"Śladami czasu nadziei" - Izba Pamięci opolskiej Solidarności już gotowa
Opowiada o powstaniu Solidarności w województwie opolskim, walce z systemem komunistycznym i aparatem władzy, wizycie papieża na Górze św. Anny, a przede wszystkim przedstawia losy opolskich opozycjonistów – na strychu odnowionej kamienicy u zbiegu ulic Damrota i Krakowskiej w Opolu powstała Izba Pamięci.
Przypomnijmy, powstanie izby było pomysłem Romana Kirsteina, założyciela opolskiej Solidarności, który nie doczekał realizacji projektu, ponieważ zmarł nagle na początku kwietnia.
- Jedna z tablic jest jemu poświęcona. Ale gdyby żył, nie byłoby jej tutaj – mówi Urszula Zajączkowska, była dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego, dziś kustosz Izby.
- Ta tablica to pomysł naszego komitetu. Po to, żebyśmy pokazali, że to jest jego dzieło. Gdyby nie on, gdyby nie jego determinacja i upór, nie byłoby tej wystawy. On tu pełnił pierwsze skrzypce. Jego to bolało, że młodzi ludzie nie pamiętają, kiedy był stan wojenny i że nie pamiętają ważnych wydarzeń z tamtego czasu - mówi Zajączkowska.
Wystawa, to prezentacje graficzno-fotograficzne, pamiątki w gablotach i multimedialne ekrany dotykowe. Są tam także cenne eksponaty, jak np. unikalny egzemplarz Przekroju, który wyszedł w stan wojenny i został zarekwirowany przez służby.
Uroczyste otwarcie zaplanowano na 4 czerwca na godzinę 18.00. Wtedy też zostaną podane stałe godziny dostępności Izby.