Koń w kozielskim liceum. Finał projektu "Kaj tyn Teksas"
Wystawa o Śląskich Teksańczykach w 1 LO w Kędzierzynie-Koźlu zwieńczyła 3-miesięczny projekt pod nazwą "Kaj tyn Teksas?". Szkoła zdobyła na niego grant finansowy, znajdując się w gronie 30 najlepszych projektów w kraju. Koordynatorami projektu byli nauczyciele liceum: Joanna Oronowicz oraz Jacek Biliński.
- Największą wartością tego projektu było to, że mogliśmy się dowiedzieć wiele rzeczy o ludziach, którzy tutaj byli, o naszych przodkach. Dla mnie było ważne rozszerzanie gdzieś gwary śląskiej, bo to było też ważne. Ci ludzie, którzy wyjechali do Teksasu, gdzieś tam ich przodkowie tą całą kulturę, wiarę i gwarę z powrotem tutaj przywożą - dodała.
Uczestnikom projektu gratulował starosta kędzierzyńsko-kozielski Paweł Masełko. – Opowiadać ciekawie o historii nie jest łatwo, a wam się to udało. Zainspirowaliście młodzież, zaciekawiliście i stworzyliście wspaniałą atmosferę pokazując, że wiedzę można przekazywać tak, że lekcje zapadną na długo w pamięci - mówił starosta powiatu.
Projekt „Kaj tyn Teksas?” realizowany był w ramach większego przedsięwzięcia pod nazwą „Dzieci kapitana Nemo” Fundacji BGK. Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. H. Sienkiewicza w Kędzierzynie-Koźlu poznawali także sylwetkę księdza Leopolda Moczygemby, który w 1854 roku był inicjatorem pierwszej emigracji Ślązaków do Ameryki.