Studenci z Azji Wschodniej i Centralnej przyjechali do Opola uczyć się języka angielskiego i poznawać Europę
- To inicjatywa, która ma służyć internacjonalizacji naszej uczelni - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy"dr Stankomir Nicieja, koordynator Letniego Uniwersytetu, który rusza na Uniwersytecie Opolskim.
- W tym roku zaprosiliśmy studentów z naszych partnerskich uczelni z Azji Centralnej i Azji Wschodniej - powiedział dr Stankomir Nicieja. - Chcemy łączyć z jednej strony edukację - codziennie rano mają od godz. 9.00 do 12.30 wykłady, zajęcia, ćwiczenia, później mają warsztaty. A na weekendy uczestnicy jeżdżą na wycieczki - do Krakowa, do Wiednia czy do Berlina.
- W tym roku najwięcej studentów przyjechało do Opola z Chin - dodał koordynator Letniego Uniwersytetu. - I to są studenci z trzech naszych partnerskich uniwersytetów, trzy grupy. Natomiast, jeżeli chodzi o Indonezję, to także są studenci z uczelni, z którą udało nam się nawiązać kontakty. Od pewnego czasu poszukujemy właśnie możliwości nawiązywania relacji, poszukujemy także studentów, zachęcamy do studiowania na Uniwersytecie Opolskim. W Azji Centralnej i w Azji Wschodniej jest dość duże zainteresowanie studiami w Polsce, w Europie - mówił dr Stankomir Nicieja.
A na Uniwersytecie Opolskim zakończył się pierwszy etap rekrutacji przyszłych studentów, w tym także drugi nabór na studia medyczne. Jak powiedziała w "Poglądach i osądach" prof. dr hab. Wiesława Piątkowska-Stepaniak, prorektor UO do spraw zarządzania i rozwoju, w tym roku 1800 osób złożyło aplikację, by studiować medycynę w Opolu. Przygotowano 120 miejsc.
- To najpopularniejszy kierunek w regionie - dodała prorektor. - Nie sadzę, by był jakikolwiek kierunek, który dorównałby medycynie, natomiast uważam, że jest to marka nie tylko dla uczelni, ale też dla Opolszczyzny - mówiła Piątkowska-Stepaniak. - Jest już po rekrutacji, teraz studenci składają tylko dokumenty. Mogą je złożyć do piątku do godz. 15.00.
W tym roku na medycynę Uniwersytet Opolski przyjął 120 osób. Na uczelni po raz drugi padł rekord na tym kierunku. O jedno miejsce zabiegało tam 16 kandydatów. Opolska uczelnia uruchomiła medycynę w zeszłym roku akademickim.