Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-05-21, 18:00 Autor: Daniel Klimczak

W Paczkowie oddano do użytku długo wyczekiwany obiekt. W dawnej szkole będą działały instytucje przeznaczone dla seniorów i niepełnosprawnych

Otwarcie obiektu przy ulicy Kościelnej w Paczkowie [fot. Daniel Klimczak]
Otwarcie obiektu przy ulicy Kościelnej w Paczkowie [fot. Daniel Klimczak]
Otwarcie obiektu przy ulicy Kościelnej w Paczkowie [fot. Daniel Klimczak]
Otwarcie obiektu przy ulicy Kościelnej w Paczkowie [fot. Daniel Klimczak]
Otwarcie obiektu przy ulicy Kościelnej w Paczkowie [fot. Daniel Klimczak]
Otwarcie obiektu przy ulicy Kościelnej w Paczkowie [fot. Daniel Klimczak]
W dawnej szkole przy ulicy Kościelnej w Paczkowie oficjalnie rozpoczęto dziś (21.05) działalność skierowaną do seniorów i niepełnosprawnych.
Z usług działających w obiekcie instytucji będzie mogło korzystać kilkadziesiąt osób, w tym mieszkańcy ościennych gmin. Jak wskazuje burmistrz Artur Rolka, to wyjątkowe miejsce, w którym działać będą aż 4 instytucje.

- Centrum inicjatyw społecznych, gdzie opiekujemy się 5 osobami, które wracają do takiej aktywności życiowo-zawodowej; dzienny dom pobytu dla osób starszych, przygotowany na 30 podopiecznych; 6 mieszkań chronionych dla 9 osób i środowiskowy dom samopomocy dla osób niepełnosprawnych psychicznie - wymienia.

Ta ostatnia instytucja będzie mogła zapewnić opiekę 50 podopiecznym.

Pierwsze realizowane przez nią zajęcia rozpoczęły się kilka dni temu. Jak mówi psycholog Agnieszka Barbiel, w programie znalazły się między innymi warsztaty artystyczne, które pozwalają rozwijać umysł oraz przyczyniają się do lepszej integracji niepełnosprawnych.

- Prowadzimy techniki relaksacyjne, uczymy śpiewać, tańczyć, wspólnie przygotowujemy różne choreografie. Przede wszystkim są to zajęcia integracyjne, ale także są to zajęcia ruchowe, wspomagające ruch fizyczny, trenujące umiejętności poznawcze - tłumaczy.

Niepełnosprawni ruchowo mogą natomiast liczyć na seanse z udziałem fizjoterapeutów. Jeden z podopiecznych, pan Marek, wskazuje, że dotychczas w mieście bardzo brakowało tego typu miejsc.

- Czuję, że mi to pomaga. Wiadomo, że nie stanę na nigdy na nogi; mam swoją niepełnosprawność, pogodziłem się z nią. Byłem już w wielu różnych placówkach uczestnikiem zajęć. Ten obiekt jest potrzebny, bo te osoby, które dotychczas siedziały w domach, nie miały zbyt dobrego życia - zauważa.

Remont i wyposażenie obiektu kosztowały 4,2 miliona złotych i były możliwe m. in. dzięki wsparciu z Unii Europejskiej oraz budżetu państwa.

Dodajmy, że to nie jest pierwsza, ani ostatnia realizowana w Paczkowie inicjatywa wspierająca seniorów i niepełnosprawnych. 2 lata temu w mieście uruchomiono mieszkanie wspomagane dla 2 osób, niebawem w jego sąsiedztwie powstanie kolejne. Z kolei dzięki 2-milionowej dotacji z Funduszu Inwestycji Lokalnych na rynku zostanie wybudowana nowa kamienica z 12 tego typu lokalami, w których zamieszkają 24 osoby.
Artur Rolka
Agnieszka Barbiel
Pan Marek

Wiadomości z regionu

2024-11-22, godz. 19:58 Tragedia w Opolu. Policja i prokuratura wyjaśniają sprawę śmierci dziecka Prawdopodobnie do rodzinnej tragedii doszło w kamienicy przy ul. Armii Krajowej w pobliżu skrzyżowania z Dubois w Opolu. Jak przekazuje policja, nie żyje dziecko… » więcej 2024-11-22, godz. 19:39 Pożar domu w Dańcu. Mieszkańcy opuścili budynek przed przyjazdem straży Pięć zastępów straży pożarnej gasiło pożar domu jednorodzinnego w Dańcu. Troje mieszkańców samodzielnie oddaliło się z miejsca zagrożenia. Trwa ustalanie… » więcej 2024-11-22, godz. 19:00 Namysłowski magistrat chce poprawić dostępność dla niepełnosprawnych. W planach budowa windy Namysłowski magistrat ma się stać bardziej przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami. Niedawno udało się poprawić jakość obsługi niesłyszących… » więcej 2024-11-22, godz. 18:00 Mieszkańcy Ligoty Dolnej nie zgadzają się na budowę otaczarni. Inwestor kupił już działkę Protest przeciwko budowie wytwórni mas bitumicznych zorganizowali przed południem mieszkańcy Ligoty Dolnej obok Kluczborka. Inwestor kupił działkę w strefie… » więcej 2024-11-22, godz. 18:00 Termomodernizacja ZOL w Głogówku. „Nie ma porównania z tym, co było” Poprawa efektywności energetycznej obiektu i większy komfort dla pacjentów - to główne korzyści z termomodernizacji Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego w… » więcej 2024-11-22, godz. 18:00 Opole: cały miesiąc z jarmarkiem bożonarodzeniowym. Oscypki z Białego Dunajca i chałwa z Turcji Jarmark Bożonarodzeniowy wystartował! Opolski rynek wypełnił się atrakcjami dla dzieci, domkami wystawców i zielonymi drzewkami. » więcej 2024-11-22, godz. 17:30 Budują i remontują od 25 lat. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu z jubileuszem 2 mld złotych i 400 km dróg przebudowanych - taki jest bilans 25-letniej działalności Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu. » więcej 2024-11-22, godz. 16:56 Można już przejechać "krajówką" przez Skorogoszcz. Ale są ograniczenia Drogowcy udostępnili kierowcom jeden pas ruchu w Skorogoszczy na DK94. Odcinek był nieprzejezdny od wrześniowej powodzi. Wystąpienie Nysy Kłodzkiej z koryta… » więcej 2024-11-22, godz. 16:14 Pluszowe misie z misją terapeutyczną będą rozweselać małych pacjentów Małe i większe maskotki trafiły do pacjentów oddziału pediatrii i chirurgii dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Okazją był obchodzony… » więcej 2024-11-22, godz. 15:30 Dramatyczne warunki życia mieszkanki powiatu nyskiego. Działamy, by to zmienić [INTERWENCJA] 92-letnia mieszkanka Burgrabic mieszka w warunkach urągających ludzkiej godności. Taka sytuacja trwa od dłuższego czasu. Po interwencji Radia Opole ma się… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »