Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-05-21, 18:00 Autor: Daniel Klimczak

W Paczkowie oddano do użytku długo wyczekiwany obiekt. W dawnej szkole będą działały instytucje przeznaczone dla seniorów i niepełnosprawnych

Otwarcie obiektu przy ulicy Kościelnej w Paczkowie [fot. Daniel Klimczak]
Otwarcie obiektu przy ulicy Kościelnej w Paczkowie [fot. Daniel Klimczak]
Otwarcie obiektu przy ulicy Kościelnej w Paczkowie [fot. Daniel Klimczak]
Otwarcie obiektu przy ulicy Kościelnej w Paczkowie [fot. Daniel Klimczak]
Otwarcie obiektu przy ulicy Kościelnej w Paczkowie [fot. Daniel Klimczak]
Otwarcie obiektu przy ulicy Kościelnej w Paczkowie [fot. Daniel Klimczak]
W dawnej szkole przy ulicy Kościelnej w Paczkowie oficjalnie rozpoczęto dziś (21.05) działalność skierowaną do seniorów i niepełnosprawnych.
Z usług działających w obiekcie instytucji będzie mogło korzystać kilkadziesiąt osób, w tym mieszkańcy ościennych gmin. Jak wskazuje burmistrz Artur Rolka, to wyjątkowe miejsce, w którym działać będą aż 4 instytucje.

- Centrum inicjatyw społecznych, gdzie opiekujemy się 5 osobami, które wracają do takiej aktywności życiowo-zawodowej; dzienny dom pobytu dla osób starszych, przygotowany na 30 podopiecznych; 6 mieszkań chronionych dla 9 osób i środowiskowy dom samopomocy dla osób niepełnosprawnych psychicznie - wymienia.

Ta ostatnia instytucja będzie mogła zapewnić opiekę 50 podopiecznym.

Pierwsze realizowane przez nią zajęcia rozpoczęły się kilka dni temu. Jak mówi psycholog Agnieszka Barbiel, w programie znalazły się między innymi warsztaty artystyczne, które pozwalają rozwijać umysł oraz przyczyniają się do lepszej integracji niepełnosprawnych.

- Prowadzimy techniki relaksacyjne, uczymy śpiewać, tańczyć, wspólnie przygotowujemy różne choreografie. Przede wszystkim są to zajęcia integracyjne, ale także są to zajęcia ruchowe, wspomagające ruch fizyczny, trenujące umiejętności poznawcze - tłumaczy.

Niepełnosprawni ruchowo mogą natomiast liczyć na seanse z udziałem fizjoterapeutów. Jeden z podopiecznych, pan Marek, wskazuje, że dotychczas w mieście bardzo brakowało tego typu miejsc.

- Czuję, że mi to pomaga. Wiadomo, że nie stanę na nigdy na nogi; mam swoją niepełnosprawność, pogodziłem się z nią. Byłem już w wielu różnych placówkach uczestnikiem zajęć. Ten obiekt jest potrzebny, bo te osoby, które dotychczas siedziały w domach, nie miały zbyt dobrego życia - zauważa.

Remont i wyposażenie obiektu kosztowały 4,2 miliona złotych i były możliwe m. in. dzięki wsparciu z Unii Europejskiej oraz budżetu państwa.

Dodajmy, że to nie jest pierwsza, ani ostatnia realizowana w Paczkowie inicjatywa wspierająca seniorów i niepełnosprawnych. 2 lata temu w mieście uruchomiono mieszkanie wspomagane dla 2 osób, niebawem w jego sąsiedztwie powstanie kolejne. Z kolei dzięki 2-milionowej dotacji z Funduszu Inwestycji Lokalnych na rynku zostanie wybudowana nowa kamienica z 12 tego typu lokalami, w których zamieszkają 24 osoby.
Artur Rolka
Agnieszka Barbiel
Pan Marek

Wiadomości z regionu

2022-09-28, godz. 09:12 Bardzo duże zainteresowanie dodatkiem węglowym w gminie Turawa. Lada dzień powinny ruszyć wypłaty Ponad 1750 wniosków o dodatek węglowy wpłynęło do Urzędu Gminy Turawa od 17 sierpnia. Rada Gminy przegłosowała ujęcie niezbędnych pieniędzy w tegorocznym… » więcej 2022-09-28, godz. 09:00 Brzeska "cegielnia" zyskuje nowe życie. Dobiega końca rewitalizacja ważnego akwenu Dobiega końca rewitalizacja stawu cegielnianego w Brzegu. Dzięki przeprowadzonym pracom, teren będzie mógł lepiej służyć wędkarzom, a także spacerow… » więcej 2022-09-28, godz. 07:10 Fałszowana żywność na regionalnym rynku - to może być nawet 30%. Region jest na wysokiej pozycji w rankingu liczby… - Najczęściej fałszowane są takie produkty jak miód, przetwory mleczne, oliwa z oliwek oraz mięso drobiowe. Co oznacza, że na nie trzeba najbardziej uważać… » więcej 2022-09-28, godz. 07:00 Szlachetna Paczka rozpoczęła odliczanie do Weekendu Cudów. Wciąż brakuje wolontariuszy w regionie Na sto dni przed finałem Szlachetnej Paczki, czyli Weekendem Cudów w województwie opolskim wciąż brakuje wielu wolontariuszy. W ramach tzw. studniówki wolontariusze… » więcej 2022-09-27, godz. 21:00 Ponad tysiąc uczniów odwiedziło I Forum Maturzysty Politechniki Opolskiej Opolscy maturzyści mogli spotkać się z ekspertami z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej i posłuchać o przygotowaniach do matur. To za sprawą pierwszego Forum… » więcej 2022-09-27, godz. 21:00 "Przy budynku policji wyglądamy bardzo niekorzystnie". Brzeski magistrat przestanie straszyć. Elewacja budynku przejdzie… Po montażu iluminacji, budynek brzeskiego magistratu czekają kolejne zmiany. Tym razem odnowienia doczeka się zniszczona elewacja. » więcej 2022-09-27, godz. 18:30 Filtracja poprawiła parametry wody w Jeziorze Turawskim. Optymistyczne wyniki trzyletniego projektu naukowców Sprawdził się nowatorski system filtracji wody w Jeziorze Turawskim. To główny wniosek z trzyletniego projektu dotyczącego zbiorników retencyjnych. » więcej 2022-09-27, godz. 18:30 Pracownicy i dziennikarze Radia Opole dobrze wiedzą, jak wykonać pierwszą pomoc [ZDJĘCIA] Jak prawidłowo wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową u noworodka, dziecka i osoby dorosłej - tego mogli dowiedzieć się dziś (27.09) pracownicy i… » więcej 2022-09-27, godz. 18:00 83 lata temu powstało Polskie Państwo Podziemne. "Było największym takim państwem w całej Europie" [ZDJĘCIA] 27 września 83 lata temu w oblężonej Warszawie utworzona została Służba Zwycięstwu Polski. Była to pierwsza konspiracyjna organizacja niepodległościowa… » więcej 2022-09-27, godz. 17:00 Są już razem ponad 50 lat. Opolskie małżeństwa odebrały medale za długoletnie pożycie małżeńskie [ZDJĘCIA… Były łzy wzruszenia, bukiety kwiatów, szampan i medale. W opolskim ratuszu wyróżniono dziś (27.09) 20 par, które ponad 50 lat temu w urzędzie stanu cywilnego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »