Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Po tężni w Malince Zdroju już spływa solanka…
2023-04-12, 12:45 Autor: Agnieszka Stefaniak

Po tężni w Malince Zdroju już spływa solanka [INTERWENCJA]

Tężnia Solankowa Opole [fot. Jarosław Madzia]
Tężnia Solankowa Opole [fot. Jarosław Madzia]
Tężnia Solankowa Opole [fot. Jarosław Madzia]
Tężnia Solankowa Opole [fot. Jarosław Madzia]
Tężnia Solankowa Opole [fot. Jarosław Madzia]
Tężnia Solankowa Opole [fot. Jarosław Madzia]
Tężnia jest wysoka na prawie 8 metrów, szeroka na 4 i długa na przeszło 31 metrów. Jest największa w naszym regionie. Można przejść przez jej środek, można spacerować wokół, można zasiąść na jednej z kilkudziesięciu ławek. Powierzchnia tarniny, czyli płuc tężni to 300 m2 - przekazuje Tomasz Sarkowicz z firmy budującej tężnię. Po tężni w Opolu spływa solanka, a szkolenie z obsługi urządzeń i zasad uzupełniania przeszli właśnie pracownicy, którzy na co dzień będą zajmować się konstrukcją wybudowaną przy ul. Tarnopolskiej, ochrzczoną mianem Malinka Zdrój.
Czasami budujemy w lesie, czasami budujemy - tak jak w Opolu, w środku miasta. Wszystko zależy od tego ile miejsca jest do zagospodarowania takiej tężni oraz oczywiście na ile pozwalają środki finansowe. W Opolu jest największa na Opolszczyźnie. W chwili obecnej powstaje jeszcze tężnia w Żorach oraz w Nysie. Tych term już mamy piętnaście na koncie. Konstrukcja drewniana jest z modrzewia, bo to modrzew się właśnie najbardziej do tego nadaje. To, po czym leci nam solanka, to jest dzika śliwka, to jest właśnie tarnina. Przyjeżdża z Bieszczad i z innych części Polski. I to ona jest układana na konstrukcji modrzewiowej, mówi Tomasz Sarkowicz.
Tomasz Sarkowicz
- Nie można zastosować tutaj elementów ze zwykłej stali, która koroduje. Wszystkie elementy są wykonane ze stali kwasoodpornej. Pompy są odporne na działanie soli. Betony są takie, jakie stosuje się nad morzem - dodaje Paweł Sarkowicz, kierownik budowy.
Paweł Sarkowicz
Jak dbać o taki obiekt? - Pyta nasza reporterka Agnieszka Stefaniak. - Woda działa na zasadzie wolnego spływu, przez drewniane kulki, które nie są może technologicznie mocno zaawansowane i jest to bardzo stara metoda, ale niezawodna. Więc to jest gwóźdź z dziurką, dzięki której regulujemy sobie przepływ wody na każde pole tarniny. Można część wyłączyć, a część zostawić. Woda jest mocno słona, ale mamy takie urządzenie jak konduktometr, które nam mierzy zasolenie. Jeśli będzie za małe to tężnia się wyłączy, a jeśli będzie za dużo soli to system dopuści wody z sieci. Ta woda jest w obiegu zamkniętym, w chwili obecnej mamy wlanej piętnaście tysięcy litrów wody. Wodę należy wymieniać co miesiąc lub półtora miesiąca, to zależy od warunków atmosferycznych. Jest też tutaj trochę elektroniki, ale czynnik ludzki w tym przypadku jest niezastąpiony, twierdzi Tomasz Sarkowicz.
Tomasz Sarkowicz
- Ile osób usiądzie na ławkach, tyle z niej (tężni) skorzysta, ale najlepiej korzystać poprzez spacerowanie wokół niej, wtedy jest lepszy efekt wdychania solanki, a tak naprawdę jodu, potasu oraz bromu. Najważniejsze jest to czego tak naprawdę nie widać, sól jedynie konserwuje tarninę, a dla nas najważniejsze są mikroelementy, które znajdują się w solance i które wdychamy. - Mówi Paweł Sarkowicz.
Paweł Sarkowicz
Już nie trzeba jeździć do Ciechocinka, czy nad morze. Wystarczy wsiąść w autobus, bądź przyjechać na rowerze na Opolską Malinkę, błyskotliwie nazwaną Malinką Zdrój, na której znajduje się prozdrowotna tężnia. A uroczyste otwarcie zaplanowano na sobotę (15.04) w samo południe.
Tematem zajęła się Agnieszka Stefaniak. Audycja w całości jest do posłuchania poniżej.
12

Zobacz także

2024-05-17, godz. 15:05 Obecność mętnej wody lub jej całkowity brak w Chróścinie i fala zameldowań w gminie Skoroszyce [INTERWENCJA] Mieszkańcy gminy Skoroszyce skarżą się, że co pewien czas mają w kranie brudną wodę, a czasami przez kilka godzin są jej wręcz całkowicie pozbawieni… » więcej 2024-05-16, godz. 16:14 Gdzie się dzieci mają bawić na tym nyskim podwórku? [INTERWENCJA] Tym razem o problemie mieszkańców Nysy, którzy bardzo chcieliby mieć na swoim podwórku plac zabaw i nawet poczynili pewne kroki w tym kierunku. Chodzi o podwórko… » więcej 2024-05-15, godz. 14:59 Fatalny stan zabytkowego pałacyku w Kluczborku [INTERWENCJA] Powracamy do Kluczborka, które to miasto niedawno było bohaterem naszego programu za sprawą budynku przy ul. Ściegiennego. Chodziło o niebezpieczeństwo… » więcej 2024-05-14, godz. 13:44 Szczęśliwy finał - to lubimy, zajmując się sprawami, które Państwo do nas zgłaszają prosząc o interwencję [… Dziś postanowiliśmy przypomnieć kilka takich spraw, które po audycji - albo jeszcze przed emisją magazynu, jak szukaliśmy sposobu, by dany problem rozwiązać… » więcej 2024-05-13, godz. 14:00 Gołębie uciążliwe dla mieszkańców spółdzielczego bloku w Brzegu [INTERWENCJA] Gołębie – jedni je dokarmiają, inni przeganiają. Nie brakuje ostrzeżeń przed zagrożeniami, które mają nieść same ptaki, jak też ich odchody. Pojawiają… » więcej 2024-05-10, godz. 15:05 Sporna opłata za uprzątnięcie strychu. Sprawa z ulicy Licealnej w Opolu [INTERWENCJA] Sprawa, którą zajęliśmy się w piątkowym magazynie interwencyjnym, została zgłoszona przez jednego z mieszkańców ulicy Licealnej w Opolu. Pan Zygmunt… » więcej 2024-05-09, godz. 12:51 Problem porzucanych śmieci na Kąpielisku Bolko [INTERWENCJA] Kąpielisko Bolko położone nad malowniczym brzegiem jeziora, przyciąga licznych wypoczywających, pragnących wytchnienia od miejskiego zgiełku. Jednak ostatnimi… » więcej 2024-05-08, godz. 14:04 Niezabezpieczone okno piwniczne w Kluczborku - zagrożeniem dla pieszych? [INTERWENCJA] W centrum Kluczborka, przy ul. Ściegiennego rośnie zaniepokojenie mieszkańców. Niezabezpieczone okno piwniczne przy jednym z budynków budzi obawy pieszych… » więcej 2024-05-06, godz. 17:17 Czy wolno firmie pobierać opłaty za telewizję w szpitalach i co zrobić, jak jest awaria? [INTERWENCJA] „Leżę w szpitalu w Opolu. Wrzuciłam pieniążki, żeby obejrzeć telewizor, ale niestety skrzynka jest pełna pod telewizorem, a firma, czyli serwis nie odpowiada… » więcej 2024-05-02, godz. 08:51 Parkujesz, dostajesz mandat i potem wezwanie przedsądowe. Czy można coś z tym zrobić? [INTERWENCJA] Wracamy do tematu parkowania na osiedlu Koszyka w Opolu. Przypomnijmy, że w styczniu zgłosił się do nas słuchacz, który samochodem stanął przed blokiem… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »