Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Po tężni w Malince Zdroju już spływa solanka…
2023-04-12, 12:45 Autor: Agnieszka Stefaniak

Po tężni w Malince Zdroju już spływa solanka [INTERWENCJA]

Tężnia Solankowa Opole [fot. Jarosław Madzia]
Tężnia Solankowa Opole [fot. Jarosław Madzia]
Tężnia Solankowa Opole [fot. Jarosław Madzia]
Tężnia Solankowa Opole [fot. Jarosław Madzia]
Tężnia Solankowa Opole [fot. Jarosław Madzia]
Tężnia Solankowa Opole [fot. Jarosław Madzia]
Tężnia jest wysoka na prawie 8 metrów, szeroka na 4 i długa na przeszło 31 metrów. Jest największa w naszym regionie. Można przejść przez jej środek, można spacerować wokół, można zasiąść na jednej z kilkudziesięciu ławek. Powierzchnia tarniny, czyli płuc tężni to 300 m2 - przekazuje Tomasz Sarkowicz z firmy budującej tężnię. Po tężni w Opolu spływa solanka, a szkolenie z obsługi urządzeń i zasad uzupełniania przeszli właśnie pracownicy, którzy na co dzień będą zajmować się konstrukcją wybudowaną przy ul. Tarnopolskiej, ochrzczoną mianem Malinka Zdrój.
Czasami budujemy w lesie, czasami budujemy - tak jak w Opolu, w środku miasta. Wszystko zależy od tego ile miejsca jest do zagospodarowania takiej tężni oraz oczywiście na ile pozwalają środki finansowe. W Opolu jest największa na Opolszczyźnie. W chwili obecnej powstaje jeszcze tężnia w Żorach oraz w Nysie. Tych term już mamy piętnaście na koncie. Konstrukcja drewniana jest z modrzewia, bo to modrzew się właśnie najbardziej do tego nadaje. To, po czym leci nam solanka, to jest dzika śliwka, to jest właśnie tarnina. Przyjeżdża z Bieszczad i z innych części Polski. I to ona jest układana na konstrukcji modrzewiowej, mówi Tomasz Sarkowicz.
Tomasz Sarkowicz
- Nie można zastosować tutaj elementów ze zwykłej stali, która koroduje. Wszystkie elementy są wykonane ze stali kwasoodpornej. Pompy są odporne na działanie soli. Betony są takie, jakie stosuje się nad morzem - dodaje Paweł Sarkowicz, kierownik budowy.
Paweł Sarkowicz
Jak dbać o taki obiekt? - Pyta nasza reporterka Agnieszka Stefaniak. - Woda działa na zasadzie wolnego spływu, przez drewniane kulki, które nie są może technologicznie mocno zaawansowane i jest to bardzo stara metoda, ale niezawodna. Więc to jest gwóźdź z dziurką, dzięki której regulujemy sobie przepływ wody na każde pole tarniny. Można część wyłączyć, a część zostawić. Woda jest mocno słona, ale mamy takie urządzenie jak konduktometr, które nam mierzy zasolenie. Jeśli będzie za małe to tężnia się wyłączy, a jeśli będzie za dużo soli to system dopuści wody z sieci. Ta woda jest w obiegu zamkniętym, w chwili obecnej mamy wlanej piętnaście tysięcy litrów wody. Wodę należy wymieniać co miesiąc lub półtora miesiąca, to zależy od warunków atmosferycznych. Jest też tutaj trochę elektroniki, ale czynnik ludzki w tym przypadku jest niezastąpiony, twierdzi Tomasz Sarkowicz.
Tomasz Sarkowicz
- Ile osób usiądzie na ławkach, tyle z niej (tężni) skorzysta, ale najlepiej korzystać poprzez spacerowanie wokół niej, wtedy jest lepszy efekt wdychania solanki, a tak naprawdę jodu, potasu oraz bromu. Najważniejsze jest to czego tak naprawdę nie widać, sól jedynie konserwuje tarninę, a dla nas najważniejsze są mikroelementy, które znajdują się w solance i które wdychamy. - Mówi Paweł Sarkowicz.
Paweł Sarkowicz
Już nie trzeba jeździć do Ciechocinka, czy nad morze. Wystarczy wsiąść w autobus, bądź przyjechać na rowerze na Opolską Malinkę, błyskotliwie nazwaną Malinką Zdrój, na której znajduje się prozdrowotna tężnia. A uroczyste otwarcie zaplanowano na sobotę (15.04) w samo południe.
Tematem zajęła się Agnieszka Stefaniak. Audycja w całości jest do posłuchania poniżej.
12

Zobacz także

2024-03-25, godz. 15:05 „Ratujmy zabytkowe odbiorniki radiowe!" - takie rzeczy tylko w Przeczy [INTERWENCJA] Skarby można znaleźć na strychach, w piwnicach, a nawet na śmietnikach, a mowa o starych lampowych odbiornikach radiowych. Nawet te niesprawne czy podniszczone… » więcej 2024-03-22, godz. 13:48 "Potrzebujesz magnezu i kawałka sznurka". Okazało się to słabą radą...[INTERWENCJA] Co zrobić, gdy coś trafi za kraty, a właściwie kratki? Mowa o kratkach kanalizacyjnych. Jeśli na ulicy, w kratkę kanalizacyjną wpadnie nam coś cennego… » więcej 2024-03-21, godz. 14:00 Czy sąd może rozdzielić rodzeństwo i zakazać kontaktu dzieci między sobą? [INTERWENCJA] Tym razem temat związany z sytuacją dzieci w domach dziecka. Jakie są procedury w przypadku rodzeństwa, które jest rozdzielone i przebywa w różnych ośrodkach… » więcej 2024-03-18, godz. 14:50 Czy włodarze mogą odmówić kontrkandydatom organizacji spotkania wyborczego w lokalnej świetlicy? [INTERWENCJA] Nowy tydzień w magazynie interwencyjnym rozpoczęliśmy od tematu związanego z wyborami samorządowymi, a właściwie od tego, co w ramach wyborów wolno, a… » więcej 2024-03-15, godz. 13:20 Czemu zamiatarki jeżdżą wieczorami, kiedy jest mniejszy dostęp do powierzchni zabrudzonych? Rzecznik Remondis Polska… Wracamy do tematu, którym już kiedyś zajmowaliśmy się, ale tym razem była okazja osobiście porozmawiać z rzecznikiem prasowym Remondis Polska - Piotrem… » więcej 2024-03-14, godz. 13:10 "Żyjemy w absurdzie administracyjnym i cierpią na tym dzieci" - mieszkańcy Czarnowąsów czekają na decyzję w sprawie… Projekt na budowę placu zabaw w Czarnowąsach zwyciężył w głosowaniu mieszkańców 2 lata temu. Na jego realizację przeznaczono pół miliona złotych z… » więcej 2024-03-13, godz. 13:07 Gdzie się podział las? Słuchacz pyta o wycinkę w Kosorowicach [INTERWENCJA] - posłuchaj audycji Z terenu byłego wysypiska śmieci w Kosorowicach, które przed laty zostało zrekultywowane, zniknęła część drzew. - To przypadek czy planowe działanie?… » więcej 2024-03-11, godz. 14:45 Fałszywi "energetycy" w powiecie brzeskim. Mieszkańcy Rogalic i Lubszy apelują do policji o pomoc [INTERWENCJA] Mieszkańcy Lubszy i Rogalic w powiecie brzeskim zmagają się z oszustami i złodziejami. Po miejscowościach kręcą się fałszywi pracownicy zakładu energetycznego… » więcej 2024-03-08, godz. 15:30 Czy jest szansa na renowację kaplicy cmentarnej? [INTERWENCJA] Tym razem w paśmie interwencyjnym podjęliśmy temat miejsca określonego na kartach jednej z powieści jako wyjątkowego, bo ludzie umierają, by... się tam… » więcej 2024-03-07, godz. 16:00 Masz pilną wizytę kontrolną u lekarza? Posłuchaj! [INTERWENCJA] Magazyn interwencyjny Radia Opole, a w nim tematy podejmowane przez reporterów, a zgłaszane nam przez naszych słuchaczy. I wczoraj (06.03) na naszą skrzynkę… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »