Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-07-01, 20:10 Autor: Katarzyna Doros

Zakłady Aktywności Zawodowej rehabilitują poprzez pracę. W regionie potrzeba ich jeszcze więcej

Konferencja w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim [fot. Katarzyna Doros]
Konferencja w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim [fot. Katarzyna Doros]
Na Opolszczyźnie funkcjonuje 5 Zakładów Aktywności Zawodowej, przy czym w ubiegłym roku powstały 2 takie placówki. To miejsca, które pomagają osobom niepełnosprawnym zaistnieć na rynku pracy. W sumie w pięciu opolskich ZAZ-ach zatrudnionych jest 270 osób, ale potrzeby są dużo większe. Rządowy program Dostępność Plus zakłada, że do 2030 roku zatrudnienie osób niepełnosprawnych ma wynieść około 40%.
- Widzimy potrzebę większego zainteresowania i skłaniamy się tutaj do samorządów, do powiatów o tworzenie kolejnych takich placówek, które będą współpracować z osobami borykającymi się z niepełnosprawnością - mówi Teresa Barańska, wicewojewoda opolski.

- Przygotowana została specjalna strategia na rzecz osób niepełnosprawnych - dodaje Mieczysław Wojtaszek, pełnomocnik wojewody opolskiego ds. osób niepełnosprawnych. - Program rządowy mówi o tym, że do 2030 roku chcemy, aby zatrudnienie osób niepełnosprawnych było na poziomie 40%. Po okresie kiedy spółdzielnie inwalidów, spółdzielnie zatrudniające osoby niepełnosprawne zostały praktycznie zlikwidowane, w tej chwili nowe działania, które są, pozwalają osobom na zatrudnienie i znalezienie pracy, ale również na pełne funkcjonowanie w życiu społecznym.

- Zakłady aktywności zawodowej są przedostatnim etapem wprowadzenia osoby niepełnosprawnej na rynek pracy - mówi Aleksander Bugla, dyrektor Zakładu Aktywności Zawodowej w Nysie. - Głównym celem Zakładów Aktywności Zawodowej jest rehabilitacja poprzez pracę. Tutaj uczestnik ZAZ-u dostaje swoje pierwsze wynagrodzenie i jest zatrudniony na umowę o pracę. Pozwala to przeformatować i nadać sens całemu życiu osoby niepełnosprawnej.

- W naszym zakładzie pracuje 30 osób z niepełnosprawnością. Uruchomione są trzy pracownie: utrzymania porządku, krawiecka oraz uniwersalna. Dla każdego dostosowane jest stanowisko pracy i każdy ma przygotowane odpowiednio stanowisko - dodaje Marzena Olejnik, pełniąca obowiązki kierownika w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Kluczborku.

Oprócz Zakładów Aktywności Zawodowej w naszym regionie funkcjonuje też 15 Warsztatów Terapii Zajęciowej. Jeszcze w tym roku w Prudniku ma zostać uruchomiony kolejny. Prowadzić go będzie zakon Bonifratrów w Prudniku.
Teresa Barańska
Mieczysław Wojtaszek
Aleksander Bugla, Marzena Olejnik

Wiadomości z regionu

2021-09-21, godz. 21:00 Raport dnia: 8 nowych zakażeń w regionie i ponad 700 w kraju. Rząd rekomenduje trzecią dawkę szczepionki dla określonych… 8 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono dziś (21.09) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 711 kolejnych infekcjach… » więcej 2021-09-21, godz. 19:25 Duże utrudnienia na obwodnicy północnej Opola Dwie osoby zostały poszkodowane w wypadku, do jakiego doszło dziś (21.09) około 18.30 na obwodnicy północnej Opola. » więcej 2021-09-21, godz. 18:00 Remont A4 idzie zgodnie z planem, ale utrudnienia potrwają jeszcze ponad rok Nie ma opóźnień przy remoncie kolejnego fragmentu opolskiego odcinka autostrady A4, ale kierowcy muszą się uzbroić w cierpliwość - prace zaplanowane są… » więcej 2021-09-21, godz. 16:51 Zakończył się remont jednego z oddziałów Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu. Co… Kompleksowe odnowienie oddziału, doposażenie sali porodowej w niezbędny sprzęt, nowe łóżka porodowe, przebudowa pomieszczeń higieniczno - sanitarnych… » więcej 2021-09-21, godz. 16:15 Nauczyciele i pracownicy oświaty świętowali zaległy Dzień Edukacji Narodowej. Przyznano medale, wyróżnienia i n… Opolscy nauczyciele i pracownicy oświatowi zostali docenieni za swoją pracę. Podczas uroczystej gali w Nyskim Domu Kultury odebrali z rąk wojewody opolskiego… » więcej 2021-09-21, godz. 16:00 Uczniowie z PSP nr 15 poznali tajniki pracy w MZK w Opolu. "Autobus jest bardzo fajny, bo jest pełno rur" Jak wygląda czyszczenie miejskiego autobusu, gdzie się naprawia pojazd oraz jak sprawdzane są bilety? Tego między innymi mogli dzisiaj (21.09) dowiedzieć… » więcej 2021-09-21, godz. 15:30 41-latek z Opolszczyzny miał organizować nielegalne walki psów, teraz odpowie za znęcanie się nad zwierzętami ze… Miał organizować nielegalne walki 'amstaffów' i karmić je testosteronem. Opolscy policjanci zatrzymali 41-latka podejrzanego o znęcanie się nad zwierzętami… » więcej 2021-09-21, godz. 15:15 Politechnika Opolska nagrodzona w prestiżowym, międzynarodowym konkursie badawczym Politechnika Opolska we współpracy z uczelniami w Luksemburgu, Finlandii i Hiszpanii została laureatem międzynarodowego konkursu o nazwie ''CHIST-ERA''. W… » więcej 2021-09-21, godz. 14:26 Poranne pociągi z Opola do Nysy mają opóźnienie. Jest kilka przyczyn, ale niedługo powinno być lepiej [INTERWENC… Dlaczego poranne pociągi POLREGIO z Opola do Nysy jeżdżą z opóźnieniem? Do naszej redakcji zgłosiła się mieszkanka Łambinowic, która korzysta z kolei… » więcej 2021-09-21, godz. 13:23 Wciąż wielu kierowców decyduje się na jazdę mimo wypitego wcześniej alkoholu Ponad 2 tysiące kontroli i wykrytych 9 kierowców, którzy wsiedli za kierownicę pod wpływem alkoholu - to bilans akcji 'Trzeźwy poranek na A4'. Wczoraj (20.09)… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »