Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-11-29, 12:40 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Coraz więcej pracy dla osadzonych. Korzystają skazani, pracodawcy i więziennicy

© (fot. Stanisław Wodecki/AFRO)
© (fot. Stanisław Wodecki/AFRO)
Zakład Karny nr 1 w Strzelcach Opolskich © (fot. Karolina Kopacz)
Zakład Karny nr 1 w Strzelcach Opolskich © (fot. Karolina Kopacz)
Zwiększa się liczba skazanych odbywających karę więzienia, którzy podejmują pracę. Dla nich samych jest to możliwość spłaty zobowiązań, grzywien czy alimentów, dla przedsiębiorcy szansa na pozyskanie pracownika na dłuższy okres a dla zakładu karnego – pomoc w procesie resocjalizacji.
W strzeleckim Zakładzie Karnym numer 2 ponad 40 procent skazanych pracuje. 203 osoby wykonują pracę odpłatnie, 60 – bezpłatnie. Wśród pracujących zawodowo i zarabiających są Tomasza i Daniel.

- Pracujemy przy produkcji obuwia roboczego – mówią. – Szyję na maszynie, obszywam elementy butów, tylniki pikuję. Pracuję już od roku. Praca jest alternatywą dla dnia codziennego w zakładzie karnym. Tym bardziej, że duży wyrok jest i jakoś ten czas trzeba zagospodarować. Przyjechałem po terapii i w ciągu trzech tygodni załatwiłem sobie pracę. Praca tu jest dużym przywilejem i trzeba ją sobie cenić - dodaje.

Z roku na rok zwiększa się liczba zakładów, które są zainteresowane pozyskaniem pracowników pośród skazanych.

- Są to zarówno duże firmy, jak i - na przykład - indywidualni rolnicy szukający sezonowo rąk do pomocy– mówi pułkownik Andrzej Tesarewicz, dyrektor Zakładu Karnego nr 2 w Strzelcach Opolskich. – Spora grupa ludzi jest zainteresowana podnajmem, wynajmem hal a nawet budową hal na terenie zakładu, żeby tych osadzonych nie dowozić. Bo jednak jest to koszt tych osadzonych dowieźć na miejsce pracy.

Zatrudniając skazanych, trzeba im wypłacać minimalną pensję, tak jak każdemu innemu pracownikowi, jednak w ramach zwrotu kosztów utworzenia miejsca pracy dla więźnia 20 procent tej sumy wraca na konto przedsiębiorcy.
Skazani Tomasz i Daniel
Andrzej Tesarewicz

Wiadomości z regionu

2024-12-25, godz. 18:00 Makowiec i piernik, czyli klasyk słodkości na Boże Narodzenie Boże Narodzenie to czas, w którym nasze domy wypełniają się nie tylko zapachem czerwonego barszczu z uszkami i pierogów. Poczuć możemy także apetyczny… » więcej 2024-12-25, godz. 17:30 Powiat brzeski z budżetem na przyszły rok. Dochody wrosną szybciej niż inflacja 191,5 miliona złotych wyda w przyszłym roku powiat brzeski. Na ostatniej w tym roku sesji, radni przyjęli przyszłoroczny budżet. » więcej 2024-12-25, godz. 16:50 Kolejny most do odbudowy w Głuchołazach. Gmina przygotowuje przetarg Do przebudowy mostu świętego Wojciecha nad rzeką Biała Głuchołaska przygotowuje się gmina Głuchołazy. Przeprawa została uszkodzona podczas wrześniowej… » więcej 2024-12-25, godz. 16:40 Gęste mgły na Opolszczyźnie. Jest ostrzeżenie IMGW Przed gęstą mgłą ostrzega mieszkańców województwa opolskiego IMGW we Wrocławiu. Ostrzeżenie dotyczy powiatów: głubczyckiego, kędzierzyńsko-kozielskiego… » więcej 2024-12-25, godz. 16:00 Grodkowskie wodociągi kończą wymianę wodomierzy. Ich odczyt odbywa się bez wizyty inkasenta Inkasenci kontrolujący wodomierze nie będą już odwiedzać mieszkańców gminy Grodków. Dobiega końca akcja wymiany tradycyjnych urządzeń na takie, które… » więcej 2024-12-25, godz. 15:20 "Złodzieje nie robią sobie świąt". Policja przestrzega przed włamywaczami Święta to czas wyjazdów, a więc i opuszczania naszych domów czy mieszkań. Takie opuszczone mieszkanie to łakomy kąsek dla złodziei. Opolska policja przypomina… » więcej 2024-12-25, godz. 14:51 Święta aktywnie - gdzie można spędzić czas w Opolu? Nie wszystkie obiekty sportowe w Opolu będą zamknięte podczas świąt. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu przygotował ofertę dla tych, którzy wolny… » więcej 2024-12-25, godz. 14:00 Wyjątkowy prezent dla dzieci. Dzisiaj premiera słuchowiska Radia Opole Fundacja Scena Audio zrealizowała słuchowisko 'Wlazłkotek', które będzie miało swoją premierę na antenie Radia Opole. Tekst napisał nasz były kolega… » więcej 2024-12-25, godz. 13:30 Ozdoby na choince miały dawniej ogromne znaczenie Podłaźniczka - to dzisiejszy odpowiednik choinki. Było to drzewko sosny lub świerku, które wieszano pod sufitem izby czubkiem skierowanym do dołu. Znane… » więcej 2024-12-25, godz. 12:40 Barszcz, pierogi, uszka. Bez tych potraw nie wyobrażamy sobie świąt Barszcz, makowiec czy pierogi z kapustą możemy zjeść nie tylko od święta, ale przede wszystkim w Wigilię i Boże Narodzenie te dania smakują wyjątkowo… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »