Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-05-21, 18:00 Autor: Daniel Klimczak

W Paczkowie oddano do użytku długo wyczekiwany obiekt. W dawnej szkole będą działały instytucje przeznaczone dla seniorów i niepełnosprawnych

Otwarcie obiektu przy ulicy Kościelnej w Paczkowie [fot. Daniel Klimczak]
Otwarcie obiektu przy ulicy Kościelnej w Paczkowie [fot. Daniel Klimczak]
Otwarcie obiektu przy ulicy Kościelnej w Paczkowie [fot. Daniel Klimczak]
Otwarcie obiektu przy ulicy Kościelnej w Paczkowie [fot. Daniel Klimczak]
Otwarcie obiektu przy ulicy Kościelnej w Paczkowie [fot. Daniel Klimczak]
Otwarcie obiektu przy ulicy Kościelnej w Paczkowie [fot. Daniel Klimczak]
W dawnej szkole przy ulicy Kościelnej w Paczkowie oficjalnie rozpoczęto dziś (21.05) działalność skierowaną do seniorów i niepełnosprawnych.
Z usług działających w obiekcie instytucji będzie mogło korzystać kilkadziesiąt osób, w tym mieszkańcy ościennych gmin. Jak wskazuje burmistrz Artur Rolka, to wyjątkowe miejsce, w którym działać będą aż 4 instytucje.

- Centrum inicjatyw społecznych, gdzie opiekujemy się 5 osobami, które wracają do takiej aktywności życiowo-zawodowej; dzienny dom pobytu dla osób starszych, przygotowany na 30 podopiecznych; 6 mieszkań chronionych dla 9 osób i środowiskowy dom samopomocy dla osób niepełnosprawnych psychicznie - wymienia.

Ta ostatnia instytucja będzie mogła zapewnić opiekę 50 podopiecznym.

Pierwsze realizowane przez nią zajęcia rozpoczęły się kilka dni temu. Jak mówi psycholog Agnieszka Barbiel, w programie znalazły się między innymi warsztaty artystyczne, które pozwalają rozwijać umysł oraz przyczyniają się do lepszej integracji niepełnosprawnych.

- Prowadzimy techniki relaksacyjne, uczymy śpiewać, tańczyć, wspólnie przygotowujemy różne choreografie. Przede wszystkim są to zajęcia integracyjne, ale także są to zajęcia ruchowe, wspomagające ruch fizyczny, trenujące umiejętności poznawcze - tłumaczy.

Niepełnosprawni ruchowo mogą natomiast liczyć na seanse z udziałem fizjoterapeutów. Jeden z podopiecznych, pan Marek, wskazuje, że dotychczas w mieście bardzo brakowało tego typu miejsc.

- Czuję, że mi to pomaga. Wiadomo, że nie stanę na nigdy na nogi; mam swoją niepełnosprawność, pogodziłem się z nią. Byłem już w wielu różnych placówkach uczestnikiem zajęć. Ten obiekt jest potrzebny, bo te osoby, które dotychczas siedziały w domach, nie miały zbyt dobrego życia - zauważa.

Remont i wyposażenie obiektu kosztowały 4,2 miliona złotych i były możliwe m. in. dzięki wsparciu z Unii Europejskiej oraz budżetu państwa.

Dodajmy, że to nie jest pierwsza, ani ostatnia realizowana w Paczkowie inicjatywa wspierająca seniorów i niepełnosprawnych. 2 lata temu w mieście uruchomiono mieszkanie wspomagane dla 2 osób, niebawem w jego sąsiedztwie powstanie kolejne. Z kolei dzięki 2-milionowej dotacji z Funduszu Inwestycji Lokalnych na rynku zostanie wybudowana nowa kamienica z 12 tego typu lokalami, w których zamieszkają 24 osoby.
Artur Rolka
Agnieszka Barbiel
Pan Marek

Wiadomości z regionu

2024-06-19, godz. 16:45 Czapka, woda i unikanie ekspozycji na słońce. Lekarze radzą, jak radzić sobie z upałami Słupki rtęci na termometrach przekroczyły 30 stopni. Mieszkańcy regionu mierzą się z falą upałów, medycy przestrzegają przed nadmierną ekspozycją na… » więcej 2024-06-19, godz. 16:42 Pierwsze interwencje straży pożarnej po przejściu burz Po przejściu frontu burzowego przez województwo opolskie, strażacy notują już pierwsze zgłoszenia do usuwania szkód. W sumie do godziny 16:30 odnotowano… » więcej 2024-06-19, godz. 16:00 Zamek z audioprzewodnikiem. Nowa atrakcja dla odwiedzających Brzeg Zamek Piastów Śląskich w Brzegu zaprasza w wakacje do poznania tego miejsca z wirtualnym przewodnikiem. To nowa atrakcja dla wszystkich gości, którzy mają… » więcej 2024-06-19, godz. 16:00 Środa upalna i burzowa. Ostrzeżenie IMGW i alerty RCB Ostrzeżenie 2. stopnia (w trzystopniowej skali) dotyczące burz wydało dla województwa opolskiego wrocławskie biuro IMGW. Burzom towarzyszyć mogą silne opady… » więcej 2024-06-19, godz. 14:23 Oszukiwał na podatkach i ukrył się w Gdańsku. Znaleźli go opolscy "łowcy głów" Przez niemal rok ukrywał się w Gdańsku 45-letni finansista ścigany listem gończym. Wpadł w ręce 'łowców głów' z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opo… » więcej 2024-06-19, godz. 14:12 Niespokojnie na opolskich drogach. Wypadki w Opolu i Staniszczach Małych Do kilku groźnie wyglądających zdarzeń drogowych doszło po południu na Opolszczyźnie. » więcej 2024-06-19, godz. 13:35 "Pływadła" już w ten weekend na Odrze. Do pokonania ponad 40 kilometrów Przed nami jubileuszowa, 25. edycja Pływadeł. Na zbudowanych przez siebie jednostkach, uczestnicy spływu tradycyjnie przepłyną Odrą z Raciborza do Kędzierzyna-Koźla… » więcej 2024-06-19, godz. 12:10 Pobili i uciekli, ale nie za daleko. Szybkie zatrzymanie w powiecie strzeleckim Za pobicie staną przed sądem dwaj mieszkańcy Strzelec Opolskich. Zostali zatrzymani kilkanaście minut po zdarzeniu. Ich ofiarą padł 33-latek, a zgłoszenie… » więcej 2024-06-19, godz. 11:52 Zbigniew Kubalańca w Radiu Opole o zadaniach na nową kadencję - W historii województwa nie było tak, byśmy nie obsadzili wszystkich pięciu miejsc w zarządzie - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole wicemarszałek… » więcej 2024-06-19, godz. 10:56 Omdlenia, zasłabnięcia, udary. Podczas upałów rośnie liczba wezwań karetek O 25% wzrasta liczba wezwań służb medycznych w czasie upałów. Gdy od rana żar leje się z nieba opolskie pogotowie ma pełne ręce roboty. Medycy są wzywani… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »