Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-10-22, 18:15 Autor: Piotr Wójtowicz

Jeśli nie będzie anomalii pogodowych, to do końca roku centrum przesiadkowe Opole Wschodnie ma być gotowe. A co z wodami gruntowymi w tunelu i z zapadniętym peronem?

Tunel pod ulicą Oleską [fot.P.Wójtowicz]
Tunel pod ulicą Oleską [fot.P.Wójtowicz]
Tunel pod ulicą Oleską [fot.P.Wójtowicz]
Tunel pod ulicą Oleską [fot.P.Wójtowicz]
Centrum Przesiadkowe Opole Wschodnie [fot. Maciej Marciński]
Centrum Przesiadkowe Opole Wschodnie [fot. Maciej Marciński]
przebudowa skrzyżowania ul. Oleskiej z Nysy Łużyckiej w Opolu [fot. Maciej Marciński]
przebudowa skrzyżowania ul. Oleskiej z Nysy Łużyckiej w Opolu [fot. Maciej Marciński]
Centrum Przesiadkowe Opole Wschodnie [fot. Maciej Marciński]
Centrum Przesiadkowe Opole Wschodnie [fot. Maciej Marciński]
Tunel pod ulicą Oleską [fot.P.Wójtowicz]
Tunel pod ulicą Oleską [fot.P.Wójtowicz]
Jeśli pogoda pozwoli, to do końca roku zakończy się przebudowa skrzyżowanie ulic Oleskiej z Batalionów w Chłopskich. Tak przewiduje nadzorujący budowę centrum przesiadkowego Opole Wschodnie inżynier Ireneusz Kłysz. W tej chwili na ukończeniu jest budowa tunelu pod ulicą Oleską. Do 20 listopada na Oleskiej ma pojawić się nowa nawierzchnia, wtedy według planu zakończy się też przebudowa ulicy Rataja.
- Najbliższe 30 dni będzie kluczowe i jeśli nie pojawi się anomalia pogodowa, to jest szansa, że skończymy do końca roku. Widzimy, że chłopaki się zmobilizowali i jest więcej brygad na placu budowy - zaznacza inżynier.

Po zakończeniu inwestycji zmieni się organizacja ruchu. Wówczas kierowcy jadący Batalionów Chłopskich od strony Zaodrza w stronę ulicy Plebiscytowej przejadą tunelem pod ulicą Oleską.

Na naszej antenie informowaliśmy, że przez konstrukcję tego przejazdu, na głębokości 8 metrów pojawiły się wody gruntowe - Zgadza się, to jest woda gruntowa, natrafiliśmy na nią podczas wykopów - Ireneusz Kłysz zaznaczył - Ona nie była nigdzie opisana i napiera między palami, które przeciekają. Projektant powiedział, że palisada nie musi być szczelna i dopuszcza przecieki. Woda sączy się także poniżej - między palami a płytą żelbetową i to tak będzie trwało - mówi inżynier kontraktu, który uzupełnił, że wody gruntowe z dna tunelu będą pompowane za pomocą pomp. Obecnie pracuje jedna z nich, kolejna ma być uruchamiana podczas opadów deszczu.

Przypomnijmy, że o problem wód gruntowych pytaliśmy także rzecznika urzędu miasta. Adam Leszczyński zapewnił nas, że przed rozpoczęciem inwestycji grunt był zbadany do głębokości 17 metrów.

Natomiast w tej chwili wycieki można zauważyć dwa metry powyżej płyty przejazdu, po czym spod foli izolacyjnej dostają się na płytę przejazdu.

Problemy pojawiły się także podczas budowy tunelu pod przejazdem kolejowym, wówczas zapadł się peron dworca Opole Wschodnie. Inżynier Ireneusz Kłysz zwrócił uwagę, że winne temu może być niewłaściwe zastosowanie innowacyjnej metody "piperoofingu" - To jest innowacyjna metoda na naszym rynku i też pewnie nie była do końca sprawdzona przez naszych projektantów. Faktycznie, przepychając konstrukcję tunelu troszkę przesunęliśmy także peron, ale w przyszłym tygodniu ma wejść ekipa, która naprawi peron - zapewnił Ireneusz Kłysz.

Przypomnijmy, warta 140 mln złotych budowa centrum przesiadkowego Opole Wschodnie ma ponad rok opóźnienia. Ostatni termin mówi o zakończeniu inwestycji do końca tego roku.
Z Ireneuszem Kłyszem rozmawia Piotr Wójtowicz

Wiadomości z regionu

2024-11-22, godz. 11:09 Zaskoczenia nie ma - będą podwyżki w stolicy regionu Mieszkańcy Opola od nowego roku zapłacą więcej za wodę, odprowadzenie ścieków i za podatek od nieruchomości. Ratusz tłumaczy podwyżki inflacją. Na razie… » więcej 2024-11-22, godz. 10:51 Opole: ludzie kultury nagrodzeni [ZDJĘCIA] Coroczne nagrody Miasta Opola za wybitne zasługi w dziedzinie kultury zostały wręczone opolskim artystom, twórcom i animatorom kultury. » więcej 2024-11-22, godz. 10:24 Jak można tak żyć? Szokujące warunki bytowe mieszkanki Burgrabic [INTERWENCJA] Trudno uwierzyć, że można tak mieszkać. Okazuje się, że trudne warunki to codzienność 92-letniej mieszkanki Burgrabic. » więcej 2024-11-22, godz. 09:00 Przybywa pacjentów wymagających opieki długoterminowej Prudnickie Centrum Medyczne stawia na rozwój opieki geriatrycznej i długoterminowej. Źródłem finansowania inwestycji, m.in. budowy obiektu szpitalnego, mają… » więcej 2024-11-22, godz. 09:00 Dzień Otwarty Notariatu. Eksperci będą nieodpłatnie udzielać porad Dzień Otwarty Notariatu zaplanowano w sobotę (23.11) w Opolu. Będzie to 15. edycja wydarzenia. To ogólnopolska akcja edukacyjna, podczas której każdy można… » więcej 2024-11-22, godz. 08:00 Uwaga mieszkańcy Opola! Strażnicy miejscy ruszyli w teren i sprawdzają, czym palimy Sezon grzewczy rozpoczął się na dobre. A to oznacza, że opolscy strażnicy ruszyli w teren i sprawdzają, czym palimy w piecach. Funkcjonariusze kontrolują… » więcej 2024-11-22, godz. 08:00 Otoczenie brzeskiego szpitala zostanie ucywilizowane. To inwestycja za 10 milionów złotych Otoczenie brzeskiego szpitala przejdzie metamorfozę. Rozpoczęły się prace, których efekty pozwolą usprawnić komunikację, a także poprawią bezpieczeństwo… » więcej 2024-11-22, godz. 08:00 Chętni przekonają się podczas sobotniego spaceru, jak wiele mew żyje w Opolu Czy w Opolu nie ma mew, bo są tylko rybitwy? Ten mit chce obalić Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze jako organizator 'Opolskiego Dnia Mew 2024'. » więcej 2024-11-22, godz. 07:03 Pługosolarki na drogach krajowych w regionie. W prognozach pogody - przelotne opady śniegu 36 pługosolarek wyjechało dziś (22.11) na drogi krajowe w naszym województwie. Sprzęt pracował głównie na południu regionu, od Prudnika po Kędzierzyn-Koźle… » więcej 2024-11-21, godz. 21:30 Strażacy z Nysy będą mieli nową siedzibę. Ruszyła procedura Strażacy zawodowi z Nysy będą mieli nową siedzibę. W nowym budynku komendy ma pojawić się też centrum zarządzania kryzysowego, magazyn i schron. Władze… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »