Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Po tężni w Malince Zdroju już spływa solanka…
2023-04-12, 12:45 Autor: Agnieszka Stefaniak

Po tężni w Malince Zdroju już spływa solanka [INTERWENCJA]

Tężnia Solankowa Opole [fot. Jarosław Madzia]
Tężnia Solankowa Opole [fot. Jarosław Madzia]
Tężnia Solankowa Opole [fot. Jarosław Madzia]
Tężnia Solankowa Opole [fot. Jarosław Madzia]
Tężnia Solankowa Opole [fot. Jarosław Madzia]
Tężnia Solankowa Opole [fot. Jarosław Madzia]
Tężnia jest wysoka na prawie 8 metrów, szeroka na 4 i długa na przeszło 31 metrów. Jest największa w naszym regionie. Można przejść przez jej środek, można spacerować wokół, można zasiąść na jednej z kilkudziesięciu ławek. Powierzchnia tarniny, czyli płuc tężni to 300 m2 - przekazuje Tomasz Sarkowicz z firmy budującej tężnię. Po tężni w Opolu spływa solanka, a szkolenie z obsługi urządzeń i zasad uzupełniania przeszli właśnie pracownicy, którzy na co dzień będą zajmować się konstrukcją wybudowaną przy ul. Tarnopolskiej, ochrzczoną mianem Malinka Zdrój.
Czasami budujemy w lesie, czasami budujemy - tak jak w Opolu, w środku miasta. Wszystko zależy od tego ile miejsca jest do zagospodarowania takiej tężni oraz oczywiście na ile pozwalają środki finansowe. W Opolu jest największa na Opolszczyźnie. W chwili obecnej powstaje jeszcze tężnia w Żorach oraz w Nysie. Tych term już mamy piętnaście na koncie. Konstrukcja drewniana jest z modrzewia, bo to modrzew się właśnie najbardziej do tego nadaje. To, po czym leci nam solanka, to jest dzika śliwka, to jest właśnie tarnina. Przyjeżdża z Bieszczad i z innych części Polski. I to ona jest układana na konstrukcji modrzewiowej, mówi Tomasz Sarkowicz.
Tomasz Sarkowicz
- Nie można zastosować tutaj elementów ze zwykłej stali, która koroduje. Wszystkie elementy są wykonane ze stali kwasoodpornej. Pompy są odporne na działanie soli. Betony są takie, jakie stosuje się nad morzem - dodaje Paweł Sarkowicz, kierownik budowy.
Paweł Sarkowicz
Jak dbać o taki obiekt? - Pyta nasza reporterka Agnieszka Stefaniak. - Woda działa na zasadzie wolnego spływu, przez drewniane kulki, które nie są może technologicznie mocno zaawansowane i jest to bardzo stara metoda, ale niezawodna. Więc to jest gwóźdź z dziurką, dzięki której regulujemy sobie przepływ wody na każde pole tarniny. Można część wyłączyć, a część zostawić. Woda jest mocno słona, ale mamy takie urządzenie jak konduktometr, które nam mierzy zasolenie. Jeśli będzie za małe to tężnia się wyłączy, a jeśli będzie za dużo soli to system dopuści wody z sieci. Ta woda jest w obiegu zamkniętym, w chwili obecnej mamy wlanej piętnaście tysięcy litrów wody. Wodę należy wymieniać co miesiąc lub półtora miesiąca, to zależy od warunków atmosferycznych. Jest też tutaj trochę elektroniki, ale czynnik ludzki w tym przypadku jest niezastąpiony, twierdzi Tomasz Sarkowicz.
Tomasz Sarkowicz
- Ile osób usiądzie na ławkach, tyle z niej (tężni) skorzysta, ale najlepiej korzystać poprzez spacerowanie wokół niej, wtedy jest lepszy efekt wdychania solanki, a tak naprawdę jodu, potasu oraz bromu. Najważniejsze jest to czego tak naprawdę nie widać, sól jedynie konserwuje tarninę, a dla nas najważniejsze są mikroelementy, które znajdują się w solance i które wdychamy. - Mówi Paweł Sarkowicz.
Paweł Sarkowicz
Już nie trzeba jeździć do Ciechocinka, czy nad morze. Wystarczy wsiąść w autobus, bądź przyjechać na rowerze na Opolską Malinkę, błyskotliwie nazwaną Malinką Zdrój, na której znajduje się prozdrowotna tężnia. A uroczyste otwarcie zaplanowano na sobotę (15.04) w samo południe.
Tematem zajęła się Agnieszka Stefaniak. Audycja w całości jest do posłuchania poniżej.
12

Zobacz także

2024-04-18, godz. 14:30 Instalacja OZE na budynkach TBS w Opolu bez poinformowania mieszkańców [INTERWENCJA] „Nie wiedział, co się dzieje. Nikt go nie uprzedzał, jak było w zwyczaju. Widział obcych ludzi kręcących się po jego budynku. Przemieszczali się z parteru… » więcej 2024-04-16, godz. 14:33 Wyjąca "czujka" - jak się zachować w takiej sytuacji? [INTERWENCJA] Co zrobić w sytuacji, gdy u sąsiadów w bloku od dłuższego czasu „wyje” czujka i nikt nie reaguje? Powinniśmy interweniować? Czy możemy się niepokoić… » więcej 2024-04-15, godz. 20:30 Mieszkanka Niemodlina w walce o swoje dobro [INTERWENCJA] - posłuchaj audycji Mieszkanka Niemodlina od ponad 7 lat walczy z wymiarem sprawiedliwości. W 2017 r. otrzymała pismo o wszczęciu egzekucji komorniczej na kwotę niespełna 2 tys… » więcej 2024-04-12, godz. 15:55 Gdzie w Opolu są schrony? [INTERWENCJA] Czy w wypadku zagrożenia wiemy, gdzie się schronić, gdzie jest najbliższy schron? A jeśli nie, to gdzie można się tego dowiedzieć? To pytanie, które zadaje… » więcej 2024-04-12, godz. 13:40 "Czujemy się oszukani" – Tomasz Wyszkowski o braku realizacji inwestycji z Budżetu Obywatelskiego Opola [INTERWENC… Wymyślili, jak zmienić swoje najbliższe otoczenie, zbierali podpisy w ramach Budżetu Obywatelskiego Opola, wygrali głosowanie i… czekają od 3 lat na realizację… » więcej 2024-04-11, godz. 12:33 Dziewiętlice: "Stan mostku jest krytyczny. Jak pogotowie przyjeżdża, to sanitariusz musi wysiąść z karetki i powiedzieli… Z interwencją do Radia Opole zgłosił się Krzysztof Zimkowski, który skarży się na stan przeprawy prowadzącej do domu jego matki w Dziewiętlicach. Nasz… » więcej 2024-04-10, godz. 15:10 Niemodlin: "Co to za Rynek? Proszę o interwencję szybką" [INTERWENCJA] "Kiedy przyjedziecie do Niemodlina zobaczyć ten Rynek, jak tu wygląda? Samochody stoją na chodnikach, ani przejścia dobrego nie ma, parking jest z tyłu Rynku… » więcej 2024-04-09, godz. 12:15 "Wyminięcie np. straży, karetki, śmieciarki, bywa czasem niemożliwe" - pisze do nas mieszkaniec Dzielnicy Grudzice… Tym razem temat do audycji zgłosił nam mieszkańców dzielnicy Grudzice w Opolu, a sprawa dotyczy problemów z dojazdem do osiedla przy ul. Joanny Chmielewskiej… » więcej 2024-04-04, godz. 19:30 "Ja ten wodomierz wyrzucę, nie oddam im za darmo, tylko wyrzucę. No, to chyba coś jest nie tak?" - pyta nasz słuchacz… Wodomierze – ich dotyczył piątkowy (05.04) magazyn interwencyjny, a to za sprawą telefonu od naszego słuchacza, który zwrócił się do nas z pytaniem dotyczącym… » więcej 2024-04-04, godz. 21:53 "My się do szkoły spóźniamy notorycznie" - mówi słuchacz zgłaszający problemy na trasie kolejowej Nysa - Kędzierzyn-Koźle… Dojeżdżający do Kędzierzyna-Koźla z Głogówka uczeń poprosił Radio Opole o pomoc w imieniu nie tylko swoim, ale wszystkich pasażerów POLREGIO na trasie… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »