Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-08-01, 09:46 Autor: Krzysztof Rapp

Bolesław Bezeg w Radiu Opole: "Wielu Powstańców Warszawskich było związanych z Opolszczyzną"

Bolesław Bezeg [fot. Julia Dołhasz]
Bolesław Bezeg [fot. Julia Dołhasz]
Powstanie warszawskie [www.szukajwarchiwach.gov.pl]
Powstanie warszawskie [www.szukajwarchiwach.gov.pl]
Powstanie Warszawskie: Pluton 163 z 1. kompanii "Wigry" batalionu "Kiliński" w czasie pogrzebu na ulicy Zgoda 5 w Warszawie. Z pistoletem maszynowym "Błyskawica" stoi plut. Henryk Borecki "Smutniak". Opaska na ramieniu drugiego w kolejności powstańca, ma
Powstanie Warszawskie: Pluton 163 z 1. kompanii "Wigry" batalionu "Kiliński" w czasie pogrzebu na ulicy Zgoda 5 w Warszawie. Z pistoletem maszynowym "Błyskawica" stoi plut. Henryk Borecki "Smutniak". Opaska na ramieniu drugiego w kolejności powstańca, ma
- Powstanie Warszawskie to była ogromna akcja, w której oprócz żołnierzy AK brała udział cała rzesza cywili. Wiele z tych osób było wcześniej lub później związanych z Opolszczyzną. Jedną z nich była Helena Kamerska, która mieszka do dziś w Opolu - mówił w porannej rozmowie "W cztery oczy" Bolesław Bezeg - historyk, dziennikarz Radia Opole i redaktor naczelny Nowej Trybuny Opolskiej.
- Helena Kamerska mieszkała na Ochocie w Warszawie, rodowita Warszawianka. Wyszła 1 sierpnia [1944 roku] na ulicę zobaczyć co tam się dzieje i jakiś powstaniec poprosił ją, że może, by zupę im ugotowała. "Mamy tu garnek, może by Pani nam ugotowała, bo my nie umiemy". No i ona tę zupę im ugotowała. Przyszli powstańcy w większej grupie i jakieś dziewczyny zapytały, czy nie chciałaby zostać sanitariuszką, bo brakuje dziewczyn, a rannych jest pełno. No i 1 sierpnia po południu ona została sanitariuszką i była nią już do końca powstania. Przeszła cały szlak bojowy ze zgrupowaniem "Chrobry II", w którym był też Witold Pilecki - tak o losach jednej z sanitariuszek powstania mówił Bolesław Bezeg.

Jak przekonuje gość Radia Opole podobnych przykładów osób mieszkających dziś na Opolszczyźnie lub w jakimś sensie związanych z naszym regionem, a uczestniczących w Powstaniu Warszawskim jest sporo. Niestety nie znamy dokładnej ich liczby, bo wiele osób ukrywało ten fakt przed komunistycznymi władzami.

- Dopiero po 1989 roku powstały takie prężne związki kombatanckie Armii Krajowej. Jednak wielu ludzi tego nie dożyło. Mój dziadek zmarł w 1981 roku, a też był żołnierzem Armii Krajowej. Nie miał szansy wstąpić do tych związków. Mieliśmy w Opolu uczestników różnych wybitnych akcji Armii Krajowej, o których nic nie napisano, bo oni, nawet jak ja do nich przychodziłem jeszcze parę lat temu, kiedy żyli to mówili, że nie, że oni takie tajne rzeczy robili, że przysięgali, że nie będą o tym mówić i do dziś nie mówią - wspomina historyk.

Zdaniem Bolesława Bezega co najmniej kilkunastu działaczy Związku Polaków w Niemczech z Edmundem Osmańczykiem na czele także wzięło udział w Powstaniu Warszawskim.

Zapytaliśmy także naszego gościa - nowego redaktora Nowej Trybuny Opolskiej - o jego wizję prowadzenia największej lokalnej gazety. Bolesław Bezeg zapowiedział, że nie zamierza robić rewolucji. Chce się za to mocniej skupić na tematach lokalnych dotyczących mieszkańców naszego regionu.
Bolesław Bezeg cz.1
Bolesław Bezeg cz.2

Wiadomości z regionu

2024-07-22, godz. 20:30 Wciąż nieznana jest data otwarcia krytego basenu w Namysłowie. Zorganizowano spotkanie z mieszkańcami Październik jest obecnie realnym terminem oddania do użytku krytej pływalni w Namysłowie. Po południu w magistracie zorganizowano spotkanie informacyjne z… » więcej 2024-07-22, godz. 19:30 Opole: w czasie upałów zużywamy więcej wody. Ale przerwy w dostawach nam nie grożą W lipcu w Opolu wzrosło zużycie wody, ale do rekordu jeszcze daleko. Obecnie dobowo mieszkańcy stolicy regionu zużywają 25 tysięcy m3 wody. Paweł Kawecki… » więcej 2024-07-22, godz. 18:30 Wzięli sprawy w swoje ręce i posprzątali Starą Stobrawę. Bo rzeka to nie śmietnik Rękawiczki, gumiaki i worki na śmieci - wyposażeni w te atrybuty mieszkańcy Kluczborka, młodzież oraz dzieci, ruszyli z nurtem Starej Stobrawy, aby oczyścić… » więcej 2024-07-22, godz. 18:00 Czy w Kluczborku powstaną elektrownie wiatrowe? Urząd zaprasza mieszkańców na konsultacje Czy wiatraki obok miodu staną się wizytówką Kluczborka i gminy? To niewykluczone. Radni zdecydowali o sporządzeniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego… » więcej 2024-07-22, godz. 17:15 "Nie mieliśmy dotąd takiego problemu". Beczkowozy nadal zaopatrują mieszkańców gminy Biała w wodę pitną Mieszkańcy 11 miejscowości w gminie Biała muszą korzystać z wody dostarczanej beczkowozami. Woda w ich kranach jest wciąż niezdatna do spożycia. W dwóch… » więcej 2024-07-22, godz. 16:01 Pożar budynku gospodarczego w Starej Kuźni. Wewnątrz były butle z gazem Osiem zastępów straży pożarnej gasiło pożar budynku gospodarczego w Starej Kuźni w gminie Bierawa (pow. kędzierzyńsko-kozielski). Nie było osób pos… » więcej 2024-07-22, godz. 15:04 Radar meteo na Górze św. Anny oficjalnie otwarty. "Pozwoli na lepsze i szybsze przewidywanie zmian pogody" [ZDJĘCIA] Radar meteorologiczny przy autostradzie A4 na Górze Św. Anny oficjalnie otwarty. To jeden z 10 takich radarów należących do sieci POLRAD. Urządzenie zapewnia… » więcej 2024-07-22, godz. 14:38 "Bezpieczeństwo zawsze na pierwszym miejscu". Wakacyjna akcja policji na basenie w Głubczycach W ramach akcji 'Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą' i 'Bezpieczne wakacje' na basenie miejskim w Głubczycach, policjanci z komendy powiatowej przypominali… » więcej 2024-07-22, godz. 14:04 Cztery lata na budowę 23 kilometrów S11 od Gotartowa do Siemianic w Wielkopolsce Za cztery lata ma być gotowy niemal 23-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S11 między Siemianicami w województwie wielkopolskim a Gotartowem obok Kluczbo… » więcej 2024-07-22, godz. 13:55 W Polsce posiedział w więzieniu, teraz samolotem wróci do ojczyzny Z więzienia do strzeżonego ośrodka dla cudzoziemców, a wkrótce do ojczyzny. W taką podróż wysyłają 32-letniego Mołdawianina opolscy pogranicznicy. Przyczyn… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »