Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-06-15, 11:09 Autor: Katarzyna Plewnia

"Teraz walczymy o nowe fundusze unijne dla regionu, bo to determinuje jego rozwój". Goście Radia Opole o pracy samorządu województwa

Bogdan Tomaszek Zbigniew Kubalańca
Bogdan Tomaszek Zbigniew Kubalańca
Zbigniew Kubalańca [fot. Justyna Krzyżanowska]
Zbigniew Kubalańca [fot. Justyna Krzyżanowska]
Bogdan Tomaszek [fot.Maciej Wajler]
Bogdan Tomaszek [fot.Maciej Wajler]
W Porannej Loży Radiowej pracę samorządu województwa na półmetku kadencji podsumowali wicemarszałek województwa opolskiego Zbigniew Kubalańca i radny sejmiku z klubu PiS Bogdan Tomaszek.
- Ciężka kadencja, chyba najtrudniejsza ze względu na pandemię, wiele zakładanych programów musieliśmy zmodyfikować albo przesunąć pieniądze, aby ratować przedsiębiorców, wspierać szpitale, kluby sportowe, organizacje pozarządowe - wszystkich tych, którzy nie załapali się na dziurawą tarczę PiS-u - powiedział w Porannej Loży Radiowej wicemarszałek województwa opolskiego Zbigniew Kubalańca, pytany o półmetek kadencji samorządu województwa. - To, o co teraz walczymy to nowe fundusze europejskie, bo to będzie determinować kondycję regionu. - Z obliczeń wynika, że powinniśmy otrzymać około miliarda złotych, ale rząd zatrzymał dla siebie 10 procent z tych dotąd samorządowych środków - mówił gość Radia Opole.

- Do tej pory, od kiedy jesteśmy w Unii Europejskiej, 60% środków było przeznaczone na duże projekty krajowe do dyspozycji rządu i ministerstw, 40% trafiało do samorządów w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. W tej perspektywie rząd postanowił przekazać do samorządów tylko 30%, a 10% zostawić sobie na tzw. rezerwy i indywidualnie dzielić te środki. Pomni doświadczeń, jak dotąd były dzielone środki dla samorządów, jesteśmy pełni obaw - stwierdził wicemarszałek.

- 750 mln zł mamy wynegocjowane, czekamy na kolejne 250 mln w drodze kolejnych negocjacji z ministerstwem. To resort analizuje i decyduje, czy to, co chcemy zrobić jest godne przekazania tych środków z rezerwy.

- Formalna ocena raportu o stanie województwa wychodzi dobra - ocenił z kolei Bogdan Tomaszek z opozycyjnego w sejmiku klubu PiS. - Potrafimy budować obwodnice, ale nie bardzo potrafmy ściągnąć dużych inwestorów. Co do unijnych funduszy, to my cały czas liczymy na to, co nam się należy, a nie wychodzimy z projektami - mówił radny.

- Rząd wyraźnie mówi: damy pieniądze - myślę tu o tej 25% rezerwie - jak przedstawcie ciekawe projekty. Będziecie mieli ciekawe projekty, będziecie potrafili pokazać, że tych pieniędzy nie przejecie, to dostaniecie te pieniądze. A my cały czas biadolimy, że nam się należy, że jesteśmy najsłabsi - mówił.

Raport o stanie województwa i absolutorium dla zarządu będą głosowane przez radnych sejmiku na przyszłotygodniowej sesji.
Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek woj. opolskiego
Bogdan Tomaszek, radny klubu PiS w sejmiku

Wiadomości z regionu

2024-11-22, godz. 21:15 Notariusze zapraszają na darmowe konsultacje. Będą w trzech opolskich miastach To ogólnopolska akcja organizowana już po raz 15. Notariusze doradzą, jak zabezpieczyć majątek rodziny, by uniknąć w przyszłości niepotrzebnych konfl… » więcej 2024-11-22, godz. 19:58 Rodzinna tragedia w Opolu. Policja i prokuratura wyjaśniają sprawę śmierci dziecka Prawdopodobnie do rodzinnej tragedii doszło w kamienicy przy ul. Armii Krajowej w pobliżu skrzyżowania z Dubois w Opolu. Jak przekazuje policja, nie żyje dziecko… » więcej 2024-11-22, godz. 19:39 Pożar domu w Dańcu. Mieszkańcy opuścili budynek przed przyjazdem straży Pięć zastępów straży pożarnej gasiło pożar domu jednorodzinnego w Dańcu. Troje mieszkańców samodzielnie oddaliło się z miejsca zagrożenia. Trwa ustalanie… » więcej 2024-11-22, godz. 19:00 Namysłowski magistrat chce poprawić dostępność dla niepełnosprawnych. W planach budowa windy Namysłowski magistrat ma się stać bardziej przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami. Niedawno udało się poprawić jakość obsługi niesłyszących… » więcej 2024-11-22, godz. 18:00 Mieszkańcy Ligoty Dolnej nie zgadzają się na budowę otaczarni. Inwestor kupił już działkę Protest przeciwko budowie wytwórni mas bitumicznych zorganizowali przed południem mieszkańcy Ligoty Dolnej obok Kluczborka. Inwestor kupił działkę w strefie… » więcej 2024-11-22, godz. 18:00 Termomodernizacja ZOL w Głogówku. „Nie ma porównania z tym, co było” Poprawa efektywności energetycznej obiektu i większy komfort dla pacjentów - to główne korzyści z termomodernizacji Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego w… » więcej 2024-11-22, godz. 18:00 Opole: cały miesiąc z jarmarkiem bożonarodzeniowym. Oscypki z Białego Dunajca i chałwa z Turcji Jarmark Bożonarodzeniowy wystartował! Opolski rynek wypełnił się atrakcjami dla dzieci, domkami wystawców i zielonymi drzewkami. » więcej 2024-11-22, godz. 17:30 Budują i remontują od 25 lat. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu z jubileuszem 2 mld złotych i 400 km dróg przebudowanych - taki jest bilans 25-letniej działalności Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu. » więcej 2024-11-22, godz. 16:56 Można już przejechać "krajówką" przez Skorogoszcz. Ale są ograniczenia Drogowcy udostępnili kierowcom jeden pas ruchu w Skorogoszczy na DK94. Odcinek był nieprzejezdny od wrześniowej powodzi. Wystąpienie Nysy Kłodzkiej z koryta… » więcej 2024-11-22, godz. 16:14 Pluszowe misie z misją terapeutyczną będą rozweselać małych pacjentów Małe i większe maskotki trafiły do pacjentów oddziału pediatrii i chirurgii dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Okazją był obchodzony… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »