Radio Opole » Wiadomości z regionu
2014-09-07, 12:29 Autor: Radio Opole

W Loży Radiowej o szczycie NATO

Ustalenia przyjęte podczas szczytu paktu NATO w walijskim Newport nie mają większego znaczenia obronnego - mówili goście Loży Radiowej.
Ale na pewno coraz więcej osób w strukturach paktu zdaje sobie sprawę z problemu agresywnej polityki Władimira Putina. Czy wzmocnienie tzw. wschodniej flanki sojuszu, może dać Polsce większe gwarancje bezpieczeństwa?

- Nie nazywałbym tego nowym otwarciem - powiedział w Loży Radiowej Andrzej Butra z PSL pytany o ustalenia szczytu NATO w Newport dotyczące m.in. wzmocnienia tzw. wschodniej flanki sojuszu.

- Problem ukraińsko - rosyjski powinny rozstrzygać między sobą właśnie te dwa państwa, gdyż NATO wydaje się nie rozumieć specyfiki tych terenów - uważa Butra.

Zdaniem Józefa Kotysia z Mniejszości Niemieckiej reakcja społeczności międzynarodowej jest obarczona znaczną bezwładnością. - Ważnym elementem, który mógł trochę zmienić to myślenie było zestrzelenie samolotu malezyjskich linii lotniczych, gdzie zginęli obywatele krajów zachodnich - stwierdził Kotyś.

- Od słów do czynów jest bardzo daleka droga. Ogólna wymowa ustaleń szczytu jest niby pozytywna, ale w zasadzie postępu wielkiego nie ma - dodał Marcin Rol z Solidarnej Polski.

- Osiągnięcia szczytu są iluzoryczne - twierdzi Arkadiusz Szymański z PiS. Jego zdaniem agresywna retoryka Putina powinna się spotkać ze zdecydowana reakcją.

- Tak jak Rosjanie mają swoją doktrynę wojenną, gdzie zaznaczyli, że nawet w wypadku wojny konwencjonalnej mogą użyć ładunków jądrowych, to my też. Jeśli wy nas zaatakujecie to znikacie - powiedział polityk PiS.

Zdaniem Piotra Woźniaka z SLD ustalenia szczytu NATO w walijskim Newport nie mają większego militarnego znaczenia. Dodatkowa obecność amerykańskich żołnierzy w Polsce w proponowanym wymiarze nie może gwarantować zwiększenia bezpieczeństwa.

- Dynamiczny rozwój wypadków na granicy Ukrainy i Rosji wymaga szybszego działania i mocnych merytorycznie decyzji w Europie, a tego jak na razie brakuje - dodał polityk sojuszu.

Paweł Pohorecki z Twojego Ruchu twierdzi, że największym wrogiem Rosji pozostają na dziś państwa demokratyczne, z czego Putin dokładnie zdaje sobie sprawę.

- Zwiększenie potencjału obronnego Europy Zachodniej Rosja uznaje za większe zagrożenie, niż broń atomowa w Korei Północnej , Iranie czy terroryzm, który sama de facto wspiera.

- Nie ma wątpliwości, że pokój jest wartością nadrzędną - dodał poseł PO Tadeusz Jarmuziewicz: retoryka szybkiej konfrontacji jest niezwykle niebezpieczna. Poza tym sama Ukraina wyraźnie zwlekała z przystąpieniem do stowarzyszenia z UE i dziś mamy tego konsekwencje.

Prezydent Bronisław Komorowski - przypomnijmy - odnosząc się do wyników dwudniowego szczytu NATO ocenił, że zapewnienie ciągłej obecności wojsk NATO na wschodniej flance Sojuszu to gwarancja bezpieczeństwa, także dla Polski.

Prezydent zapowiedział, że w Polsce w ramach tzw. szpicy służyło będzie do 5 tys. żołnierzy. Zgodnie z deklaracjami brytyjskiego premiera Davida Camerona, dowództwo sił natychmiastowego reagowania, które powołało NATO ma być w Polsce.


Posłuchaj wypowiedzi naszych rozmówców:


Oprac. Jacek Rudnik

Wiadomości z regionu

2024-09-27, godz. 21:27 Będą analizy, dlaczego doszło do zalania Nysy. "Woda powinna była utrzymać się w korycie rzeki" - Będzie dokonana pełna analiza, dlaczego doszło do zalania Nysy, choć z dokumentacji, jaką posiadamy, wynika, że tam nie powinno do niczego dojść - zapowiedziała… » więcej 2024-09-27, godz. 20:00 Trzecie Branżowe Centrum Umiejętności powstaje w Opolu. Tym razem przy "elektryczniaku" To już trzecie Branżowe Centrum Umiejętności, jakie powstanie w Opolu. Tym razem przy Zespole Szkół Elektrycznych. » więcej 2024-09-27, godz. 18:00 Nyskie zabytki po powodzi. Trwa ich oczyszczanie i osuszanie Nyskie zabytki zlokalizowane przy wałach oraz ciekach wodnych w centrum miasta najbardziej ucierpiały podczas powodzi. Bastion Św. Jadwigi, Fort Wodny czy Reduta… » więcej 2024-09-27, godz. 17:44 „To zajmuje dużo czasu”. Biurokracja utrudnieniem w przyznawaniu zasiłków powodzianom? W Prudniku trwa wypłata zasiłków dla powodzian, ale są też zastrzeżenia do zajmującego się tym Ośrodka Pomocy Społecznej. O interwencję zwrócił się… » więcej 2024-09-27, godz. 17:37 Jakie były zrzuty wody, kiedy zalało Lewin Brzeski? Burmistrz Lewina Brzeskiego twierdzi, że wody, która przepływała przez gminę, kiedy doszło do zalania gminy, musiało być więcej niż podawały to Wody… » więcej 2024-09-27, godz. 15:55 Uczniowie m.in. z terenów powodziowych mogą starać się o stypendia Do 7 października przedłużono termin składania wniosków o stypendia w ramach Marszałkowskiego Programu Stypendialnego. » więcej 2024-09-27, godz. 15:54 Społeczność ukraińska ruszyła na pomoc powodzianom Opolscy Ukraińcy pomagają powodzianom. W ubiegłym tygodniu zorganizowali zbiórkę darów, która pojechała do Głuchołaz. Dary były zbierane w Szkole Podstawowej… » więcej 2024-09-27, godz. 15:48 Z firmy zniknęły sprzęty za ponad 20 tys. zł Mieszkaniec Kędzierzyna-Koźla podejrzany o kradzież elektronarzędzi i sprzętu budowlanego o wartości ponad 22 tys zł. » więcej 2024-09-27, godz. 15:46 "Woda zabrała nam wszystko". Rolnicy z gminy Głogówek liczą straty Wielka woda wyrządziła też wiele szkód w gospodarstwach rolnych. Przykładem jest miejscowość Kierpień w gminie Głogówek, gdzie zalana była cała wioska… » więcej 2024-09-27, godz. 15:41 Rzeka Opawica zmieniła bieg i zabrała część polskiej ziemi na rzecz Czechów Przyroda rządzi się swoimi prawami. Pokazała to rzeka Opawica w gminie Głubczyce, która przez silne opady deszczu i powódź zmieniła swój bieg. Tym samym… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »