Radio Opole » Gospodarka
2021-03-05, 19:30 Autor: Katarzyna Plewnia

Wojewódzki Lekarz Weterynarii: "Na wysoce zjadliwą grypę ptaków trzeba być zawsze gotowym, bo to choroba cykliczna"

Zdjęcie poglądowe [fot. A. Pospiszyl]
Zdjęcie poglądowe [fot. A. Pospiszyl]
Wacław Bortnik [fot. Paula Hołubowicz]
Wacław Bortnik [fot. Paula Hołubowicz]
- Branża drobiarska powinna być zawsze zwarta i gotowa na ewentualność wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków ze względu na jej cykliczność, jest to bowiem związane choćby z migracją dzikiego ptactwa - mówił w Popołudniowej Loży Radiowej Wacław Bortnik, Opolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii. Nasz gość w programie podkreślał, jak ważne w walce z tą chorobą jest stosowanie przez hodowców zasad bioasekuracji.
- Posiadamy akweny, różnego rodzaju cieki, kontakt z drobiem chowanym, hodowlanym drobiem i okazuje się, że to dzikie ptactwo może być transmisją na przekazywanie tego wirusa złośliwego na ptactwo domowe. I dlatego musimy przestrzegać tych zasad bioasekuracji, o których wiedzą bardzo dobrze wszyscy hodowcy.

Alerty o ryzyku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków pojawiają się ostatnio coraz częściej. - Wiedza w tym zakresie wśród hodowców drobiu jest bardzo duża - mówił Wacław Bortnik. - Procedury zwalczania choroby są inne w tzw. przypadkach, a więc gdy choroba zakaźna pojawia się u dzikiego ptactwa - tłumaczył na antenie Radia Opole gość Popołudniowej Loży Radiowej. Wówczas w promieniu 3 km prowadzi się tzw. penetrację i monitoring bierny, czyli wszystkie służby są gotowe podejmować każdą jedną sztukę ptactwa, u której widoczne są jakiekolwiek objawy chorobowe lub też zwierzęta padłe - wówczas musi ono trafić do badań. Inne procedury są stosowane, gdy choroba wysoce zjadliwej grypy ptaków występuje na fermach hodowlanych - wówczas mamy do czynienia z ogniskiem choroby - wyjaśniał Wacław Bortnik.

- I nie ma lepszej metody, jak najszybsze zniwelowanie źródła ewentualnego roznoszenia tej choroby, czyli krótko mówiąc, wybicie i spalenie.

- Wystąpienie ognisk tej choroby odbija się negatywnie choćby na handlu produktami drobiarskim tak w Unii Europejskiej, jak i z krajami spoza Unii - dodał Bortnik.
Wacław Bortnik, cz. 1
Wacław Bortnik, cz. 2

Gospodarka

2024-11-01, godz. 09:00 Stacja uzdatniania wody w Sieroniowicach po gruntownym remoncie. Gmina Ujazd skanalizowana w 99 procentach Gmina Ujazd zakończyła generalny remont stacji uzdatniania wody w Sieroniowicach. Tam wymieniony został m.in. stary azbestowy wodociąg i pompy. To ważna inwestycja… » więcej 2024-10-31, godz. 20:00 Reforma finansów samorządowych wywołuje wątpliwości dotyczące nakładów na oświatę 1 stycznia wejdzie w życie reforma finansów samorządowych, na którą czekano także w gminach i powiatach Opolszczyzny. Ustawa zmienia sposób naliczania dochodów… » więcej 2024-10-31, godz. 11:22 Brzeg chce wyremontować ulicę Starobrzeską. Na razie jednak nie ma na to zadanie pieniędzy Brzeski magistrat planuje modernizację ulicy Starobrzeskiej. To jedna z najdłuższych, a zarazem najbardziej zniszczonych dróg w mieście. » więcej 2024-10-30, godz. 15:40 Pod Skarbimierzem mogą stanąć wiatraki. Gmina zapowiada darmowy prąd dla mieszkańców W gminie Skarbimierz może stanąć do 50 turbin wiatrowych. Zanim zapadną w tej sprawie decyzje, władze gminy będą przeprowadzać konsultacje z mieszkańcami… » więcej 2024-10-29, godz. 17:00 Głuchołazy: powodzianie muszą mieć rachunki wydatków Doraźną pomoc do 8 tysięcy zł otrzymało już około 1200 powodzian z gminy Głuchołazy. W sumie tysiące mieszkańców z tego rejonu korzysta z różnych… » więcej 2024-10-29, godz. 09:00 Wakacje składkowe w ZUS - wnioski od listopada Od listopada mikroprzedsiębiorcy wpisani do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej  a także komornicy sądowi będą mogli składać… » więcej 2024-10-28, godz. 16:30 "Oby takich inwestycji było jak najwięcej". Powiat głubczycki zakończył remont drogi w gminie Baborów Zakończyła się największa drogowa inwestycja w tym roku w gminie Baborów. Głubczyckie starostwo przeprowadziło kompleksowy remont nawierzchni blisko 4 kilometrów… » więcej 2024-10-28, godz. 13:30 "Na nasadzenia, witaminy, działania edukacyjne". Będzie więcej pieniędzy dla opolskich pszczelarzy W ramach programu „Opolska Pszczoła Miodna” urząd marszałkowski zapisał na ten cel 250 tysięcy złotych na przyszły rok. To o 50 tys. złotych więcej… » więcej 2024-10-28, godz. 09:44 Uczniowie szkoły rolniczej w Bogdańczowicach będą mieć dostęp do najnowszego sprzętu Umowę o szerokiej współpracy podpisał dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bogdańczowicach z przedstawicielem firmy Wanicki Agro. » więcej 2024-10-25, godz. 16:00 Dobrodzień: uczniowie szkół podstawowych przyjechali na pierwsze w życiu dni kariery Około 160 głównie ósmoklasistów ze szkół podstawowych wzięło udział w 'Dobrodzieńskich Dniach Kariery'. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »