - to tylko niektóre z inicjatyw, które będą promować potrawy z Opolszczyzny. W ramach konkursu "Opolskie ze smakiem" zarząd województwa opolskiego przekazał 140 tysięcy złotych dla 16 organizacji na realizację zadań.
- Wręczyliśmy 16 umów dla kół gospodyń wiejskich, parafii i stowarzyszeń. To istotne, żeby poprzez takie szerokie spektrum docierać do wszystkich potencjalnych zainteresowanych - mówi Antoni Konopka, członek zarządu województwa opolskiego. - To, jak widać, szeroki wachlarz instytucji i organizacji pozarządowych, które otrzymują kwotę 10 tysięcy złotych na organizację różnych eventów, które nie tylko polegają na gotowaniu, smażeniu, pieczeniu, ale też na organizacji spotkań, promocji czy tworzeniu publikacji.

- Wystartowaliśmy z kluczborskim “Mlekiem i miodem płynącym”. Będzie to cały cykl imprez związany z tymi produktami - mówi Maria Żurek, prezes Stowarzyszenia Animacji Lokalnej ARKONA. - Taka najważniejsza impreza, którą chcemy zorganizować, odbędzie się 10 września. Będzie to jarmark na kluczborskim rynku.

- W tym roku postawiliśmy na wyszukiwanie smaków dzieciństwa, a tak naprawdę to na wyszukanie najlepszych placków, jakie mamy w swoim regionie, w swoich domach. Przewidzieliśmy organizację festynu na koniec sierpnia z degustacją wszystkich placków, które będziemy chcieli przygotować - dodaje Justyna Szmechta, prezes stowarzyszenia "Nasze Górki".

Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna z kolei zrealizuje 14 wyjazdów do tzw. mobilnych punktów informacji turystycznej. - Chcemy tam promować całe województwo - mówi Agnieszka Okupniak, wiceprezes OROT. - To mają być punkty, które będą miały miejsce zarówno w Polsce i to niekoniecznie w naszym województwie, ale i w województwach ościennych. Chcemy zapraszać mieszkańców, turystów, żeby tutaj do nas przyjechali, ale zamierzamy też zrobić kilka stoisk w Czechach. Te stoiska mają pokazywać nasze atrakcje turystyczne, ale gdzie będzie można skosztować opolskich specjałów.

Wśród innych propozycji znalazł się m.in. VI Wojewódzki Konkurs na Potrawę Kresową czy warsztaty kulinarne dla dzieci i młodzieży w Popielowie.
Antoni Konopka
Maria Żurek, Justyna Szmechta
Agnieszka Okupniak

Gospodarka

2024-11-02, godz. 19:27 Brzeska ciepłownia stawia na "elektryki". Do ich ładowania będzie wykorzystywany prąd z własnej instalacji Brzeska ciepłownia inwestuje w 'elektryki'. Zarządzająca nią spółka zapoczątkowała wymianę samochodów na zeroemisyjne i jak zapowiada, na tym nie ko… » więcej 2024-11-01, godz. 09:00 Stacja uzdatniania wody w Sieroniowicach po gruntownym remoncie. Gmina Ujazd skanalizowana w 99 procentach Gmina Ujazd zakończyła generalny remont stacji uzdatniania wody w Sieroniowicach. Tam wymieniony został m.in. stary azbestowy wodociąg i pompy. To ważna inwestycja… » więcej 2024-10-31, godz. 20:00 Reforma finansów samorządowych wywołuje wątpliwości dotyczące nakładów na oświatę 1 stycznia wejdzie w życie reforma finansów samorządowych, na którą czekano także w gminach i powiatach Opolszczyzny. Ustawa zmienia sposób naliczania dochodów… » więcej 2024-10-31, godz. 11:22 Brzeg chce wyremontować ulicę Starobrzeską. Na razie jednak nie ma na to zadanie pieniędzy Brzeski magistrat planuje modernizację ulicy Starobrzeskiej. To jedna z najdłuższych, a zarazem najbardziej zniszczonych dróg w mieście. » więcej 2024-10-30, godz. 15:40 Pod Skarbimierzem mogą stanąć wiatraki. Gmina zapowiada darmowy prąd dla mieszkańców W gminie Skarbimierz może stanąć do 50 turbin wiatrowych. Zanim zapadną w tej sprawie decyzje, władze gminy będą przeprowadzać konsultacje z mieszkańcami… » więcej 2024-10-29, godz. 17:00 Głuchołazy: powodzianie muszą mieć rachunki wydatków Doraźną pomoc do 8 tysięcy zł otrzymało już około 1200 powodzian z gminy Głuchołazy. W sumie tysiące mieszkańców z tego rejonu korzysta z różnych… » więcej 2024-10-29, godz. 09:00 Wakacje składkowe w ZUS - wnioski od listopada Od listopada mikroprzedsiębiorcy wpisani do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej  a także komornicy sądowi będą mogli składać… » więcej 2024-10-28, godz. 16:30 "Oby takich inwestycji było jak najwięcej". Powiat głubczycki zakończył remont drogi w gminie Baborów Zakończyła się największa drogowa inwestycja w tym roku w gminie Baborów. Głubczyckie starostwo przeprowadziło kompleksowy remont nawierzchni blisko 4 kilometrów… » więcej 2024-10-28, godz. 13:30 "Na nasadzenia, witaminy, działania edukacyjne". Będzie więcej pieniędzy dla opolskich pszczelarzy W ramach programu „Opolska Pszczoła Miodna” urząd marszałkowski zapisał na ten cel 250 tysięcy złotych na przyszły rok. To o 50 tys. złotych więcej… » więcej 2024-10-28, godz. 09:44 Uczniowie szkoły rolniczej w Bogdańczowicach będą mieć dostęp do najnowszego sprzętu Umowę o szerokiej współpracy podpisał dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bogdańczowicach z przedstawicielem firmy Wanicki Agro. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »