Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-11, 13:30 Autor: Marzena Śmierciak

Mija 75 lat od Krwawej Niedzieli, kulminacji Rzezi Wołyńskiej. Historyk: nie oskarżałbym narodu

Tablica upamiętniająca ofiary ludobójstwa na Kresach Wschodnich © (fot. Piotr Wrona / AFRO)
Tablica upamiętniająca ofiary ludobójstwa na Kresach Wschodnich © (fot. Piotr Wrona / AFRO)
Władysław Żołnowski [fot. Paula Hołubowicz]
Władysław Żołnowski [fot. Paula Hołubowicz]
Dr Antoni Maziarz [fot. Paula Hołubowicz]
Dr Antoni Maziarz [fot. Paula Hołubowicz]
- Słyszę jeszcze ten trzask płomieni - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Władysław Żołnowski, który jako dziecko przeżył Rzeź Wołyńską i opisuje swoje dramatyczne doświadczenia w książkach o męczeństwie Polaków na Kresach.
Dziś (11.07) mija 75 lat od tak zwanej Krwawej Niedzieli podczas Rzezi Wołyńskiej. Była to kulminacja masowych mordów Polaków dokonywanych przez ukraińskich nacjonalistów UPA.

- W interesie obu okupantów - niemieckiego i sowieckiego - było mordowanie przez ukraińskich nacjonalistów Polaków - tłumaczył Władysław Żołnowski. Jak przypomniał, początek mordu nastąpił na Wołyniu w 1943 roku.

- Ja chciałem zwrócić uwagę, że mówi się ciągle o Wołyniu, a nie wspomina się o Podolu. Ten drugi etap nastąpił po odmaszerowaniu, jeśli można tak powiedzieć o bandach, na południe, wtedy, kiedy poniosły one klęskę tutaj na froncie przebiegającym przez Wołyń. I tam na południu dokonywały następnego etapu tego mordu - mówił Władysław Żołnowski.

- Ukraińscy nacjonaliści mordowali Polaków i swoich - podkreślał nasz gość, któremu udało się przeżyć tamte dramatyczne chwile. - Najpierw była piękna wieś, urodzajna ziemia, przygotowywaliśmy się do święta Wielkanocy, bo to stało się w nocy z soboty na Niedzielę Palmową. Niespodziewanie. Chociaż moja mama wyczuła to w jakiś sposób i pragnęła nas do tego przygotować. I stało się. O godzinie 10.00 rozległy się wystrzały rakiet. Oświetliły całą wieś i podpaliły ją. Potem przymaszerowali banderowcy - wspominał Władysław Żołnowski.

- Ja nie oskarżałbym narodu. Od ojca już słyszałem o zbrodniach ukraińskich nacjonalistów. Odpowiedzialni byli za to politycy - powiedział w "Poglądach i osądach" historyk, dr Antoni Maziarz, prodziekan Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Opolskiego.

- W tych opowieściach taty często to słyszałem: nie mów o zbrodniach ukraińskich, mów o zbrodniach nacjonalistów ukraińskich. W ostatnią niedzielę większość miała okazję, możliwość zobaczenia [red. w telewizji publicznej] filmu "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego. I tam jest dobrze pokazany ten wątek przedwojenny, kiedy dochodzi do związków małżeńskich między Polakami a Ukraińcami. Te relacje były jak najlepsze - tłumaczył historyk.

Przypomnijmy, 11 lipca 1943 r. bojówki Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i jej zbrojnego ramienia Ukraińskiej Powstańczej Armii zaatakowały równocześnie w 99 miejscowościach, mordując kilkanaście tysięcy polskich mieszkańców Wołynia. Według szacunków polskich historyków, w czasie drugiej wojny światowej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej ukraińscy nacjonaliści zamordowali około stu tysięcy Polaków.
Władysław Żołnowski cz.1
Władysław Żołnowski cz.2
Antoni Maziarz

Wiadomości z regionu

2024-06-08, godz. 22:00 Fachową wiedzę w przystępnej wersji pokazali naukowcy i studenci na placu Kopernika w Opolu Zagadki, doświadczenia, konkursy i eksperymenty. Dużym zainteresowaniem cieszył się Opolski Piknik Naukowy, który zorganizowano po południu na placu Kopernika… » więcej 2024-06-08, godz. 20:12 Kombajny w cenie dużych domów i ciągniki o mocy samochodów sportowych. Opolagra 2024 Za nami drugi dzień Opolagry 2024 na lotnisku w Kamieniu Śląskim. W programie była między innymi wycena bydła mięsnego, parada klasyków i konkurs spra… » więcej 2024-06-08, godz. 19:16 Promocja rodziny i rodzicielstwa zastępczego na pikniku w Kup Piknik na rzecz rodzin i rodzicielstwa zastępczego zorganizował na boisku LZS Kup Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Opolu. Atmosfera była iście p… » więcej 2024-06-08, godz. 15:55 Zamki i pałace połączyły siły w Mosznej na targach turystyki. Jest wiele ciekawych ofert Przez cały weekend trwa pierwsza edycja Międzynarodowych Targów Turystyki i Dziedzictwa Kulturowego 'Wieże Osobliwości' na błoniach zamku w Mosznej. » więcej 2024-06-08, godz. 15:15 "Wiemy, że nie jesteśmy sami". Piknik rodzinny w Kamieniu Śląskim Integracja rodzin, odtańczenie poloneza, ruch fizyczny, promowanie zdrowego stylu życia i msza święta. Tak wyglądał dzisiejszy (8.06) zjazd Diecezjalnej… » więcej 2024-06-08, godz. 11:30 Mniejszość Niemiecka podsumowuje wyniki dwóch wyborów i omawia najbliższe wyzwania Podsumowaniem ubiegłego roku i ostatnich miesięcy zajmuje się dzisiaj (8.06) Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim. » więcej 2024-06-08, godz. 11:00 Uwaga kierowcy! Będzie kolejna zmiana organizacji ruchu na DK45 Zmiany na tym przebudowywanym odcinku drogi krajowej nr 45 między Rogowem Opolskim a Krapkowicami zostaną wprowadzone we wtorek (11.06). » więcej 2024-06-08, godz. 11:00 Do lokalu wyborczego z dokumentem ze zdjęciem. Ale może też być mObywatel Punktualnie o godzinie 07:00 zostaną jutro (09.06) otwarte lokale wyborcze i do godziny 21:00 wyborcy będą mieli czas, aby zagłosować. Podczas wyborów do… » więcej 2024-06-08, godz. 10:57 Zwłoki na przejeździe kolejowym w Gogolinie. Policja ustala fakty pod nadzorem prokuratora Zwłoki mężczyzny odnaleziono przed 10:00 na jednym z przejazdów kolejowych w Gogolinie. » więcej 2024-06-08, godz. 08:30 "Turyści mogą skorzystać z każdej opcji finansowej". Lato w Górach Opawskich Głuchołazy ruszyły z akcją „Na wakacje wybierz Góry Opawskie”. Kompleksową pomoc w zaplanowaniu wypoczynku zapewnia tamtejsze Centrum Informacji Tur… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »