Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-01-10, 16:45 Autor: Monika Matuszkiewicz

Posłowie Koalicji Obywatelskiej pełni obaw o dalsze funkcjonowanie opolskich szpitali. Powodem są podwyżki nośników energii

Posłowie KO są pełni obaw o dalsze funkcjonowanie szpitali [fot. M.Matuszkiewicz]
Posłowie KO są pełni obaw o dalsze funkcjonowanie szpitali [fot. M.Matuszkiewicz]
Posłowie KO są pełni obaw o dalsze funkcjonowanie szpitali [fot. M.Matuszkiewicz]
Posłowie KO są pełni obaw o dalsze funkcjonowanie szpitali [fot. M.Matuszkiewicz]
Posłowie KO są pełni obaw o dalsze funkcjonowanie szpitali [fot. M.Matuszkiewicz]
Posłowie KO są pełni obaw o dalsze funkcjonowanie szpitali [fot. M.Matuszkiewicz]
Obecne ceny za gaz i prąd zrujnują placówki medyczne. Tak uważają opolscy parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej. Przed Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu przedstawili aktualne faktury, jakie szpitale muszą zapłacić. Ich zdaniem, za pewien czas samorządów nie będzie stać na utrzymywanie placówek medycznych.
- Drożyzna i inflacja powoduje drenowanie budżetów nie tylko obywateli, ale także samorządów, które są odpowiedzialne za służbę zdrowia - mówi Tomasz Kostuś, poseł Koalicji Obywatelskiej.

- Ten wzrost, ta dynamika podwyżek jest porażająca. Ceny za prąd wzrosną od 30 do ponad 100 procent, a za gaz od 200 do 400 procent. Te koszty dotyczą 12 naszych jednostek szpitalnych, nie tylko tych dużych, jakim jest szpital ginekologicznych, ale też małych, jakim jest na przykład Vital Medic w Kluczborku.

- Szpitale nie są w stanie udźwignąć tak raptownych i radykalnych podwyżek - dodaje Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej.

- Na przykład Stobrawskie Centrum Medyczne w 2021 roku za prąd płaciło 297 tysięcy złotych, a teraz czeka ich rachunek w wysokości 545 tysięcy złotych. Kolejna podwyżka dotknie Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu. Wartość prądu w 2021 roku wynosiła ponad 338 tysięcy złotych, a teraz zapowiada się wzrost do kwoty miliona 776 tysięcy złotych.

Przypomnijmy, że w ubiegłym miesiącu rozpoczęło się wdrażanie tarczy antyinflacyjnej 1.0. Wśród rozwiązań było obniżenie ceny paliwa przez maksymalne zmniejszenie akcyzy. Dodatkowo od początku roku obowiązuje mniejsza stawka VAT na gaz ziemny - 8 procent, zniesienie akcyzy na energię elektryczną i obniżenie stawki VAT na energię elektryczną - na 5 procent, a także obniżka VAT na ciepło systemowe - 8 procent. Ponadto wdrożony zostaje dodatek osłonowy.

Według tak zwanego szybkiego szacunku GUS, inflacja w grudniu wyniosła 8,6 procent, jest najwyższa od 2000 roku.
Tomasz Kostuś
Witold Zembaczyński

Wiadomości z regionu

2024-10-01, godz. 20:30 Pod koniec października samochody pojadą mostem tymczasowym w Głuchołazach Zgodnie z harmonogramem przebiegają prace związane z budową mostu tymczasowego w Głuchołazach na drodze krajowej 40. » więcej 2024-10-01, godz. 20:00 "Bardzo fajna inicjatywa". Studenci UO zyskali nowe miejsce do spotkań Nowy rok akademicki i nowe udogodnienia na Uniwersytecie Opolskim. Uczelnia przygotowała dla studentów drewniane leżaki i ławki ogrodowe, które stanęły… » więcej 2024-10-01, godz. 19:00 PANS w Nysie rozpoczyna nowy rok akademicki bez opóźnień Dzisiaj (01.01) odbyły się już pierwsze zajęcia, a 11 października zaplanowano uroczystą inaugurację. » więcej 2024-10-01, godz. 17:15 Tysiące pierogów i leczo dla ratowników i mieszkańców Głuchołaz. To wsparcie z Mazowsza Z ziemniakami, soczewicą, kaszą gryczaną, mięsem, kapustą, skwarkami i ruskie. 20 tysięcy pierogów przywiozło do Głuchołaz 'Pierogowe wsparcie z Maz… » więcej 2024-10-01, godz. 17:00 W Głuchołazach nadal widać kataklizm. "Bez wojska nie dalibyśmy sobie rady" 'Wielkie podziękowania dla żołnierzy za pomoc'. Te słowa powtarzają mieszkańcy Głuchołaz, którzy wciąż zmagają się z porządkowaniem mieszkań, piwnic… » więcej 2024-10-01, godz. 16:30 Wymiana elementów sygnalizacji w Dąbrowie. Będą utrudnienia na DK46 W środę (2.10) ruszy wymiana uszkodzonych pętli indykcyjnych sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu DK46 z ulicą Ciepielowicką i Sztonyka w Dąbrowie. Pierwszy… » więcej 2024-10-01, godz. 16:07 Za dwa tygodnie reaktywacja szpitala powiatowego w Nysie 15 października szpital powiatowy w Nysie wróci do pracy - poinformował dyrektor ZOZ w Nysie Artur Kamiński. Placówka została zamknięta, a pacjenci ewakuowani… » więcej 2024-10-01, godz. 16:00 Główny Szlak Sudecki odblokowany. Przywrócono wstęp do lasów w Górach Opawskich Z pewnymi wyjątkami zniesiono zakaz wstępu do lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenie to nadal obowiązują na terenach zalanych i najbardziej… » więcej 2024-10-01, godz. 15:00 "Będzie węgiel i kuchenki gazowe". Sołtys Wronowa o pilnych potrzebach powodzian - Zabezpieczamy wszystko, co jest potrzebne, a przynajmniej staramy się - mówi Radiu Opole Leszek Witoń, sołtys Wronowa koło Lewina Brzeskiego. Obecnie mieszkańcom… » więcej 2024-10-01, godz. 14:18 Trzy świadczenia dla rodziców małych dzieci. Ruszył rządowy program Ruszył rządowy program Aktywny Rodzic. To trzy świadczenia - aktywny rodzic w pracy, tzw. babciowe, aktywnie w żłobku oraz aktywnie w domu. Wnioski należy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »